Příliš čistoty škodí - dezinfekční prostředky do domácností nepatří

26.9.2002 00:00
Zdravý domov

Děti, které stráví první roky svého života v příliš čistých domácnostech, mají podle odborníků mnohem větší riziko alergického onemocnění.

Profesor Thomas Werfel - dermatolog a alergolog na Lékařské fakultě v Hannoveru k tomu říká: " Například dětem zemědělců, které tráví mnoho času ve stáji, hrozí podle průzkumů minimální nebezpečí, že onemocní do svého pátého roku astmatem či sennou rýmou. V dobře udržovaných, téměř sterilních obytných čtvrtích je riziko onemocnění dětí na tyto nemoci kolem 25%, v chudších čtvrtích okolo 4%. Možnou příčinou může být, že pokud imunitní systém není v prvních letech života trénován setkáváním s viry a bakteriemi, mohou se protilátky začít vytvářet proti neškodným látkám jako jsou např. potraviny či zvířecí chlupy."

Podle profesora Werfela jsou k alergiím též náchylnější děti, které žijí izolovaně od svých vrstevníků a nesetkávají se tak s neškodnými infekcemi, jako je například rýma.

Spolkový institut pro zdravotní ochranu spotřebitele a veterinární medicínu v Německu vydal prohlášení, ve kterém sděluje, že by se v domácnostech neměly používat desinfekční prostředky včetně kombinovaných preparátů určených zároveň pro praní a desinfekci. Výjimku mohou tvořit domácnosti, kde žijí lidé se speciálními hygienickými problémy. Zabíjet všechny choroboplodné zárodky desinfekčními prostředky je totiž nesmyslné, jelikož právě ony trénují náš imunitní systém.

Zpracováno podle zahraničních zdrojů

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Souhlasím s tím, že i malé děti si vytváří imunitu. Udržovat je v...
Svěží - krása  |  24.4.2015 14:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *