Krásný trávník nebo ekologická katastrofa?

4.8.2009 00:00
Zdravý domov

Existuje-Ii nějaká věc, která umožňuje vystihnout naši posedlost pořádkem a úhledností, pak je to nakrátko sestříhaný trávník.

Existuje-Ii nějaká věc, která umožňuje vystihnout naši posedlost pořádkem a úhledností, pak je to nakrátko sestříhaný trávník.

Tento vynález počátku 20. století zpopularizovali v USA bohatí majitelé domů, kteří se toužili honosit touto tenkrát vrcholně moderní a zároveň noblesní záležitostí, spojovanou s badmintonem, tenisem a kroketem.

Aby trávníky měly ideální vzhled, tj. představovaly rovnou a homogenní zelenou plochu, je jim třeba věnovat velkou péči. Američané promrhají ročně 8 miliard dolarů na produkty a služby spojené s trávníky a nalijí či vysypou na ně 25 milionů kilogramů pesticidů a umělých hnojiv. Známým jevem se pak stávají maličké žluté vlaječky s nápisem "nebezpečné pro děti a zvířata", což vede některé odborníky k tomu, že tyto trávníky označují za "chemické". Předměstí velkých měst tak mnohdy přestávají být místy plnými klidu a míru, jimiž by být měla. Je tomu tak minimálně z toho důvodu, že zde ustavičně vrčí a ječí sekačky, travní vyžínače, zarovnávače okrajů trávníků a fukary na listí, jež jsou nutné k tomu, aby byl trávník náležitě upravený.

Odhlédneme-li od péče, kterou vyžadují, jsou trávníky ekologickou katastrofou. Nakrátko sestřihaná tráva má krátké kořeny a špatně drží vlhkost. To v prvé řadě znamená, že když není pravidelně zalévána, usychá a hyne. Kvůli zalévání trávníků o rozměru patnáct krát patnáct metrů naroste například v oblasti Bostonu váš měsíční účet za vodné a stočné o 100 dolarů.

Z výše zmíněného faktu dále plyne, že v případě silného deště se voda náležitě nevsakuje do půdy. To vede k jejímu odtoku a souvisejícím problémům, jako jsou záplavy, eroze a šíření pesticidů, hnojiva dalších chemikálií, které jsou zapotřebí k tomu, abychom se zbavili obávaného řídkého trávníku či zelenohnědých míst. Tráva navíc není prakticky nijak užitečná pro ptáky a další obvykle vítané živočichy.

Zdroj: Eric Abrahamson, David H. Freedman - Báječný chaos, nakladatelství Dokořán

Související články

Šest pravidel pro ekologickou zahradu

25.9.2008 00:00

Hygiena a čistota - za každou cenu?

13.8.2002 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tak snad už se něco mění -...
Tomáš  |  13.9.2017 18:21

Chtěla bych trávník přetvořit na louku s lučním kvítím? Jak mám...
Marcela  |  16.1.2018 10:23

Tak je jasné, že pokud někdo má trávník normálních rozměrů a kromě...
Robert  |  16.1.2018 16:22

Je sobota, osm hodin rano a soused uz rve se sekackou... :-(
Tom  |  30.6.2018 08:07

To víte ranní budíček=krásný trávníček.
Luboš  |  30.6.2018 09:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *