10 kroků, jak minimalizovat výskyt roztočů v domácnosti

Roztoči jsou malí živočichové s osmi nohama, kteří nejraději žijí na teplých, vlhkých a temných místech. Nový byt nebo dům zamoří tihle malí živočichové do půl roku. Největší populace roztočů domácích se vyskytuje v ložnici, kde žijí většinou v matracích, polštářích a lůžkovinách. Udává se, že zhruba až 5-10 % váhy lůžkovin tvoří roztoči! Velká část populace je na ně alergická, což může vést až k astmatu, v horším případě k závažným komplikacím nebo i úmrtí.

„Byť jsou roztoči kanibalové a požírají se navzájem, alergeny jsou obsaženy v jejich exkrementech a v tělesné schránce. Alergeny obsažené ve fekáliích roztočů pocházejí ze zažívacího traktu (jsou to enzymy), některé alergeny jsou i ve slinách roztočů a kontaminují prostředí, v němž se roztoči živí kožním odpadem lidského těla a dalším biologickým odpadem,“ objasňuje původ roztočové alergie MUDr. Iva Pončáková z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze. 

Kromě ložnice najdete roztoče i na jiných místech domácnosti, nejčastěji v čalouněném nábytku, kobercích, předložkách, záclonách, závěsech nebo v textilních hračkách. Dokáží přežít v různých klimatických podmínkách, bez ohledu na roční období, a proto je velmi obtížné se jich zbavit. Ani luxování, speciální prostředky na roztoče nebo chemické čištění v čistírně nedokáží roztoče úplně zlikvidovat, za určitých podmínek je ale možné problém řešit minimalizací kontaktu s alergenem změnou každodenních návyků.

10 kroků k minimalizaci roztočů ve vaší domácnosti
1. Na přikrývky, polštáře a matrace používejte protiroztočové povlaky.
2. Perte lůžkoviny (např. povlečení, přikrývky) každý týden při teplotě 60 °C. Jenom tak zajistíte likvidaci roztočů. Praní při nižší teplotě sice dočasně ničí alergen, který roztoči produkují, samotní roztoči ale v těchto teplotách přežívají a produkují pak další alergeny.
3. Děti trpící alergií by neměly spát na spodní palandě dvoupatrových postelí, protože na ně může padat alergen z horní postele.
4. Pokud je to možné, odstraňte z ložnice všechny koberce a podlahu pravidelně luxujte antialergenním vysavačem, stejně jako čalouněné plochy nábytku.
5. Pokud chcete roztoče zahubit ještě efektivněji, použijte parní čističe, které likvidují roztoče horkou párou.
6. Všechny vodorovné plochy, jako jsou například parapety, skříně a kuchyňské linky otřete jednou týdně nejdříve vlhkým hadrem, pak suchým. Zabráníte tím rozptýlení prachu s alergenem do vzduchu.
7. Používejte lehké bavlněné závěsy a pravidelně je perte. Obecně omezte látkový a čalouněný nábytek.
8. Každých 8-10 let vyměňte starou matraci za novou. Polštáře vyměňujte jednou za rok.
9. Textilní a plyšové hračky je nutné prát stejně jako lůžkoviny, tj. na 60 °C. Pokud to pokyny výrobce hračky neumožňují, je možné ji alternativně zabalit do plastového sáčku a dát ji na 12 hodin do mrazáku a následně vyprat na doporučenou teplotu.
10. Zajistěte dostatečné větrání tak, aby byla snížena vlhkost ve vašem bytě. Optimální hodnota vlhkosti je mezi 30 a 50 %. Pokud to je nutné, použijte odvlhčovač.

Lidé ČASTO nevnímají alergii jako onemocnění, proto ji přechází
Alergie na roztoče se projevuje různě. Mezi nejčastější příznaky však patří kýchání, ucpaný nos nebo rýma, kašel, zarudlé oči, ale i nekvalitní spánek apod. Všechny tyto příznaky nás ovlivňují i během dne. Pokud dlouhodobě trpíte jednou z výše uvedených obtíží, raději se poraďte se svým lékařem. Na základě kožních testů nebo rozboru krve pozná, zda alergií na roztoče skutečně trpíte. To je první a velmi důležitý krok v boji proti nepříjemným příznakům, protože tato alergie může být některými z mnoha dostupných léků úspěšně léčena.

„Specifická léčba alergie spočívá v důsledné eliminaci působení alergenu. Jedinou další možností kauzálního ovlivnění alergického onemocnění je alergenová imunoterapie. Úspěšná léčba znamená pro pacienta zlepšení kvality života, pocit plného zdraví, možnost plnohodnotného odpočinku během spánku. V  konečném důsledku to znamená nejen zlepšení psychické pohody, ale i možnost většího pracovního nasazení. Během specifické alergenové imunoterapie je podávána dostatečná kumulativní dávka alergenu, která navodí takzvaný stav tolerance. Alergie na roztoče je obecně považována jako preastmatický stav a bylo prokázáno, že užitím alergenové imunoterapie se riziko vývoje astmatických projevů výrazně snižuje, což se jeví jako další pozitivní dopad podávání alergenové imunoterapie. Proto by člověk neměl v žádném případě příznaky alergie na roztoče podceňovat,“ říká MUDr. Iva Pončáková z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze.

Alergenová imunoterapie. Je to dlouhodobá léčba rozvržená do tří až pěti let. Přináší však trvalé zlepšení stavu, které přetrvává i několik let po jejím ukončení. Jedná se o medikamentózní léčbu ve formě injekcí - aplikovaných buď v nemocnici, nebo v jiném zdravotnickém zařízení. Mnohem komfortnější je však užívání ve formě tablet, které může pacient užívat doma. Roztočová tableta se užívá denně pod jazyk a je vhodná i pro děti a dospívající od 12 let s alergickou rýmou vyvolanou roztoči. Hlavní rozdíl mezi léčbou symptomů alergie a alergenovou imunoterapií je, že alergenová imunoterapie vytváří toleranci na alergen a léčí tak hlavní a původní příčinu nemoci, nikoli pouze její příznaky.

Alergenová imunoterapie se doporučuje především v případech alergií na pyly stromů, trav a plevele, roztoče (domácí prach), zvířecí srst a hmyz. Jejím velkým přínosem je také skutečnost, že brání zhoršování a progresi onemocnění, vzniku astmatu a rozvoji dalších alergií. Konkrétní formu léčby by však měl určit váš alergolog.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Linda_Olivská
  Linda_Olivská (anonym)

  Pěkný článek. Ale musím se přiznat, že každý týden lůžkoviny neperu. To mi přijde zbytečné. Povlečení měním tak 1 za měsíc. Používám na sušení prádla sušičku https://www.expert.cz/beko-dps-7405-gb5/ , která prádlo hezky změkčí a věřím, že i zahubí veškeré roztoče.

  Lis 17, 2018
 • Obrázek uživatele Máša
  Máša (anonym)

  Těšim se , až mi manžel natáhne bidlo, na kterém budu moci peřiny větrat. Miluji vůni vymrzlých a od slunce vyvoněných peřin - slunce a mráz nejlepší zabíječ roztočů.

  Lis 17, 2018
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Já mám doma polštář i přikrývku NanoSpace http://www.kvalitex.cz/protiroztocova-rada-nanospace/ jsou v tenčím provedení, takže to mám spíše na jaro/léto. Na zimu přikrývku z dutého vlákna. Ani to není špatné, ale pod tím nanospace se mi přece jen spí o dost lépe. Nejenom kvůli roztočům, ale jsem alergik takže to řeším trochu víc. S tím mrazem, je to pravda, taky to mám ráda. V zimě jsem dávala na balkon vyprané oblečení a postupně ho dávala sušit na radiátory (jinak by nám v bytě nikdy dobře neuschly) a vždy to krásně vonělo.

  Dub 17, 2019
 • Obrázek uživatele Jan Mikeška
  Jan Mikeška (anonym)

  Doporučuji pravidelně měnit ložní povlečení, jelikož u mě to obrovsky pomohlo. Na bytě mám několik sad, abych si je mohl v krátkém intervalu měnit. Kupuji je z https://www.goldea.cz/jednobarevne-bavlnene-povleceni a jsou za krásnou cenu.

  Srp 19, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama