Koberec v interiéru: Zvolte ten správný

29.12.2017 08:01
Zdravý domov

Koberce v interiéru jsou pro své pozitivní vlastnosti nestárnoucí klasikou. Volíte-li však koberce celoplošné, jejich výběr má několik pravidel. Jaká to jsou a co je pravdy na mýtech, které koberce provází?

Proč zvolit celoplošný koberec jako hlavní podlahovou krytinu?

Druhů podlahových krytin je nespočet a každá má své pro a proti. A přestože nelze jednoznačně říci, která podlahová krytina je ta nejlepší, srovnáte-li požadavky na estetiku a zároveň funkčnost, celoplošné koberce se již desítky let drží na prvních příčkách. Jejich výhodou je jednotný a často luxusní vzhled místnosti, minimální nároky na kvalitu podkladu, vysoké užitné vlastnosti, zlepšení akustiky v místnosti a příjemný pocit při chůzi. Zároveň mají i výborné tepelně-izolační vlastnosti a oproti přesvědčení většiny jsou vhodné pro alergiky. Nehromadí totiž prach a jednoduše se udržují. Zároveň nejsou ani vhodným prostředím pro roztoče, přestože se jedná o široce rozšířený mýtus, který může někoho od nákupu celoplošných koberců odradit.

Druhy koberců

Před nákupem koberce je vhodné seznámit se s rozdělením koberců podle nejčastěji užívaných kritérií. To vám pomůže zorientovat se v prodejně a prodejcům klást ty správné otázky, které by vás na základě vašich preferencí a požadavků měly zajímat. Nejrozšířenějším rozdělením koberců je rozdělení podle materiálu, přičemž se můžete setkat s koberci z přírodních materiálů a s koberci z materiálů syntetických. Mezi ně patří především polyamid, polyester, polypropylen a polyakryl. Hlavní výhody koberců ze syntetických materiálů jsou především nízké výrobní náklady, a tedy i neporovnatelně nižší cena. Přitom mají dobré antistatické vlastnosti, snadno se s nimi manipuluje, mají sytější odstíny a tvarovou stálost. Dále se můžete setkat s dělením podle techniky výroby a také s dělením podle konstrukce nášlapné plochy. To by vás mělo zajímat zejména, budete-li koberec pokládat do více zatěžovaných místností, kam je vhodnější umístit koberce smyčkové.

Kde koberec pořídit

Při koupi koberce doporučujeme navštívit obchodníky, kteří se na jejich prodej specializují. V prodejnách působí profesionálové z oboru, kteří vám jsou připraveni pomoci nejen, co se technických dotazů týče, ale také v případě, že byste potřebovali pomoci s výběrem té vhodné barvy a vzoru. Využít můžete i možnosti profesionální pokládky.

Kdy celoplošný koberec nepořizovat

Máte-li v domácnosti zvířecí mazlíčky, je vhodné zvolit kusový koberec v kombinaci s jinou podlahovou krytinou. Zvířecí chlupy není jednoduché z koberce dostat, a tak je poté tato podlahová krytina podstatně náročnější na údržbu. U koberců však máte jistotu, že jej váš miláček nepoškrábe drápky. O vhodnosti tohoto materiálu se ale raději poraďte s odborníky. Pokud se obáváte, že by Vám domácí mazlíčci koberec poničili, můžete zvolit velmi odolný vinyl.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Přemýšlím o pořízení koberce do dětského pokojíčku. V současné...
Hanka  |  12.4.2018 13:36

Koberec do děc. pokoje? NIKDY.!! Vytřu a vím, že mám čisto.
hm  |  12.4.2018 13:38

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *