4 nejčastější chyby při luxování

Vysávání není pro mnoho z nás činnost, na kterou se domů těšíme a ve které se vyžíváme. Velká část české populace při luxování dělá navíc školácké chyby, které plynou buď z neznalosti, zbrklosti, nebo z ovlivnění masivní reklamy výrobců ?chytrých? vysavačů.

1. Spoléháte jen na robotický vysavač
Robotický vysavač je hitem reklam poslední doby. Přesto, že robotický vysavač zdánlivě odvede všechnu práci za vás, nikdy nenahradí zcela klasické vysávání, v místnosti totiž zachycuje pouze povrchové nečistoty. Při použití robotického vysavače vám tak zůstává v místnostech řada větších i menších nevysátých nečistot a škodlivých částic. Robotické vysavače navíc, stejně jako ty klasické, víří prach v místnostech, což způsobuje jeho opětovné usazení na podlahách, nábytku či lůžkovinách. Robotický vysavač tak nejenže téměř nevysává, ale ještě prach a nečistoty plné alergenů a dalších částic víří po vašem bytě či domě.

2. Neměníte často sáčky

O mnoho funkčnější jsou klasické vysavače. Při jejich používání se ale většinou dopouštíte několika základních chyb, které výrazně znehodnocují výsledek vaší práce. Jednou z nejčastějších chyb je výměna sáčku ve vysavači až ve chvíli, kdy přetéká obsahem a prachem až k prasknutí. Sáčky byste měli měnit už ve chvíli, kdy jsou naplněny přibližně z poloviny.  Na sací výkon vysavačů má totiž zásadní vliv volné proudění vzduchu ve vysavači, které znemožňuje právě plnost prachových sáčků. Pokud máte přeplněný sáček, nejenže bude luxování méně účinné, ale také se u něj více nadřete.

3. Nestaráte se o filtry ve vysavači

Další častou chybou vedle plných sáčků je zanesený filtr. Pokud před úklidem nezkontrolujete průchodnost filtru vysavače, může být, v důsledku jeho znečištění, následné vysávání téměř zbytečné. Pravidelnou kontrolou, údržbou a výměnou filtru ve vysavači zabráníte opětovnému vracení nečistot a prachu plným škodlivých složek a alergenů do vysávané místnosti. Tyto škodlivé částice, které vznikají špatnou péčí o sáčky a filtry a které pak dýcháte i několik hodin denně včetně spánku, jsou velkou hrozbou pro vaše zdraví.  Především si zaděláváte na nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou například alergie, astma, problémy s dýcháním apod. „Alergeny roztočů z domácího prachu jsou nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy,“ upozorňuje alergoložka MUDr. Blanka Haindlová.

4. Vysáváte zbrkle
Dosud jsme se zaměřili na chyby před samotným vysáváním. Špatnému vysavači, plným sáčkům či zanesenému filtru. Aby bylo vysávání účinné, je ale nutné mít kromě funkčního „nástroje“ také bezchybnou „obsluhu“. A jaké chyby jsou tedy nejčastější při samotném vysávání? Nevysáváte v obou směrech, což může být problém u luxování koberců, kdy se nečistota schovává z obou stran vláken. Častou chybou během vysávání je také přílišná rychlost a zbrklost, kdy nevysáváte pečlivě a se správným nástavcem v rozích či ve spárech pod lištami. Chybou je také utírání prachu až po luxování.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele jarda
    jarda (anonym)

    chybou je utírání prachu po luxování??? blbost, vysavač prach rozvíří a navíc část vyletí i z něj

    Feb 16, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama