Jak při koupi poznat zdravotní matraci

21.4.2009 00:00
Zdravý domov

Zdravotní není každá matrace, kterou výrobci jako zdravotní označují.

Nejjednodušším a také nejrychlejším vodítkem je údaj o sazbě DPH. Jen zdravotní matrace s certifikátem mají sníženou sazbu z 19 na devět procent. ČTK to řekl zástupce jednoho z českých výrobců Marek Blažej. Doporučil, aby si lidé vybírali vždy v kamenném obchodě, kde si mohou matraci sami vyzkoušet.

"Spánkem strávíme až 200.000 hodin života, což představuje jednu jeho třetinu. To rozhodně není zanedbatelný čas, proto bychom pro náš noční odpočinek měli volit výrobky zdravotně nezávadné," vysvětlil. Zároveň varoval před klamavou reklamou. Tou může být například prohlášení výrobce, že jeho matrace vydrží celý život, nebo že má tak dokonalý potah, že se nezničí, neušpiní a nemusí se ani prát.

Skutečná zdravotní matrace je podle Blažeje určena pro zmírnění konkrétních zdravotních obtíží, může být například antialergická, může působit proti proleženinám nebo být speciálně upravena pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko. Matrace musí mít certifikát, který dostane jen na základě rozsáhlých testů. Musí splňovat požadavky na bezpečný výrobek a musí k ní být přiložen návod v češtině na užívání a údržbu.

V případě, že se člověk rozhodne koupit zdravotní matraci, měl by si podle Blažeje především uvědomit, že matrace sama o sobě neléčí. Označení "zdravotní" ukazuje jen kvalitu a výhody výrobku.

Matrace se nekupuje jedna na celý život, člověk se vyvíjí a mění se jeho potřeby. "Aby zdravotní matrace dokonale kopírovala naše tělo a stala se naším druhým nočním já, je nutné ji v souladu s naším životním rytmem po určité době vyměnit, aby opět vyhovovala našim nárokům," řekl Blažej.

Doplnil, že matrace se dají také vyrobit na míru, aby odpovídaly anatomii těla konkrétního spáče, jeho výšce a hmotnosti. Jde o takzvané chytré matrace. Údaje pro jejich výrobu se získají měřením na zátěžové desce. Člověk na ni ulehne, jako by se ukládal ke spánku. Podle toho, v jaké poloze usíná a kde má na těle bolavá místa, se vytvaruje i matrace.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

proč furt cpeš ten svůj spam do všech diskusí?
Hňupe,  |  12.10.2009 20:53

Dlouho jsem trpěla alergiemi a nakonec i doktor mi doporučil výměnu...
Linda  |  8.8.2012 07:24

Podle mě je to taky blbost. Matrace je dobrá nebo špatná, měkká nebo...
matracák  |  4.2.2013 13:40

zdravotní matraci poznáte podle materiálu, ze kterého je vyrobena....
Monika T.  |  27.3.2014 10:32

Ale prdlajs! Každej obchodník bude hájit ty jeho, že jsou nejlepší. Po...
!  |  27.3.2014 11:48

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *