Domácí úklid čisticími prostředky prý podporuje vznik astmatu

19.11.2007 00:00
Zdravý domov

I domácí úklid jednou týdně za použití chemických čisticích prostředků může být příčinou vzniku astmatu. Ve své nové studii, publikované v časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine , to uvádí tým španělských vědců. Podle něj jsou lidé, kteří používají při úklidu chemické prostředky, vystaveni o 30 až 50 procent většímu nebezpečí propuknutí astmatu než ti, kteří je nevyužívají.

Největší riziko prý představují čisticí prostředky na nábytek, na sklo a osvěžovače vzduchu ve spreji. Nebezpečí vzniku astmatu podle vědců z barcelonského lékařského institutu stoupá s častějším úklidem a vyšším počtem využívaných chemických látek.

Astma je onemocnění dýchacích cest, při kterém dochází k dlouhodobému zánětu sliznic v dýchacím ústrojí. To postupně vede ke ztíženému dýchání až k dechové nedostatečnosti. Nemoc postihuje asi deset procent dětské populace, u dospělých se objevuje asi u pěti procent. Vědci se o přesné příčiny propuknutí onemocnění přou, ale předpokládají, že je zčásti způsobeno specifickou alergickou reakcí na zhoršenou kvalitu ovzduší.

Právě přesné určení alergenů v čisticích prostředcích je podle jednoho z autorů studie Jana Paula Zocka dalším cílem zkoumání barcelonského vědeckého týmu, který nyní při klinických testech pracoval s více než 3000 pacienty.

Podle britské lékařky Victorie Kingové vědci již dlouho vědí, že astma hrozí propuknutím u lidí, kteří jsou v zaměstnání pravidelně vystaveni chemickým prostředkům, včetně čisticích sprejů. Podle odborníků je však studie Španělů nová v tom, že upozorňuje na nebezpečí i při běžném domácím úklidu.

V Česku je evidováno na 500.000 astmatiků, jejich skutečný počet se ale odhaduje až na 750.000.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To je hrozný! Já se pořád doma tak dřela, aby tam bylo uklizeno, dcerka...
Adél  |  22.11.2008 18:17

Ahoj Adél, to je mi líto, že máš takové potíže. S tím bordelem to...
Maru  |  24.11.2008 09:33

ono nejde jenom o tu uklizeni doma ale zrovna i o jidlo celozvitni uzivani...
Petr  |  24.11.2008 12:35

No, je pravda, že já jsem v mládí kouřila, ale jakmile jsem...
Adél  |  25.11.2008 08:52

Dobrý den paní Adél, jaké užívá vaše dcerka přípravky? V...
Táňa  |  25.11.2008 21:32

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *