Jak vybrat správný vodní filtr ?

7.2.2001 00:00
Zdravý domov

Při hledání optimálního řešení se ptejte na tyto záležitosti:

1. má vodní filtr atest hlavního hygienika ČR? Tento tzv. atest - přesněji závazný posudek - je vždy označen písmeny HEM + následujícími čísly. Výrobci (dovozci) je vždy uváděn - pokud jej mají - v průvodních písemných materiálech filtru. Bez tohoto schválení se nesmí filtry v ČR prodávat. Málo se ví, že hygienický atest neznamená nic více ani méně než že filtr nepoškodí Vaše zdraví! Není tedy zárukou jeho účinnosti, výkonnosti, účelnosti nebo výjimečnosti. Uvádí-li výrobce (dovozce) značku HEM..... jako doporučení hlavního hygienika ČR, pak klame!

2. Nejdůležitější podmínkou vysoké a stálé účinnosti vodních filtrů je jejich nepřetěžování nadměrným průtokem vody. K porozumění tohoto pravidla vám vystačí vaše vlastní životní zkušenost. Soustavným přetěžováním vychováte z vašeho dítěte neurotika, přetěžováním motoru vašeho auta jej brzy zničíte..... přetěžovat se prostě nemá nikdy nic. Hranice hydraulického přetěžování nejobvyklejších (tj. sorpčních nebo výměnných) hmot je překročena tehdy, jestliže číselná hodnota průtoku vody v litrech za minutu je významně, tj. o více než 30 % vyšší, než je číselná hodnota objemu těchto hmot v litrech. Pravidlo neplatí pro mechanické filtry, u kterých se (zpravidla) se zvyšujícím průtokem zvyšuje tlaková ztráta, nikoliv kvalita filtrátu. Věnujte tedy pozornost nízkozatěžovaným vodním filtrům.

3. vodní filtr by dále měl:
 • umožnit snadný odhad průtoku vody
 • umožnit jímání filtrátu nejen do podstavené skleničky, ale i do kuchyňského hrnce: už víte, že z kvalitní vody budete i vařit!

  4. Žádná filtrační vložka nefunguje věčně. Preferujte takové filtry, u kterých je zřetelný pokyn, kdy máte filtrační vložku vyměnit.

  5. V Americe se vyhazují celé vodní filtry, v Evropě se zahazují pouze filtrační vložky. U filtračních vložek objemů větších než 0,5 litru je ale ekonomicky realizovatelná i jejich recyklace a regenerace! Preferujte tedy firmy, které nabízejí regeneraci a recyklaci filtračních vložek. Nabízejí-li vám zároveň zpětný prodej regenerovaných vložek za sníženou cenu, jsou to takové firmy, které to s ochranou životního prostředí myslí vážně. Že vás to životní prostředí nezajímá?? Nevadí! I tak na tom vyděláte.

  6. Preferujte výrobce, kteří vás sami v průvodních textech upozorňují, kterými z ukazatelů rozboru vody - nebo kterými jinými okolnostmi - je používání jejich filtrů ohraničeno nebo limitováno.

  7. Většina dobrých a nepřetěžovaných vodních filtrů pro domácnost skutečně odstraňuje (snižuje) široké spektrum kontaminantů. Budete-li však informováni, že "tento filtr je na všechno", změňte buď informátora nebo značku filtru vašeho zájmu.

  8. Kupujte jen takový filtr, jehož zaměření, výkon a účinnost odpovídají vašim potřebám. Jste-li na rozpacích, vyhledávejte nezávislé odborné informace. Jako zdroj objektivních odborných informací nefungují hygienické stanice! Není to v jejich poslání ani v jejich zaměření.

  9. Řiďte se návodem a pečlivě jej dodržujte!

  10. Dodavatele zařízení pro dodatečnou úpravu vody naleznete ve Zlatých stránkách v rubrice VODA-ÚPRAVA, ČIŠŤENÍ.

  11. V případě studní prověřte stav vaší studny a jejího okolí - dle již zmíněné ČSN 755115 - vždy dříve, než sáhnete k vodnímu filtru pro úpravu (zpravidla části) studniční vody. Studna a její okolí si zaslouží vaši péči i tehdy, jestliže se jejich vyčištěním a uvedením do řádného stavu neodstraní právě hledaná závada. Důvod je jednoduchý: kvalita vody z vaší studny není nikdy tak špatná, aby zanedbáním stavu studny nemohla být horší.

  Až když provedená stavební a asanační opatření nevedou k odstranění závady v kvalitě vody, až potom použijte vhodného vodního filtru.

  Autor: Ing. Václav Michek
  Autor je vodárenský technolog, zakládající člen Československé asociace vodárenských expertů a pracuje ve firmě Aqua Aurea.
 • Související články

  Vodní filtry

  5.2.2001 00:00

  Balené vody

  1.2.2001 00:00

  Kvalita pitné vody přímé spotřeby

  25.1.2001 00:00

  Kvalita vody ze studní

  23.1.2001 00:00

  Jakost vody z veřejných vodovodů ČR

  22.1.2001 00:00

  Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  Dobrý den, o filtrech se dozvíte zajímavé informace i v tomto...
  Radoslav  |  19.1.2017 03:52

  Já jsem koupil nedávno filtr Berkey. Ten čistí vodu a zároveň...
  Janerlík  |  30.5.2017 21:20

  To jsi zjistil nějakým měřením, nebo je to napsáno v reklamním letáku?
  ?  |  31.5.2017 15:40

  Hezký den, chtěli bychom si na chatě zařídit nějaký zdroj pitné vody....
  Kamil  |  27.10.2017 14:49

  dealere, víme. Vykašlat se na reklamu. Kromě toho dešťová voda, byť...
  Ano,  |  27.10.2017 15:21

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *