Více jak polovina populace sedí nesprávně

20.11.2000 00:00
Zdravý domov

Sezení musí být nejen pohodlné, ale především zdravé. Stoupající náročnost povolání úměrně prodlužuje dobu, po kterou jsme v práci a většinu času v ní sedíme. Jestliže je to na pracovišti pět až osm hodin denně a dalších téměř pět v autě, u televize, jídelního stolu, v kině nebo divadle, dostáváme se k neuvěřitelnému číslu 80 tisíc hodin během celého produktivního života.

Nesprávné sezení
Z provedených průzkumů vyplývá, že téměř 67 procent všech zaměstnanců sedí nesprávně. Z nesprávného sezení také vyplývá řada potíží se zády a z údajů zahraničních průzkumů vyplývá, že právě potíže se zády jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. Neuvěřitelné číslo osmdesát procent populace trpí nějakým problémem zad. Především nesprávná poloha při sezení může náš organismus zatěžovat hned několika způsoby, a to přetížením meziobratlových plotének, bederních obratlů a krční páteře, dále namáháním svalstva zad, ramen a hrudníku, stlačováním trávicího a dýchacího ústrojí, otlaky hýždí, míst ohybu končetin a poruchami oběhu krevních tekutin. Nedostatečná opora zad vede ke vzniku kulatých zad a přispívá k zatížení meziobratlových plotének s následky zúžení trávicích orgánů, nepříznivého vlivu na dýchání a krevní oběh a namáhání břišních a zádových svalů.

Rizika práce v kanceláři
Téměř dvě třetiny zaměstnaných lidí pracuje v kancelářích. Řada z nich si ani neuvědomuje, jaká rizika jim mohou přinášet špatné pracovní podmínky, mezi které patří špatné osvětlení, vydýchaný vzduch, hluk a především nesprávné sezení. Vše dohromady může snížit pracovní výkon zaměstnance až na 40 procent.

Napětí v těle
Největší problémy našemu zdraví přináší hlavně sezení ve strnulé pozici. Objevují se potíže s bolestmi zad, hlavy, krevním oběhem, křečovými žilami, trávením a dýcháním, vznikají křeče a napětí ve svalech. Při sezení vzniká v těle napětí. Podle skandinávských studií se v pozici při psaní na stroji toto napětí zdvojnásobuje.

Zdravé řešení
Zdravého řešení dosáhneme při takzvaném dynamickém sezení, které umožňuje člověku měnit podle potřeby polohu těla. Vzpřímenou polohu podporuje správně navržený tvar sedadla i opěradla židle, na které člověk bude trávit většinu svého času v práci. Důležité je, aby pracovní židle dovolovala pohyb těla dopředu a dozadu za permanentního podepření zad.Díky synchronnímu mechanismu jsou naše záda permanentně vystavena působení tlaku opěradla, který zabraňuje ochabování zádového svalstva. Synchronní mechanismus umožňuje automatické přizpůsobování zádové a sedací opěry pohybům trupu, tedy hovoříme o tzv. aktivním sezení.

Židle jsou pouze začátkem
Pro nejvyšší pracovní výkon je potřeba nejen dobrý výběr kancelářské židle, na které pracovník stráví většinu svého času v práci, ale také správné zacházení s ní a znalost všech ovládacích prvků, aby si každý podle své tělesné konstituce, výšky a fyziských dispozic dokázal sám nastavit takové parametry, které by co nejoptimálněji vyhovovaly všem požadavkům.

Autor: Hana Galetková

Související články

Správné držení těla

16.11.2000 00:00

Zásady správné chůze

9.11.2000 00:00

Aby si vás prodavačka všimla

6.11.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mám podobný dotaz jako Petan. Jsou nafukovací balóny vhodné k...
Xenie  |  15.5.2007 13:57

Všude se píše, jak jsou balóny dobrý. No, je to kec, neznám nikoho, kdo...
Tomáš  |  15.5.2007 14:42

Já na balónu cvičím, na sezení k televizi ujde (asi ne na dlouhodobé),...
 |  15.5.2007 16:36

A co klekačka?
Jarek  |  26.8.2008 18:37

Víte, tady se bavíte o hloupostech, nejlepší cvičení po práci je...
Zdeněk  |  29.1.2009 11:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *