V ČR se může šířit nebezpečná bakterie napadající stromy

3.4.2017 00:01
Zdravý domov

Ústřední kontrolní a zkušební úřad zemědělský (ÚKZÚZ) se obává šíření bakterie Xylella fastidiosa, která napadá okrasné a ovocné stromy nebo vinnou révu, na českém území. Do českých domácností se mohla dostat na zakoupených rostlinách okrasného vítodu myrtolistého z Hornbachu nebo Bauhausu.

Potenciálně nakažené rostliny pocházely ze Španělska, sdělil ústav v tiskové zprávě. Bakterie pochází pravděpodobně z Ameriky, v Evropě se šíří od roku 2013. V Itálii zlikvidovala produkci oliv v oblasti Apulie, byla potvrzena také ve Francii, Německu a ve Španělsku.

Bakterie napadá více než 200 druhů rostlin, včetně třešní, broskvoní, hrušní, jahodníků, dubů nebo fíkusů. Napadené rostliny v krátké době uhynou, ochrana pomocí pesticidů neexistuje.

Letos v únoru informovali Španělé ÚKZÚZ, že v tamní okrasné školce je podezření na výskyt této bakterie. Loni se z této školky dovezlo 56 rostlin vítodu, které zamířily do 14 zahradnických center v sedmi městech v ČR, 11 rostlin pak na Slovensko. “Celkem 44 dodaných rostlin vítodu na území ČR bylo prodáno následně po dodání již v roce 2016 v maloprodeji soukromým osobám. Zachycena a laboratorně testována byla zatím jediná rostlina z původní dodávky, která je v tomto okamžiku ve stadiu vážného podezření na výskyt bakterie,“ sdělila za ústav Ivana Kršková.

Ústav se obává toho, že se mohla zatím bakterie rozšířit v loňském roce na okolní rostliny pěstované v zahradách. Prosí proto občany, kteří si vítod myrtolistý loni v Plzni, Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Hradci Králové nebo v Liberci koupili, aby se ozvali na kontakty uvedené na webu.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

nejsem také rejpalista, ale těžko bude bakterie na květinách, když je...
zahradník  |  4.4.2017 17:26

. Lidi nemaji co posuzovat, zda je rostlina nakazena. Je to vyzva, aby lidi,...
Jitka  |  4.4.2017 21:23

Nikde jsem nepsala, ze by na tu bakterii meli zabirat antibiotika. Prispevek...
Jitka  |  4.4.2017 21:32

Jedná se o bakterii Xylella fastidiosa původem z amerického kontinentu,...
bezzemek  |  4.4.2017 23:14

Tak jsem četla, že naštěstí se v ČR nešíří.
Marta  |  19.7.2017 18:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *