Ekologické odstraňování starých nátěrů ze dřeva

12.1.2011 00:00
Zdravý domov

Běžné odstraňovače starých nátěrů obsahují karcinogeny metylen chlorid a dichlormetan. Použijte raději některý z netoxických přípravků nebo horkovzdušnou pistoli.

Na oživení zašlého lakového nátěru nebo leštěného povrchu smíchejte trochu klasické negelové zubní pasty s vodou a vetřete ji do povrchu kouskem hadříku.

 

Starou francouzskou polituru (šelak) odstraníte pomocí lihového přípravku, kterým důkladně vyčistíte povrch.

 

Pokud musíte nábytek rozmontovat a používáte přitom kladivo, vezměte si kousek pomocného dřeva jako ochranu před poškozením nebo rozštípnutím.

 

Chcete-li opravit šuplík, který se zadrhává, zkontrolujte opotřebované části a všechny nerovnosti zabruste brusným papírem. Pokud to nepomůže, navoskujte bočnice.

 

Rozklížené šuplíky rozmontujte a znovu slepte. Vyšroubujte vruty a rozpojte sesazené rohy. Místa spojů potřete horkým octem, aby se spoje uvolnily, a odstraňte staré lepidlo.

 

Puchýř na dýze seřízněte žiletkou. Na seříznuté místo naneste paletovým nožem lepidlo na dřevo. Odříznutou dýhu přitlačte zpět. Opravené místo přikryjte povoskovaným papírem a zatěžkejte.

 

Z prací sody a vody umíchejte hustou pastu, která působí jako účinný odstraňovač starých nátěrů. Povrch zbavený barvy neutralizujte octem a otřete navlhčeným hadříkem.

Zdroj: Žijeme v souladu s přírodou, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To jsou teda rady jak noha. Člověk se odlišuje od zvířat právě tím,...
!  |  12.1.2011 07:51

u teto skrine bych stary lak neodstranovala. Spis bych skrin ocistila od...
tak zrovna ...  |  3.3.2012 17:40

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *