4 podpásovky na vaše zdraví a krásu v chlorovaném bazénu

Desinfekce chlorem s sebou přináší různé vedlejší účinky: poškozené vlasy, problémy pokožkou a nehty, nemluvě o rychleji stárnoucích plavkách, kterým mizí barvy.

Vlasy jako sláma, blonďaté lokny se zeleným nádechem
„Chlór vlasy velmi vysušuje a narušuje jejich strukturu. Vlasy bývají natolik poškozené, že jim často nepomohou ani speciální vlasové kůry či zábaly a je třeba radikálního střihu. Chlór je také všeobecně známou hrozbou pro odbarvené blondýnky, jejichž zlatým loknám dodává zelenkavý nádech. Toho se zbaví obvykle až po návštěvě kadeřnického salonu či užíváním speciálních šamponů,“ říká Mgr. Petra Režňáková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, která se zabývá chemickými účinky ve vodě přítomného chlóru na lidské zdraví.
Tip: Pokud jste odbarvená blondýnka, raději si vlasy před koupáním v chlorovaném bazénu stočte do drdolu a snažte si je nenamočit, pomůže i koupací čepice. Ve všech případech jde ale jen o polovičaté řešení, protože jednodušší a mnohem praktičtější je zkrátka používat bezchlórovou desinfekci místo toxického chlóru.

Lámavé a třepící se nehty
Časté koupání v bazénech s chlórovanou vodou je jednou z příčin lámání a třepení nehtů, které potom nemohou dorůst do požadované délky. Mrzí to pak zejména ty ženy, které sní o vlastních dokonale upravených a dlouhých nehtech ozdobených lakem, kamínky, obtisky nebo jinou formou modeláže.

Zbytečně namáhaná pokožka při opalování
Během letního slunění dostává pokožka pořádně zabrat, zvláště rizikový je interval mezi 11 až 15 hodinou. Pokud se koupete v bazénu s chlórovanou vodou, nezapomeňte se po každém pobytu ve vodě důkladně osprchovat a poté znovu namazat krémem s vysokým stupněm ochrany. „Chlór totiž sluncem namáhanou pokožku nepříjemně dráždí, mimo toho se podílí i na zpomalování procesu pigmentace kůže a narušuje žádoucí podobu opálení,“ upozorňuje Mgr. Petra Režňáková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Nové plavky, kterým rychleji blednou barvy
Dalším rizikem při návštěvě bazénu s chlórovanou vodou je nešetrnost této látky vůči plavkám. „Chlór narušuje elasticitu plavek a vyžírá jejich barvu. Obzvláště citlivé jsou na agresivní chlór reflexní barvy,“ říká odborník na bezchlórovou chemii GUAa POOL Petr Wagner.
Tip: Barevnost plavek udržíte, pokud je po každém koupání důkladně propláchnete a jednou za pár dní je vyperete. Nepoužívejte však na plavky aviváž, která dokáže zcela rozpustit lycrová vlákna v plavkách.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele vapnc
  vapnc (anonym)

  Opalovací krémy obsahují jedovaté látky,které pronikají kůží do těla.Bylo by dobré,se tady o tom taky zmínit a nemluvit jenom o chloru.

  Črv 03, 2014
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Dcera přijela ze školy v přírodě z brčálovou hlavou. Pomoc je jednoduchá- žádný kadeřnický salón. Koupila jsem síťku citrónů, šťávu vymačkala a tu pak vetřela do vlasů. Nechala několik minut působit a pak umyla běžným šampónem a vlasy měla opět jako zlatovláska.

  Črv 03, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama