Jak zajistit dobrý vzduch v obytné místnosti

18.4.2001 00:00
Zdravý domov

V místnostech ve kterých žijeme či pracujeme může docházet k hromadění zdraví nebezpečných látek. Bolest hlavy, únava, podráždění dýchacích cest jsou většinou prvními příznaky, že s naším obytným prostorem není vše v pořádku. Pro zlepšení kvality vzduchu se dá udělat mnohem víc než občas vyvětrat.

1. Nekuřte v obytných místnostech. Vedle rakovinotvorných polycyklických aromatických uhlovodíků, které vznikají při nedokonalém spalování u doutnající cigarety, hromadí se v cigaretovém kouři i další škodlivé látky jako nikotin, dehet, formaldehyd a další asi 4000 potencionálně nebezpečných látek..

2. Vlhkost vzduchu by měla být mezi 30 až 60 procenty. Při vyšší vlhkosti vzniká nebezpečí kondenzování vody a tvorby plísní. Při nízké vlhkosti vzduchu mohou vznikat zdravotní potíže ( suché sliznice - škrábání v krku, pálení očí?)..

3. Teplota místnosti by měla být kolem 20 stupňů. Dlouhodoběji by neměla klesnou pod 16 stupňů, neboť vzniká opět nebezpečí kondenzace a podpory tvorby plísní.

4. Kompletní výměna vzduchu by se v ideálním případě měla konat každé 2 hod. Raději větrejte krátce a častěji s doširoka otevřeným oknem. Ti, co bydlí či pracují uprostřed města, by neměli větrat v dopravní špičce, ale raději večer a v noci.

5. Je též potřeba zajistit cirkulaci vzduchu za velkými kusy nábytku. Odstup 2-5 cm od zdí je minimum. Zabrání se tak tvorbě nebezpečných plísní.

6. Renovujte své obytné prostory zřídka a pokud možno v létě, kdy se dá zajistit důkladné větrání. Lepidla, laky, barvy a tapety jsou typickým zdrojem formaldehydu. Formaldehyd je bezbarvý plyn, který způsobuje alergie, dráždí sliznice a zvětšuje riziko rakoviny.

Autor: tj

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Shodneme se, že nejdůležitější je dobré větrání.... Podívejte se...
chalupari  |  18.7.2012 06:26

Vy jste ventilaci MUSEL objednat? Kdo vám to nařídil?
?  |  18.7.2012 07:43

www.vetrejte-usporne.cz tam se dozvíte o tom jak větrat efektivně a levně.
Barbora Hrdinová  |  19.7.2012 15:43

Dlouho jsem trpěla alergiemi a nakonec i doktor mi doporučil výměnu...
Linda  |  9.9.2012 14:41

Alergie jde zmírnit, když máte doma čerstvý vzduch...
hyzeng  |  23.3.2015 12:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *