Mizí hmyz, vymírají ptáci - a co my s tím?

Mizí hmyz, vymírají ptáci - a co my s tím?

15.2.2018 00:01  |  Zdravý domov

Pětadvacetiletá studie v Německu prokázala, že na jeho území kleslo množství hmyzu o 75 procent. I podle našich odborníků mizí v Česku ve velkém motýli, včely, čmeláci a další hmyz. Z České republiky od roku 1982 zmizelo zhruba 10 milionů ptáků a úbytek dále pokračuje. To vše zní velmi apokalypticky a zdá se, že běžný občan nemůže nic dělat a musí jen přihlížet, jak postupně zaníká pestrost života. Opak je pravdou - každý jednotlivec může přispět k záchraně hmyzu či ptáků a tím i sám sebe. ... celý článek

Komentářů: 16 | Poslední komentář: 17.2.2018 14:44

Komentáře

reagovat 15.2.2018 03:58 - Karel

Pomoct člobrčíci a člobrdice mohou i doma na zahrádce.
Stačí na trávu místo sekačky vzít kosu. Dikud jsem používal sekačku, zmizeli ze zahrady luční koníci, a mnoho další podobné havěti. Vrá¨átil jsem se ke kose a fše je jako dříve.

reagovat 15.2.2018 07:59 - Linda

Ano pamatuji, jak drive na travniku vsude skakaly kobylky a byl slyset cvrkot. Patrilo to k letu a bylo to krasne. Tez bylo vsude plno berusek, sneku a motylu. A po desti v kaluzich utonute zizaly. Jako deti jsme si s hmyzem docela dost vyhraly. Tez s zabami, colky...

reagovat 15.2.2018 08:00 - !

Informace v článku jsou pro ČR irelevantní, protože jiná plodina než řepka se u nás prakticky nepěstuje.

reagovat 15.2.2018 09:28 - Linda

Informace v článku jsou pro...

Tak u nas se pestuje obili, kukurice, mak, hrach, slunecnice a obcas brambory. Ale krome repky asi opravdu nic neni pro vcely - a to jeste nesmi nekteri zemedelci postrikat pole pesticidy pres den, kdy se vcelky krmi a vcely zabit. Ty biopasy by urcite byly dobre - pro hmyz i pro ptaky a asi i pro pudu. Jinak pro mne je hlavne v clanku dulezite to zamysleni nad tim co mohu udelat se svou zahradou a loukou. Zemedelcum neporucim.

reagovat 15.2.2018 16:21 - Petr

Na výrobu 1 litru biopaliva z řepky se spotřebuje asi 1,4 litru paliva klasického.

reagovat 15.2.2018 16:40 - sardanapal*

Aby to ve finále nebylo ještě horší . Já nevím kolik toho lze získat třeba z 1ha. řepky a jaké jsou provozní náklady na 1ha. , ale pole se musí zorat , upravit , osít , je stříkáno proti plevelům , je pohnojeno , řepka se musí sklidit , odvézt , lisovat za tepla (další energie), rafinovat (další energie) , rozvézt jako palivo ... Je něco na co bych zapoměl ?

reagovat 16.2.2018 09:48 - luci

Ano pamatuji, jak drive na...

Zánik této mikrofauny způsobuje tzv. industrializace zemědělství.Je to jeden ze směrů vývoje,který" podřezává větev na které lidstvo sedí".Člověk je součástí ekosystému a pokud jej v honbě za stále většími zisky ničí,ničí postupně i sebe.Ale pokud i "hlavy pomazané"zastávají názor,že ekologie je jen třešnička na dortu,tak se s tím nedá nic dělat.Zvláště v celosvětovém monetárním systému jehož motto:peníze jsou až na prvním místě je všeobecně vyznáváno.

reagovat 16.2.2018 10:09 - Jirka

snizit pocet lidi

reagovat 16.2.2018 10:10 - M.

Zánik této mikrofauny...

Ale není to jen industrializací zemědělství - jistá industrializace byla i před revolucí, používala se svinstva jako DDT a hmyzu a ptáků bylo všude dost. Jak ale vypadaly zahrady před třiceti lety - většinou před domem květinová zahrádka a za domem vysoká tráva, ovocné stromy, rybízy, angrešty a dle možností záhonky, slepice, králíkárna - to vše hmyzu a ptákům prospívalo. Na zahradě pesticidy nepoužíval nikdo. Tráva se sekala dle potřeby pro králíky a dvakrát ročně na seno. Většina domů měla chlév či stodolu, kde mohly sídlit vlaštovky..
Na vesnicíh dřív nikde nevadily kopřivy, šípky, maliny podél cesty či černé bezy u stodol - dnes se vše vysekává. Ne všude, ale těch "pořádkumilovných" obcí přibývá. U každého baráku stál pořádný vysoký strom a pod ním byla lavička. To, že se na vsi polévají chodníky roundupem není normální.
Některé věci již asi změnit nejde. Lidi si nepostaví chlév či stodolu, ale lze změnit nazírání na to, jak má vypadat hezká zdravá zahrada - že tam má být vždy myšleno i na různé živočichy. Sice nám v daném čase zahrada patří, ale ve skutečnosti by dál měla být místem prospěšným pro planetu. To samé i veřejné prostory v obcích. Nemělo by jít jen o to, aby ten kdo se stará o údržbu zeleně měl co nejméně práce - tudíž jen sedl na traktor a sekal trávník bez jakéhokoliv stromu, květiny, života.
Určitě je třeba dělat něco i se zemědělstvím - více remízků, méně chemie, ale není to jen o zemědělství - zemědělství musí především produkovat plodiny pro výživu - ale mimo zemědělskou půdu by měl být prostor i pro jiné živočichy. A těch míst, kde by mohly být keře, sromy, louky je plno. Pamatuji, jak dřív se ve strouhách podél cest držela voda a v ní byly pulci a různí vodní brouci a jak jsme je jako děti chytaly. Nevím, proč se dnes v těch strouhách voda a život nedrží.

reagovat 16.2.2018 10:12 - Jirka

vice lidi = žádná příroda

reagovat 17.2.2018 08:35 - Tony

V krajině poškozené těžbou uhlí se daří ohroženým motýlům i ptákům
Zdroj: https://usti.idnes.cz/prumyslove-krajina-mostecko-chomutovsko-buji-divocina-vzacne-druhy-fauna-flora-gpj-/usti-zpravy.aspx?c=A180206_381283_usti-zpravy_vac2

reagovat 17.2.2018 09:55 - Fyzik

Mizení organizmů je jev normální...
Přijdou časem jiní!! (viz mamuti,ještěři a pod.)

reagovat 17.2.2018 11:32 - Lea

Mizení organizmů je jev...

Mamuti mi nechybí, ale jinak celkem nechápu, jak je lidem jedno, že si ničí přírodu. A ničí ji hlavně těm, co přijdou po nás.
Před dvaceti lety jsem krmila za oknem sýkory, dnes mi sem nelítá ani jedna.
Je mi z toho smutno.

reagovat 17.2.2018 11:47 - Saša

Mamuti mi nechybí, ale jinak...

Ano toto je velmi smutné, ale je to tím, jak je psáno výše, že těm ptákům kromě krmení chybí i prostor pro hnízdění - tzn. křoviny, staré ovocné sady, statky. My bydlíme v Praze a ptáčků máme docela dost, protože kolem dokola zahrady máme živý plot z různých keřů. Moji rodiče na vsi si ale udělali nový napůl zděný a napůl dřevěný plot a všechno křoví podél něj odstranili a i kdzž má moje máma za okny krmítko, tak se tam objeví tak jeden, dva ptáci za den. Dnes je plno takových rozličných druů keřů, které mohou krásně zdobit zahradu a zároveň poskytovat úkryt i obživu ptákům i ldem. Já třeba nedám dopustit na muchovníky, rakytník nebo šlechtěné šípkové růže a bezy.

reagovat 17.2.2018 14:38 - M.

Tady je zase skvělý článek pro ty, co nemají zahradu, kde by mohli vysázet keře, čím které ptáky přikrmovat: http://www.ceskazahradka.cz/zimni-prikrmovani-zahradniho-ptactva/

reagovat 17.2.2018 14:44 - M.

A zde je skvělá příručka ke stažení o původních keřích a jejich prospěšnosti - http://www.puvodnikere.cz/brozurka-ke-stazeni/

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mizení organizmů je jev normální... Přijdou časem jiní!! (viz...
Fyzik  |  17.2.2018 09:55

Mamuti mi nechybí, ale jinak celkem nechápu, jak je lidem jedno, že si...
Lea  |  17.2.2018 11:32

Ano toto je velmi smutné, ale je to tím, jak je psáno výše, že těm...
Saša  |  17.2.2018 11:47

Tady je zase skvělý článek pro ty, co nemají zahradu, kde by mohli...
M.  |  17.2.2018 14:38

A zde je skvělá příručka ke stažení o původních keřích a jejich...
M.  |  17.2.2018 14:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *