Tvrdá matrace způsobuje bolesti zad

7.10.2004 00:00
Zdravý domov

Lékaři a odborníci na zdravé spaní zjistili, že tvrdé matrace na našich postelích neznamenají pro naše záda nic dobrého, ještě hůře však působí na ta bolavá. Mnohem lepší jsou podle nich matrace určité měkkosti, nebo lépe řečeno poddajnosti, které při dolehnutí alespoň částečně povolí.

Protože je výzkum poměrně nový, může se v ordinaci ortopeda setkat spousta lidí s nepochopením. Pětasedmdesát procent lékařů bude totiž doporučovat tvrdou matraci a jinou alternativu možná dost tvrdě odsoudí.

Ve Španělsku však proběhla poměrně rozsáhlá studie dlouhodobě testující různé typy matrací a podušek na běžně prodejných postelích. Dobrovolníky tvořili pacienti s chronickou bolestí bederní a křížové páteře. Některým byly doporučeny matrace tvrdé, odpovídající hodnotě 2,3 podle evropské škály tvrdosti matrací, zatímco jiní dostali matraci s tvrdostí 5,6. Dobrovolníkům přitom byla různá tvrdost postelí pochopitelně zatajena.

Na konci testování si pacienti používající středně tvrdé matrace pochvalovali zlepšení svých ortopedických obtíží dvakrát častěji než pacienti s tvrdými nepoddajnými matracemi. Uživatelé středně tvrdých matrací také méně často sahali po lécích tišících bolest zad.

"Je dobré si uvědomit, že doporučení odborníků mohou významně ovlivnit kvalitu života, a týká se to třeba i tak všeobecných doporučení, jako je tvrdost matrací. Uposlechnutí správných rad ohledně tvrdosti matrací by mohlo snížit počet pacientů s bolestmi v dolní části zad," prohlásil doktor Francisco Kovacs z Palma de Mallorca.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Máte pravdu, ty obyčejné matrace ničí záda. Já mam nejlepší...
lenka  |  28.7.2016 13:03

Pro někoho se hodí měkká matrace, pro jiného zase tvrdá. Jde o to jaký...
DanBlazik  |  29.7.2016 20:18

Určite je nutno nepodcenit výber vhodné matrace. Roky jsem spala na...
alex  |  21.6.2018 20:58

Dříve tyhle pěnovky neexisstovaly a lidé neměli potíže. Žádnou...
Xena  |  21.6.2018 21:20

Proč by ti měl někdo věřit, když ani nevíš jak se jmenuješ....
co?  |  21.6.2018 22:17

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *