Podlahové krytiny a tapety z PVC mohou vyvolávat alergie i astma

3.4.2012 00:01
Zdravý domov

Všech osm testovaných vzorků podlahových krytin a tapet z měkčeného polyvinylchloridu (PVC), které nechalo ekologické hnutí Arnika testovat, obsahovalo nebezpečné ftaláty.

Na tiskové konferenci to řekl předseda Arniky Jindřich Petrlík. Výsledek podle něj vede k přesvědčení, že by se tyto materiály rozhodně neměly objevovat ve vybavení zdravotnických zařízení nebo dětských pokojů.


    Test zjišťoval v tapetách a podlahových krytinách přítomnost šesti ftalátů užívaných jako změkčovadel jinak nepoddajného PVC. Pohybovala se od 4,85 do 17 procent.


    Lidé stejně jako zdravotnická zařízení sahají po PVC podle Petrlíka především proto, že je levnější než jiné materiály. Problém je však podle Jiřího Kristiána z Arniky v tom, že ftaláty nejsou v PVC chemicky vázány, uvolňují se do ovzduší a stávají se součástí prachu, který děti vdechují, a tak jsou příčinou alergických reakcí a nakonec mohou vést k astmatickým onemocněním.


    “Malé děti jsou tak ohroženy nejvíce, a proto si myslíme, že by se PVC nemělo objevovat především ve vybavení čekáren a ordinací pediatrů a dětských oddělení nemocnic. Stejně tak ho nedoporučujeme rodičům používat pro úpravu dětského pokoje,“ radí Kristián.


    Uvolňování toxických ftalátů do okolního prostředí a jejich přítomnost v prachu prokázal už dřívější průzkum Arniky na deseti vzorcích odebraných v různých prostorách. Největší koncentrace obsahovaly vzorky prachu ze školní jídelny z podlahovou krytinou z PVC a ze zubařské ordinace s nábytkem s potahy z PVC a s řadou přístrojů s kabely s PVC izolací.


    Výsledky výzkumu Arnika podle Petrlíka využije k jednání s nemocnicemi i jinými zařízeními, které pracují s dětmi, aby ovlivnila výběr podlahových krytin a tapet. Kristián doporučuje tapety papírové a podlahové krytiny například z korku.


    Arnika upozorňuje, že výrobci mají podle evropského nařízení povinnost o přítomnosti toxických ftalátů ve svých výrobcích spotřebitele informovat a to včetně jejich dopadů na zdraví.


Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den je problémem i staré lino v bytě, které jsme tu nechali a...
PetraD  |  18.5.2012 23:57

...co ty PET lahve? je prokázáno uvolňování těch látek do tekutiny...
PetraD  |  19.5.2012 00:02

Paracelsus: Jen dávka to dělá, aby věc nebyla jedem. Takže když budete...
Petr  |  21.5.2012 08:58

Pet lahve máš mít na háku,zaměstnáš jima mnoho soukmenovců!kupuj jen...
Línej vole!  |  30.8.2013 19:21

Pivo piju jedině točený v hospodě nebo ve skleněných flaškách.
!  |  30.8.2013 20:13

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *