Výběr lůžka a lůžkoviny

16.10.2001 00:00
Zdravý domov

Jak si v noci správně odpočinout? Lůžko - tvrdé, nebo měkké? Jakou matraci?

Jak si v noci správně odpočinout: Větsina lidí prospí přibližné třetinu života, ale výběru lůžka věnuje poměrné málo pozornostl. Prakticky každý potřebuje něco jiného a najít pro každého člena rodiny to správné lůžko je velmi důležité. Typ lůžka má vliv na to, jak hluboký je váš spánek a nakolik se cítíte po probuzení odpočinutí. Pokud lůžko vyberete pečlivě, ochrání vaše zdraví a pomůže vám zotavovat sc z nemocí. Špatně vybraná postel nebo taková, která dává tělu nedostatečnou oporu, může působit chronické bolesti zad nebo svalové napětí a může být příčinou únavy po bezesné noci.

Tvrdé, nebo měkké?
Neplatí vždy, že čím je lůžko tvrdší, tím je vhodnější pro záda - správně pevné lůžko je často věcí kompromisu. Příliš měkká postel nepodpírá dostatečné tělo a spáč se boří do matrace, prohýbá si páteř a způsobuje si nepohodlí. Je-li naopak postel příliš tvrdá, svaly si úplné neodpočinou a spánek je přerušovaný a neklidný, jak se spáč snaží najít pohodlnou polohu. Obtěžovat může také mravenčení nebo znecitlivéní v místech vystavených tlaku, např. v bocích, ramenou, dolní části páteře nebo patách, tam všude může dojít k částečnému zamezení krevního oběhu.

Štíhlí lidé obyčejně potřebují měkčí matrace než lidé těžší, ale osoby s obtížemi zad často dávají přednost tvrdčímu lůžku.

Výběr lůžka
Rošt: Ať už používáte jakýkoli typ matrace je vhodnější položit ji na nějaký podklad ne přímo na podlahu Tělo každou noc vyloučí v dechu a potu víc než půllitr vlhkostí a většinu absorbuje matrace. Když matraci položíte na podlahu, zabráníte tak vzduchu, aby skrze ni cirkuloval. Vlhkost se pak zadržuje v matraci a napomáhá množení bakterii, které mohou být nakonec příčinou zahníváni nebo plesnivění matrace.

Existují tři základní typy roštů:
Plné rošty: Jsou to mělké dřevěné rošty, obvykle děrované, aby jimi mohl proudit vzduch. Jsou překryty jedinou vrstvou vycpávky, aby tělu poskytovaly hodně pevnou oporu.

Lištové roštu: Díky dřevěným latím může vzduch skrz matrace procházet. Některé lištové kostry jsou pružnější, nicméně všechny tělo dobře podpírají.

Pérované rošty: Jsou o něco měné pevné než ostatní, ale v kombinací se správnou matrací poskytují tělu dobrou oporu. Prodlužuji také životnost matrací, přebírají totiž část zátěže matrace a absorbuje vlhkost. Nekupujte pérované rošty s pevnými okraji, jsou sice levnější, ale zužují místo na spaní a pak, když se péra zatíží, okraje zůstanou pevné, čímž vznikne uprostřed dolík.

Matrace:
Kdysi byly matrace jen tkané pokrývky napěchované čímkoli, co bylo k mání - slámou, žíněmi nebo peřím. Dnes se vyrábí mnoho různých typů matrací k uspokojení našich rozdílných nároků. Matrace je nejdůležitější součástí každého lůžka a je nezbytné jejímu výběru věnovat náležitý čas a pozornost.

Matrace s péru v pouzdrech: Každou část těla podpírá nezávisle zhruba tisíc malých peru jednotlivých kartounových pouzdrech. Tylo matrace se vyrábějí v různé pevných typech, všechny jsou přitom zároveň pohodlné i vhodné ke spaní. Musí se ale pokládat na pérovaný rošt a jsou drahé.

Pérové matrace: Vyrábějí se v mnoha rozličných tvarech a jsou zdaleka nejoblíbenéjší. Jsou levnější než matrace s péry v pouzdrech a v každé je zhruba 300 větších pružin. Nepřizpůsobuji tak dobře svůl tvar tělu, ale řada z nich je i přesto výborná. Jejich zvláštní předností je lehkost a dobrá větratelnost.

Pěnové matrace: k dostání je mnoho typů

Zdroj: Rodinná encyklopedie alternativní medicíny - Readers Digest Výběr
Knihu můžete zakoupit na www.001shop.cz

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

taky jsem řešila jakou matraci přesně vybrat v tom nepřeberném...
kamča  |  13.6.2012 16:29

Ahoj, ráda bych vám představila eshop kvalitni-matrace.eu, kde vám s...
Martina  |  27.3.2014 10:24

Tak my jsme měli předtím skvělou matraci Fox od Slumberlandu, pak jsme si...
Tereza  |  30.6.2016 22:02

a jaký máte toaleťák. Dáš nám sem odkaz?
terezo,  |  30.6.2016 22:03

taky jsem řešil jednou jsem si koupil pěnovou v obchodě vychvalovali brzo...
jirka  |  1.7.2016 06:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *