Kolem bavorských jaderných elektráren více rakoviny dětí

3.4.2001 00:00
Zdravý domov

V okolí aktivních jaderných elektráren v německé spolkové zemi Bavorsku se podle studie Mnichovského ústavu pro životní prostředí vyskytuje výrazně více případů onemocnění dětí rakovinou než v jiných oblastech.

V létech 1983-93 jich bylo kolem elektráren Gundremmingen, Isar a Grafenrheinfeld zaznamenáno v průměru asi o 30 procent více.

Spolkový úřad pro ochranu proti záření však na tuto informaci reagoval prohlášením, že datový základ studie neumožňuje vyvozovat "možné příčiny" zvýšené nemocnosti. Poukázal na jinou studii z roku 1997, která podobné souvislosti nezjistila.

Nejnovější zkoumání si objednala lékařská iniciativa z jihoněmeckého města Ulmu, která se pozastavuje nad tím, že starší studie zahrnovala i okolí méně výkonných výzkumných reaktorů v Bavorsku. Tím se podle lékařů výsledky rozmělnily. "Nová studie se proto soustřeďuje jen na jaderné elektrárny s vysokým výkonem," uvedl šéf iniciativy Reinhold Thiel.

Nejnovější průzkum ukazuje, že nejvíce jsou postiženi obyvatelé z okolí elektrárny Gundremmingen. V přiléhajících okresech Günzburg, Dillingen a Augsburg podle údajů vedoucího skupiny Mnichovského ústavu Alfreda Körbleina onemocnělo ve zkoumaném období na rakovinu o 40 procent více dětí mladších 15 let, než činí průměr 12miliónového Bavorska.

Týdeník Focus nezávisle na tom zároveň poukázal na jinou studii univerzit v Mohuči a Braunschweigu, které signalizují větší nemocnost dětí rakovinou, jestliže jsou hlavně v noci vystaveny nadměrnému elektromagnetickému záření z vedení vysokého napětí nebo jsou dlouhodobě ve svých pokojích obklopeny elektrickými spotřebiči. Vědci měřili sílu magnetického pole v 514 rodinách, kde se vyskytla leukémie dětí, a porovnávali je s údaji zjištěnými v rodinách 1300 zdravých dětí.

Zdroj: BERLÍN 2. dubna (zpravodaj ČTK)

Související články

Jak se bránit elektrosmogu v domácnostech

6.3.2001 00:00

Rakovinové domy

6.2.2001 00:00

Geopatogenní zóny I.

11.8.2000 00:00

Dostanete-li rakovinu

16.2.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Odkaz na tuto zprávu jsem již někde na internetu dostal a přečetl jsem...
Rýpal  |  2.7.2002 12:19

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *