Rostliny v domácnosti

18.9.2007 00:00
Zdravý domov

Nejen v obývacím pokoji, ale i ve všech dalších místnostech, balkony a terasy nevyjímaje, je třeba dobře zvážit i umístění a druhy pokojových rostlin. Zřejmě neexistuje domácnost, jejíž součástí by nebyl vlastní malý kousek přírody. Rostliny zpříjemňují interiér a zvlhčují vzduch.

Květiny však nejsou jen užitečným a krásným společníkem; mnohé z nich mohou způsobovat dýchací nebo alergické obtíže, nebo jsou dokonce jedovaté. Dokud vaše dítko ochutnává vše, co má kolem sebe, odstraňte květiny z jeho dosahu. A ty, které ponecháte, byste měli dobře znát.

Mezi rostliny, které jsou pro nenechavé dítě či domácí mazlíčky nebezpečné, patří například difenbachie, scindapsus (potos), kala, amarylis, monstera (filodendron) či anturie. Tyto rostliny způsobují ve větší či menší míře otoky, křeče a dýchací potíže až dušení a jejich eventuální požití vyžaduje bezpodmínečně lékařské ošetření. Potíže se dostavují zpravidla do 15 minut po nehodě a čím je dítě menší, tím větší existuje hrozba těžkého průběhu. Jedovatý a navíc špičatými listy zraňující je také oblíbený tchynin jazyk (sansevieria). Pozor i na dracény, bramboříky, petúnie, okrasné papričky či některé sukulenty. Africké fialky mohou například způsobit alergické reakce, o vánočních svátcích se mějte na pozoru i před oblíbenou vánoční hvězdou (pryšec).

Kterých rostlin tedy není třeba se obávat? Například begonií, voděnek, ibišků či většiny kapradin. V dětském pokoji můžete mít také třeba citrusy, kvalitě vzduchu napomohou cypřiše či eukalypty.

Zdroj: Radmila Gálová - Bezpečný domov pro dítě, nakladatelství Era

Související články

Jedovaté rostliny v dějinách lidstva

31.8.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den všem.Chtěla bych se vás zeptat,zda mohou způsobyt květiny v...
Ali  |  18.10.2010 21:18

je nutné co nejvíce větrat a okna nechat otevřená na mikroventilaci,...
jája  |  18.10.2010 21:29

Naprosto souhlasím, květiny jsou krásnou dekorací i společníkom, ne...
Mirka  |  6.10.2017 15:02

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *