16 důvodů, proč je prospěšné mít na zahradě či v obci i nějaký ten plevel

16 důvodů, proč je prospěšné mít na zahradě či v obci i nějaký ten plevel

23.3.2018 00:01  |  Zdravý domov

Plevel je rostlina, která roste na stanovišti proti vůli pěstitele. Tak zní definice. Mnohdy ale rostlinu považujeme za plevel jen proto, že nevíme, proč se rostlina na daném místě vyskytla, jaký má význam a čím je prospěšná. Pokud si dáme práci a něco si o rostlinách běžně považovaných za plevel přečteme, zjistíme, že kolikrát místo urputného boje proti plevelu, můžeme z něj mít velký užitek my i celá zahrada. Prakticky neexistuje rostlina, která by neměla nějaký význam. ... celý článek

Komentářů: 9 | Poslední komentář: 7.4.2018 15:19

Komentáře

reagovat 26.3.2018 09:09 - Jana

Pos stromy ve stínu mi roste bršlice kozí noha - na jaře si z ní dělám špenát a polévku. Pod rybízama mám kopřivy na jarní nádivku a pročišôvací čaj. V trávníku jsou sedmikrásky, pampeliška a jetel pro včely. Jnak na záhoně pro včely pěstuji dobromysl, kterou zároveň trhám na uklidńující čaj. Tibetský šeřík mám pro motýly a pro ptáky zbytek úrody, co nezvládneme sklidit (jablka, třešně, rakytník...) a pupalku, na jejíž semena se naučili létat pravidelně dlaskové a sýkorky. ostatní neznámé plevele nechávám žít v minimlistickém množství, aby mi nezaplavily celou zahradu. letos se zkusím víc zamřei na to, co se mi na zahradě objevuje a k čemu by to mohlo být dobré. Děkuji za inspiraci.

reagovat 26.3.2018 18:15 - !

Těch důvodů je ve skutečnosti 17: jsem líný se plevelem zabývat a likvidovat jej. Radši jej nechám odkvést a vysemenit, ať si něco užijí taky sousedé.

reagovat 5.4.2018 10:55 - Kateřina

Jelikož se mi teď doma sešlo více vajec, tak jsem udělala vynikající salát: vařená vejce, na drobno nasekaná bršlice, divoká pažitka, polníček (vysemenil se mi do květinového záhonu), sibiřská cibule (vytrvalá), česneková tráva pěstovaná doma v květináči, ředkvičky (bílá ředkev, vodnice), himalájská sůl, pepř, kremžslá hořčice, zakysaná smetana, olivový olej - chutné a syté hlavní jídlo. Jindy přidávám i drobně nasekaný popenec a listy pampelišky, ale letos zatím raší jen ta bršlice.

reagovat 5.4.2018 13:41 - hejkal

Pos stromy ve stínu mi roste...

Proč mít doma plevel, když si mohu sehnat všechno co ty píšeš v blízkém okolí! To jen člověk který to má v hlavě vymetený může napsat!

reagovat 6.4.2018 07:51 - K.

Proč mít doma plevel,...

Záleží kde žije. U nás je po celé vsi vše vysekáváno a poléváno roundupem. Takže když chci kopřivy, tak je musím u kompostu pěstovat. Nebudu riskovat, že si někde utrhnu něco, co bylo očůráno psem nebo polito roundupem. V dětství jsem byla zvyklá jít natrhat kopřivy mámě do velikonoční nádivky na náves. Dnes už bych je nikde nenašla.

reagovat 6.4.2018 10:46 - hejkal

Záleží kde žije. U nás...

pokud používají roudop, tak jsou to kokoti, ale nemohou postříkat celou vesnici, navíc rostou kopřivy kolem lesíka a v sadech, o počúrání nemůže být řeč, protože to by musela být doopravdy smůla, Navíc se trhají jen špičky, a ty můžeš opláchnout. Na vlastní zahradě ti je může pochcat vlastní nebo cizí kocour, kuna,pes, cokoliv i ,,krteček". Stejně nikdo nežere tolik kopřiv, udělá se jednou nebo dvakrát nádivka. Taky jsme to dělali, ale dnes si dělám vlastní pažitku anebo sbpřebytečnýho malého česneku si udělám svoji zelenou náplň do nádivky. Máme na konci ulice jablońový sad, zde zrovna raší plno divoké pažitky, kopřiv a jiných ,,pochoutek" pampelišky, pokud má někdo záhon na pěstování zeleniny, najde i výborný plevel do salátů - žabinec. Jen se nevymlouvat.

reagovat 6.4.2018 13:21 - .

Roudop je už v některých zemích zakázaný, používá se už hodně přes 30 let a je zjištěno že způsobuje rakovinu.

reagovat 6.4.2018 22:42 - K.

pokud používají roudop,...

Hejkale asi tomu nebudes verit, ale u nas polili i fialky, kapradiny, lesni jahody, maliny... cesnacek, ktery krasne obrustal olsi ( jiz tez porazena) a bile kvetl,vysekali - krovinorezem je vzdy vse vysekano uplne az ke stromum, za vsi podel cest tez vse vysekano, pampelisky posekany... Nemam cas, kdyz si chci udelat salat z listu pampelisek, chodit na kilometrove prochazky, abych neco nasla. Navic to vzdy cestou jiz trochu povadne, neni nad cerstve. Je zde par zpustlych sadu, ale ty jsou zarostle vysokou travou a ano vysokymi koprivami. Jinak zabinec mam v truhlikach spolecne se zeleninou nebo kvetinami. Driv jsem vedela o par mistech v okoli, kde byly koberce zabince, ale tez je po nich. Bohuzel par lidi, co ma doma na zahrade jen dlazbu, mulcovaci kuru a monokulturni travnik chce, aby i cela ves byla tak upravena a jelikoz jsou to lidi, kteri maji vliv, tak je vsude jen asfalt a tricentimetrova trava. Tam si kytku, bylinku ani plevel neutrhnes. Jakmile se nekde neco objevi - jednou zacla rust krasna slunecnice u zdi jedne stodoly - tak je to hned posekano jako neco nepratelskeho. Takze mam tez na zahrade divoky snitlik, ktery se mi podarilo presadit z mist, kde probehla revitalizace zelene buldozerem. Je to smutne, protoze jeste pred par lety byla ta ves raj, kde se pletly vence z pampelisek, dalo se natrhat plno hlohu, bezu, malin, deti si hraly s ruznymi druhy trav, mely krovi, kde se dalo hrat na schovku. To vse je dnes pryc. Takze ja vsechny informace o uzitecnosti ruznych rostlin vitam a rada bych, kdyby i sousedi si uvedomili, ze nici to nejcennejsi, co na vsi je - prirodu, protoze jinak samozrejme je vse lepsi v meste.

reagovat 7.4.2018 15:19 - 7.4.

Zemědělci z vesnice raději nechají svá pole zarůst trávou,protože mají problém něco prodat osle.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Záleží kde žije. U nás je po celé vsi vše vysekáváno a poléváno...
K.  |  6.4.2018 07:51

pokud používají roudop, tak jsou to kokoti, ale nemohou postříkat...
hejkal  |  6.4.2018 10:46

Roudop je už v některých zemích zakázaný, používá se už hodně...
.  |  6.4.2018 13:21

Hejkale asi tomu nebudes verit, ale u nas polili i fialky, kapradiny, lesni...
K.  |  6.4.2018 22:42

Zemědělci z vesnice raději nechají svá pole zarůst trávou,protože...
7.4.  |  7.4.2018 15:19

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *