V horku hrozí otravy ze zplodin plynových spotřebičů

4.8.2015 00:01
Zdravý domov

Vedra zhoršují odtah komínem, spaliny se tak vracejí do místnosti, stoupá riziko otrav, sdělila ČTK mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, čichem ho nelze poznat. V těle vytěsňuje z buněk a tkání kyslík. Jako první napadá mozkové buňky, hrozí celoživotní poškození. Otrava postupuje velmi rychle - příznakem je červenání kůže, bolest hlavy, závratě, zvracení, poruchy zraku a dechu, bezvědomí.

První pomoc spočívá v rychlém přísunu čerstvého vzduchu, je nutno otevřít okna a důkladně větrat. Zachránci by dbát na své bezpečí, otrava hrozí i jim. Postiženého by měli vynést na čerstvý vzduch a zavolat tísňovou linku 155, kde jim dispečerka poradí s dalším postupem.

Otravám zabrání pravidelné odborné kontroly plyn ových spotřebičů a komínů, možností je také instalace čidla, které odhalí zvýšené množství oxidu uhelnatého v bytě.

Pro případ zásahů u otrav oxidem uhelnatým má pražská záchranka dva pulzní COmetry, které stanoví koncentraci jedovatého plynu a stupeň otravy pacienta, u sporných případů pacientů v bezvědomí potvrdí či vyloučí diagnózu a ochrání osádky před možnou intoxikací v zamořeném prostoru. Malé detektory by postupně měly dostat všechny zasahující osádky.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Spalovanim zemniho plynu, ci Propan-Butanu nevznika CO...cili Oxid Uhelnaty,...
Tomas Dudacek  |  5.8.2015 13:41

vrať se do základní školy. Při nedostatečném tahu v komíně může...
Toas Dudáčku z U.S.A.,  |  5.8.2015 20:33

Moje segra se priotravila minulej rok a povim vam zadna prdel to nebyla.
Mirek  |  5.8.2015 20:35

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *