Alternativní nátěry

18.5.2010 00:00
Zdravý domov

Hladina těkavých organických látek (VOC) v nově vymalovaném domě může být až tisíckrát vyšší než venku. V následujícím seznamu najdete alternativní nátěry, první z nich je nejméně škodlivý.

 

Mléčný nátěr. Jedná se o směs bílkoviny kaseinu, která je obsažena v mléce, a jílovitých pigmentů. Tento nátěr dodává matný vzhled a je vhodný pro úpravy stěn interiéru a ošetření nábytku.

 

Klihová barva. Míchá se z klihu a přírodních pigmentů. Vnitřním i vnějším stěnám dodává měkký patinovaný vzhled.

 

Přírodní/organické nátěry.  Vyrábějí se většinou z rostlinných a minerálních výtažků, které se pojí s přírodními oleji a pryskyřicemi. Některé přírodní nátěry obsahují konvenční tónovače, například oxid titaničitý, a přírodní rozpouštědla, která mohou mít mírně dráždivý účinek.

 

Nátěry neobsahující VOC. Tyto nátěry neobsahují těkavé organické látky. Výsledný efekt je stejný jako u konvenčních nátěrů. Jsou poměrně drahé.

 

Nátěry s nízkým obsahem VOC.  Vyrábějí se z ropných chemikálií, ale mají snížený obsah organických těkavých látek. Mohou obsahovat škodlivé chemické přísady.

 

Náš TIP:

Domácí mléčný nátěr

Mléko se používalo celá staletí jako základ pro výrobu domácích nátěru. Přestože si mléčný nátěr můžete koupit v obchodě, zkuste si ho vyrobit sami. Budete potřebovat kasein (mléčnou bílkovinu) a přírodní pigment, který seženete v obchodech pro kutily.

250 g práškového kaseinu

465 ml vody

50 g přírodního pigmentu

Práškový kasein smíchejte s 340 ml vody. Směs šlehejte, až vznikne hustá pasta. Pak ji nechte 30 minut stát.

Přidejte zbytek vody a dál šlehejte, až směs získá krémovou konzistenci. Pak ji nechte 15 minut stát.

Pigment rozmíchejte s trochou vody na řídkou směs a přidejte ke kaseinové pastě. Výslednou směs ještě jednou důkladně promíchejte, aby se pigment dobře rozpustil. Připravený pigment začněte ihned nanášet.

Zdroj: Žijeme v souladu s přírodou, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nátěry s nanočásticemi!!! Proč ne! Ničí pomocí fotokatalýzy...
maynard  |  2.12.2010 15:14

Bílkovinné látky představují dobrou živnou půdu pro plísně. Snad s...
Myslící  |  3.12.2010 10:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *