Z holubího trusu na půdách zdravotní riziko nehrozí

5.3.2004 00:00
Zdravý domov

Hnízdištěm holubů se občas stávají nevyužívané půdy domů. Mít nad hlavami vrstvu trusu jistě není pro nájemníky nic příjemného, podle hlavního pražského hygienika Vladimíra Polaneckého však z toho lidem zdravotní problémy nehrozí.

Ztrpčit život nájemníků podle něj mohou pouze klíšťáci holubí, kteří mohou z ptáků vylézat. Hmyz může lidi pokousat, uvedl hygienik.

Vyčistit půdu od trusu a zabezpečit ji tak, aby se na ni holubi nemohli dostat, je podle Polaneckého věcí majitele domu. Na něj by se měli nájemníci obracet. "Státní správa nemá důvod, proč by to kontrolovala," poznamenal hygienik. Úřady by mohly zasáhnout jen v případě, pokud by vlastník na stížnosti nereagoval, dodal.

Čištěním půd od trusu se zabývá poměrně mnoho odborných firem. Vesměs je to jen jedna z činností, které nabízejí. Podle Richarda Svárovského, majitele jedné z těchto společností, se poptávka po této službě postupně snižuje. Souvisí to s tím, že se na půdách stavějí byty. "Půdy musejí být v pořádku, protože jinak na ní projektant ani řemeslník nepůjde," řekl ČTK.

Protože holubí trus je podle něj kontaminovaný, dělníci musejí mít při čištění půdy ochranné roušky a rukavice. Půda se dezinfikuje, potom uklidí, vyčistí a znovu dezinfikuje. Trus se ukládá do igelitových pytlů, které se řádně zavázané odvážejí na zvláštní skládku, popsal Svárovský.

Jeho firma prý ještě neměla zakázku, při níž by čistila půdu z nařízení úřadů. Pokud si nájemníci podají stížnost, majitelé domů většinou nechají trus odstranit, dodal Svárovský.

Zdroj: Michal Burian - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Bydlíme na nám.Dr.Holého,P-8.Měla jsem čest se setkat s holubími...
Jitka  |  22.3.2004 15:50

DOBRY DEN PROSIM KOLIK BY STALO CISTENI 1CM AZ 2CM HOLU.TRUSU PLUS PERI...
DAN  |  20.1.2009 13:44

15000kč vcetne postriku.
kajman05"seznam.cz  |  15.8.2009 20:29

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *