5 rad, jak zařídit pokoj pro alergika

Alergie se dnes bohužel již zařadila mezi běžné civilizační choroby. "Dle některých dat se v ČR počet alergiků zvýšil na 40 % populace," informuje alergoložka MUDr. Irena Krčmová z FN v Hradci Králové. Když zjistíte, že máte doma alergika, existuje několik jednoduchých úprav domácnosti a pravidel, které vám pomohou, aby se doma cítil lépe.

Matrace pořiďte z přírodních materiálů
Třetinu dne strávíme odpočinkem na lůžku. Důležitým bodem vhodného prostředí alergika je proto zdravé spaní. Ať je to ložnice nebo dětský pokojíček, je dobré pečovat zde o co největší čistotu. Pozornost věnujte zejména matraci, na které alergik spí. „Pro alergika je ideální matrace vyrobená z přírodních materiálů. Ty jsou totiž pro lidskou pokožku nejpřirozenější, jsou hypoalergenní, antibakteriální a odolné proti roztočům,“ vysvětluje Jakub Šoufek z Johann Malle.

O lůžkoviny pečujte
Lůžkoviny je dobré pravidelně větrat, a pokud možno vůbec nezastýlat. Povlečení jednou za dva týdny perte na vyšší teplotu než 60 °C. Vhodné je používat bariérové povlaky na polštáře, deky a matrace, které jsou svým charakterem nepropustné pro průnik roztočů. Pravidelně vysávejte, prach neviřte Důležitým krokem v péči o čistý pokoj alergika je pravidelné vysávání prachu s alergeny. „Nejzdravějším způsobem vysávání je podle odborníků centrální vysávání, které odvádí všechny nečistoty ihned zcela mimo vysávané místnosti,“  říká odborník na čistý domov Jiří Najman z firmy Newag. „Na rozdíl od běžných klasických vysavačů a také vysavačů robotických také nevíří prach v místnosti,“ dodává.

Zbavte se koberců a záclon
Koberce a záclony platí za největší lapače prachu a líheň alergenů. Pokud to je možné, tak se jich alespoň v pokoji alergika zbavte. Dobrou variantou je plovoucí či dřevěná podlaha, případně dlažba. Tyto povrchy jsou jednoduché na údržbu. Záclony lze nahradit žaluziemi, které lze snadno zbavit prachu například pomocí speciálních nástavců vysavače.

Pečujte o klima
Vlhkost doma udržujte okolo 50 %. Při vyšší vlhkosti vznikají podmínky a živná půda k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganismů, které stojí za mnoha alergiemi. Nezapomínejte také na pravidelné větrání, které je pro zachování zdravého mikroklimatu velmi důležité.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele je to náročné
  je to náročné (anonym)

  Pokoj pro alergika není taková legrace jak se to může zdát, nám to trvalo dost dlouho, přijít nato co synkovi všechno vadí a jak se to pokusit eliminovat. Nakonec jsme zakotvili u gelových matrací http://www.matracetropico.cz/matrace-geltech-gemini.html a antialerigckém ložním prádle - furt to není ideál ale o hodně to pomohlo.

  Črv 24, 2017
 • Obrázek uživatele Sabina
  Sabina (anonym)

  Já jsem synovi pořizovala postel i s matrací na https://www.hezkydetskynabytek.cz/ , kde uváděli, že je vhodná pro alergiky a opravdu syn přestal mít vyrážku, takže na tom něco je. Jinak je pravda, že mít alergii přijde draho, ale nedá se nic dělat. S matrací jsme tedy spokojeni.

  Čer 04, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama