Desatero pro zdravou kancelář

14.4.2000 00:00
Zdravý domov

Mnozí z nás stráví podstatnou část dne v kanceláři za pracovním stolem. Je však rozdíl, zda jde o místo, kde panuje chaos a nepořádek, či jde o oázu klidu a harmonie.

Uspořádáte-li si pracoviště tak, aby bylo čisté a přehledné, může vám to pomoci snížit hladinu stresu a přispět k větší efektivnosti práce. Pokud jsme totiž obklopeni nepořádkem, je rovněž naše mysl neuspořádaná a úzkostná.

V následujícím textu naleznete několik rad pro zkrášlení a ozdravení vaší pracovny.

1) Obklopte se spoustou zdravých pokojových rostlin. Budou vám pomáhat vypořádat se s toxiny, které mohou unikat z kancelářského nábytku či s elektrosmogem vyzařujícím z elektrických přístrojů včetně počítačů. Podle výzkumů NASA některé druhy pokojových květin dokáží odstraňovat z ovzduší takové látky jako formaldehyd, benzen nebo trichloretylén. Mezi užitečné "požírače" znečištění vzduchu patří například zelenec, syngónium, scindapsus a filodendrony. Navíc zelená barva rostlin uklidňuje a působí dobře na unavené oči.

2) Pracovní stůl by měl být pokud možno vždy uklizen. V ideálním případě by na něm mělo ležet pouze to, s čím právě aktivně pracujete. Umožní vám to soustředění na právě vykonávanou činnost. Podle principů feng shui by stolní osvětlení mělo být umístěno v levém zadním rohu stolu a na stole by měla stát váza s květinami.

3) Umožněte volnou cirkulaci vzduchu mírným pootevřením okna. Vydýchaný vzduch způsobuje ospalost, poruchy koncentrace a bolesti hlavy. Nikdy v kanceláři nekuřte. Jestli bez kouření nedokážete být, dělejte si "rauchpauzy" na nějakém k tomuto účelu vyhrazeném místě.

4) Zlidštěte svou kancelář - dejte si na stůl nebo na stěnu nějaký vám milý obrázek.

5) Pořiďte si nástěnku, na kterou si budete psát důležité vzkazy a zároveň třeba i vystavovat pohlednice z dovolené.

6) Na monitor počítače si položte svůj oblíbený kámen. Některé kameny mají dokonce schopnost pohlcovat negativní energie. Je to například křišťál, růženín či černý turmalín. Nesmíte je však zapomínat čas od času vyčistit - například ponořením na dvacet čtyři hodin do slané vody.

7) Elektrosmog můžete odrušit i za pomoci tachyonové technologie. Tachyonové buňky se dají umístit na mobilní telefony, monitory, klávesnice, myš i rádio. Elektrické hodiny byste měli raději vyhodit a nahradit je klasickými.

8) Energii místnosti obohatíte i zapálením aromaterapeutické vonné lampy. Například rozmarýnový olej a olej z máty peprné pročišťují mysl a napomáhají soustředění. Vyhnout by se jim však měli epileptici a těhotné ženy. Heřmánek uklidňuje, je vynikajícím antistresorem a nemá žádné kontraindikace. Pokud si budete chtít zavzpomínat na dovolenou v lese , budete se chtít osvěžit, zvednout si sebedůvěru či ubránit se chřipce, tak si zvolte borovici. Kupujte jen kvalitní éterické oleje a vyvarujte se všem syntetickým osvěžovačům vzduchu.

9) Alespoň jednou do roka si udělejte generální úklid , vytřiďte a vyházejte všechny nepotřebné papíry a materiály. Důležité dokumenty mějte úhledně zařazené v barevných pořadačích.

10) Velmi uklidňující účinek na nervy má akvárium s rybkami a provzdušňovačem. Pokud vám ho šéf nedovolí, pořiďte si virtuální akvárium jako screensaver. Ale nezapomeňte, že i virtuální rybičky se musí pravidelně krmit.

autor: m.k.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Hned jdu něco z navrhovaných postupů zrealizovat. Některé zásady jsou...
ketka  |  9.2.2001 13:26

Je s podivem, jak člověk se dokáže rozptylovat tak nepodstatnými věcmi,...
Stehlíková Džamila  |  10.2.2001 16:17

Váš článek se mi velice líbil.Některé doporučené rady jsem již...
Jana Richterová  |  6.4.2001 10:24

to by mne jenom zajímalo proč je všude tolik ůředníků když žijeme v...
dělník  |  21.9.2007 22:32

pan delník vystihli ste to úplne skvelo, u nás na slovensku úradníci...
romanes  |  1.10.2011 16:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *