Tvrdá matrace způsobuje bolesti zad

7.10.2004 00:00
Zdravý domov

Lékaři a odborníci na zdravé spaní zjistili, že tvrdé matrace na našich postelích neznamenají pro naše záda nic dobrého, ještě hůře však působí na ta bolavá. Mnohem lepší jsou podle nich matrace určité měkkosti, nebo lépe řečeno poddajnosti, které při dolehnutí alespoň částečně povolí.

Protože je výzkum poměrně nový, může se v ordinaci ortopeda setkat spousta lidí s nepochopením. Pětasedmdesát procent lékařů bude totiž doporučovat tvrdou matraci a jinou alternativu možná dost tvrdě odsoudí.

Ve Španělsku však proběhla poměrně rozsáhlá studie dlouhodobě testující různé typy matrací a podušek na běžně prodejných postelích. Dobrovolníky tvořili pacienti s chronickou bolestí bederní a křížové páteře. Některým byly doporučeny matrace tvrdé, odpovídající hodnotě 2,3 podle evropské škály tvrdosti matrací, zatímco jiní dostali matraci s tvrdostí 5,6. Dobrovolníkům přitom byla různá tvrdost postelí pochopitelně zatajena.

Na konci testování si pacienti používající středně tvrdé matrace pochvalovali zlepšení svých ortopedických obtíží dvakrát častěji než pacienti s tvrdými nepoddajnými matracemi. Uživatelé středně tvrdých matrací také méně často sahali po lécích tišících bolest zad.

"Je dobré si uvědomit, že doporučení odborníků mohou významně ovlivnit kvalitu života, a týká se to třeba i tak všeobecných doporučení, jako je tvrdost matrací. Uposlechnutí správných rad ohledně tvrdosti matrací by mohlo snížit počet pacientů s bolestmi v dolní části zad," prohlásil doktor Francisco Kovacs z Palma de Mallorca.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Já mám doma tuhle http://panmatraci.cz/desktops/super%20mix a je super....
lenka  |  22.4.2016 18:15

Bolesti zad způsobuje nekvalitní a nevhodná matrace, někomu tvrdost...
Tereza  |  30.6.2016 21:32

Boleti zad ti způsobuje to, že nic neděláš, jen zíráš do PC.
ale nekecej  |  30.6.2016 21:33

Máte pravdu, ty obyčejné matrace ničí záda. Já mam nejlepší...
lenka  |  28.7.2016 13:03

Pro někoho se hodí měkká matrace, pro jiného zase tvrdá. Jde o to jaký...
DanBlazik  |  29.7.2016 20:18

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *