Zamoření bytu štěnicemi

12.4.2011 00:00
Zdravý domov

Štěnice se mohou do vašeho bytu nastěhovat, i když ho máte čistý jako klícku a dodržujete přísně hygienu. Nejčastější způsob zavlečení štěnic do bytu je starým nábytkem či přivezením štěnice či jejího vajíčka v cestovních zavazadlech.

Štěnice domácí je noční hmyz živící se krví. Dospělé samičky mohou naklást 1-5 vajíček denně, z nichž se štěnice líhnou přibližně po 7-10 dnech a zhruba po 1-2 měsících se vyvinou v dospělého jedince, kteří měří asi 5 mm.

Jednotlivá štěnice nevyhledává krev každý den. Mohou uplynout dny i týdny mezi jednotlivým krmením. Bez potravy štěnice vydrží i několik měsíců.

Štěnice se krmí zhruba 10 minut a poté zalézají do svého úkrytu strávit krev. Jako úkryt jim nejčastěji slouží trhliny a škvíry v rámech postele, matrace, mezery pod podlahou, za tapetama či rohy koberce.

Při kousnutí člověka postižený většinou nic necítí, jelikož štěnice obsahují v slinách anestetikum. Ráno je pak těžké odlišit kousnutí štěnicí od jiného hmyzu. Pokud se objeví malé kapičky krve na povlečení postele, rozhodně mohou naznačovat přítomnost štěnice. Pokousání většinou svědí, ojediněle způsobuje alergické reakce. O štěnicích není známo, že by přenášely infekční nemoci.

Prevence zavlečení štěnic do bytu:

Při cestování uchovávejte svá zavazadla na stole či poličce mimo oblast postele a podlahy. Též je můžete zanechat v koupelně či zavázat do velkého plastikového pytle na odpadky. Nevybalujte své oblečení do zásuvek. Prohlédněte si matrace, zda nenaleznete výkaly štěnic, které vypadají jako černé tečky. Pokud je to možné, prohlédněte si i rámy postele a záhlaví, zda neobjevíte známky zamoření. Pokud naleznete cokoliv znepokojujícího, informujte management hotelu. Nepokládejte ložní prádlo na podlahu. Po návratu domů, dejte všechno prádlo do pračky a poté do sušičky na 20 minut či odneste prádlo do čistírny. Zavazadla důkladně zkontrolujte a pečlivě uložte.

Starý použitý nábytek je nejčastějším způsobem zavlečení štěnic do domácnosti. Proto si nábytek vždy důkladně prohlédněte, než ho přinesete domů.

Pokud je váš byt napaden štěnicemi, kontaktujte odbornou deratizační firmu, která provede dezinsekci. Bez profesionálního zásahu se nelze štěnic zbavit.

Autor: mk

Související diskuse

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pochcát jim hlavy. Všem co patří zavřít za velezradu. Všem těm...
Udsem  |  14.7.2013 21:43

Připravili jsme pro vás portál, který je plný rad jak na štěnice....
stenicedomaci.com  |  30.12.2013 14:50

Dobrý den, na obrázky štěnice se můžete podívat zde:...
stenicedomaci.com  |  30.12.2013 14:51

Pokud vás trápí štěnice zkuste se podívat na www.stenice-doma.cz...
Eda  |  21.12.2014 20:42

http//www.stenice-doma.cz
Eduard Vyhubil  |  21.12.2014 20:43

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *