Nebezpečí používání dezinfekčních přípravků

13.9.2012 00:01
Zdravý domov

Čistota a dodržování zásad hygieny jsou klíčovými předpoklady zdravého prostředí. Současný trend užívání dezinfekčních prostředků a drogistických výrobků s dezinfekčním účinkem v běžných životních situacích ale paradoxně přispívá k oslabování imunity a způsobuje riziko alergií a jiných onemocnění.

V nemocnicích dezinfekce slouží k přerušení infekčního řetězce - na kontaktních místech, kde se mohou vyskytovat patogeny, vytváří dekontaminované prostředí. V běžném životě však zcela dostačuje dodržování základních hygienických opatření v podobě častého mytí rukou běžným mýdlem a pravidelného úklidu s pomocí přípravků bez dezinfekčních přísad,“ říká Petr Havlíček, produktový specialista výrobce dezinfekčních přípravků BODE.

Nadměrná snaha o dezinfekci totiž ohrožuje zdraví. Odstranění často neškodných mikrobů vytváří prostor pro jiné, které mohou způsobit onemocnění i doposud zdravých členů domácnosti, a znemožňuje dětem trénovat imunitní systém kontaktem s běžnými bakteriemi a prachem. Z dlouhodobého hlediska vede nadužívání produktů s antimikrobiálními vlastnostmi k rozvoji rezistence vůči antibiotikům a zvyšuje míru toxicity životního prostředí.

Používání dezinfekčních přípravků v běžném životě by se proto mělo omezit na situace, kdy to má skutečně smysl. Cílená dezinfekce je vhodná v případě výskytu infekčního onemocnění mezi členy rodiny, při domácí péči o osobu se sníženou imunitou nebo při návštěvě míst, kde lze očekávat nižší úroveň hygieny nebo výskyt exotických mikrobů.

„V takových případech je ale nutné věnovat pozornost volbě dezinfekčního prostředku. Měl by být určený k profesionálnímu použití a cíleně účinný proti konkrétním bakteriím, virům a dalším patogenům. Důležité je také dodržet doporučovanou délku působení přípravku,“ dodává Petr Havlíček ze společnosti HARTMANN - RICO.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

no když vidím hrabající se osoby v popelnicích, které pak třeba chodí...
anonym  |  14.9.2012 20:42

Ostatky v popelnici jedince,kdy jeho tělo je skutečnou schránou hnusu,jak...
Eva  |  18.9.2013 06:53

Nechutné!
Jan  |  18.9.2013 06:54

mno kdybych to věděla, tak .KFdlk"LfklůD
janca.fachtmannova  |  30.9.2013 14:22

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *