Nebezpečné látky v osvěžovačích vzduchu

28.12.2004 00:00
Zdravý domov

Lidé používající doma různé osvěžovače vzduchu dýchají možná více nebezpečných nebo dokonce rakovinotvorných látek, než kdyby stáli na rušné dopravní tepně v Bruselu. Podle Evropské kanceláře sdružení pro ochranu spotřebitelů (Beuc) to ukázala studie, zveřejněná dnes v belgické metropoli. Nejhorší jsou podle ní většinou vonné svíčky a tyčinky.

Studie testovala 76 výrobků běžně prodávaných v obchodech. Z nich 54 obsahovalo karcinogenní látky jako je benzen či formaldehyd. Další výrobky uvolňovaly alergeny a dráždivé látky a nebo obsahují jinak škodlivé chemické sloučeniny, jako je třeba toluen.

Do testu nebyly zahrnuty oleje do aromalamp, používané v aromaterapii, které se například po kapkách dávají do vody, řekla ČTK šéfka projektu Carine Deschampsová ze společnosti Test- Achats.

Podle testu se ukázaly jako nejvíce nebezpečné produkty, které se pro uvolnění vůně spalují - vonné svíčky či tyčinky. Následují výrobky, které se dávají do elektrických zásuvek. Škodlivé jsou také různé spreje nebo vůně vyrobené na bázi gelu a emulzí.

Společnosti Beuc a Test-Achats upozornily, že pro produkty prodávané pro osvěžení domácností neexistují žádné normy a žádají, aby byly zavedeny limity pro obsah chemických sloučenin.

Volají také po toxikologických testech předtím, než je osvěžovač uveden na trh, a žádají výrobce, aby na etikety nedávali zavádějící informace například o tom, že výrobky jsou "na přírodní bázi" nebo že "čistí vzduch".

Ty výrobky, které obsahují alergeny, by podle Beuc měly mít na obalu upozornění o nevhodnosti používání v přítomnosti těhotných, dětí a astmatiků.

Lucie Petrová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobry den, vice o vzduchu a kysliku na www.oxylife.cz a www.oxycentrum.cz
Oxyman  |  10.3.2006 09:40

NECHÁPU PROČ JE TO POVOLENÉ PRODÁVAT,FAKTICKY NA TOMTO SVĚTĚ MŮŽE...
gabka  |  24.5.2006 13:08

Tenhle článek vypadá celkem rozumně. Je lepší čichat záchodový smrad...
cože?!  |  8.10.2006 12:27

Je mi z toho všeho na nic.Copak rozum nemůže už konečně vyhrát nad...
dáša  |  8.2.2007 10:24

ano, presne tak, osvezovae vzducho dokazi paradoxne byt vice skodlive, nez...
Mansie  |  5.6.2017 10:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *