Polštáře skrývají nebezpečné plísně

23.11.2005 00:00
Zdravý domov

Tým vědců z Manchesterské univerzity zjistil, že slastné usínání na měkkém polštáři může být zdraví škodlivé. V poduškách se totiž ukrývají nebezpečné druhy plísní.

Britský časopis Allergy Journal uvedl, že v početné sérii zkoumaných polštářů objevili šestnáct druhů plísní, které se živí šupinkami lidské kůže nebo výkaly roztočů. Přitom se ukázalo, že v péřových polštářích přebývá méně druhů než v syntetických, které si oblíbil zvláště druh Aspergillus fumigatus. Tato plíseň napadá plíce a dýchací cesty a zhoršuje projevy astmatu. U pacientů po transplantaci způsobuje infekci.

Vědci mimo jiné v polštářích objevili plísně, které jsou jinak k nalezení na vlhkých zdech. Vedoucí výzkumu profesor Ashley Woodcock prohlásil, že se zde skrývá celý miniaturní ekosystém.

"Vzhledem k tomu, že lidé stráví třetinu života spaním, kdy dýchají těsně u potenciálně velkého množství různých druhů plísní, je naše zjištění velmi důležité zvláště pro pacienty s respiračními chorobami, především s astmatem a sinusitidou," řekl.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ten kdo je každej měsíc pere jako já se myslím nemusí bát:o)))
my co uznáváme hygienu  |  26.6.2009 06:14

Dlouho jsem trpěla alergiemi a nakonec i doktor mi doporučil výměnu...
Linda.now  |  11.1.2012 11:02

My jsme s plísní doma účinně zatočili odvlhčovačem. Je to parádní,...
Dana  |  23.2.2015 11:31

Ale máte, jen není vidět!
!  |  24.2.2015 10:02

Je to celkem logické, přes hlavu a vlasy nám z těla odchází spousta...
Markéta  |  1.5.2017 14:49

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *