Reklama

6 důvodů, proč doma používat ekologické prostředky

Napadlo vás  někdy, co se  ukrývá v nádobách čisticích prostředků? Jak mohou čistící prostředky ohrozit vaše zdraví? Proč se lidé čím dál častěji obracejí na prostředky s označením „eko“?

1. Ochrana zdraví všech členů domácnosti

Když se bavíme o nejčastějších důvodech, proč lidé upřednostňují ekologické čističe před chemickými, na prvním místě je především zdraví. „Látky obsažené v neekologických prostředcích mnohdy způsobují podráždění kůže a očí, případně mohou nepříznivě ovlivnit vaše dýchání,“ upozorňuje Alexandr Řeháček zakladatel AYETO Eco. Odborníci je dávají do souvislosti se vznikem alergií či astmatu, ale v některých případech jsou dokonce život ohrožující. Možná máte zkušenost s popisovanými problémy, ovšem volbou správného ekologicky šetrného čisticího prostředku jim můžete do budoucna předejít a vyhnout se tak nepříjemné návštěvě lékaře. Tato jednoduchá změna v každém případě prospěje vašemu zdraví.

2. Žádné škodlivé látky v domácnosti

Běžně se setkáváme s varovnými symboly a upozorněním na štítcích komerčních chemických výrobků určených k čištění domácnosti. Pokud vám doma leží přípravky s označením „nebezpečný“ nebo „hořlavý“, můžete si být jistí, že nejsou příliš dobré pro vaše zdraví a váš dům není zrovna tím nejbezpečnějším místem. Rodiny s dětmi a domácími zvířaty by se měly mít zvlášť na pozoru, protože právě tyto skupiny patří k nejvíce ohroženým. Ekologické prostředky neobsahují škodlivé látky způsobující vážné zdravotní problémy, takže jsou ideálním a bezpečným pomocníkem u vás doma. „Z tohoto důvodu používáme tenzidy certifikované Ecocert a všechny ingredience biologicky odbouratelné,“ dodává Řeháček. 

Reklama

3. Udělejte něco pro životní prostředí

Ekologie a ochrana životního prostředí jsou tématem dnešní doby, právě proto mnoho lidí přistupuje k výběru čisticích prostředků zodpovědně. Nebezpečné chemikálie se totiž dostávají do ovzduší, vody a půdy, kde následně poškozují celý ekosystém. Experti se shodují na tom, že je více než dříve nutné pohlížet na to, jaký dopad má naše jednání pro planetu. Výběrem ekologických produktů proto pomáháte nejen sami sobě, ale také životnímu prostředí – tedy přírodě, lidem i zvířatům, která nás obklopují,“ říká Řeháček z AYETO Eco. Pokud si chceme nadále užívat jak přírody, tak ostatních divů naší planety, přechod na šetrnější variantu čištění je jedním z prvních kroků, které bychom měli podniknout.

4. Výhodná možnost náhradních náplní

Nehrajte si na ekologii, ale skutečně ji razte. Jedinečný refill systém je bez debat ekologicky i ekonomicky výhodnější volbou. Při pořízení například práškového koncentrátu dokážete připravit mnohonásobně více čističe. Zároveň vzhledem k výhodné ceně každé další náhradní náplně můžete produkt používat opravdu intenzivně, a to jak na důkladný úklid, tak i běžné každodenní čištění. „Unikátní refill systém umožní z koncentrátu 25x znovu naplnit 1l láhev, což znamená absolutní minimalizaci nákladů na obaly a dopravu i ekologické zátěže výrobou a dopravou. U práškových koncentrátů jsme pyšní na samotný obal, zcela ekologický papírový tubus,“ říká Alexandr Řeháček. Z hlediska trvanlivosti jsou přitom jakékoliv obavy zbytečné, suchý práškový koncentrát vám nějaké to léto vydrží uskladněn.

5. Díky ekologickému čištění ušetříte

Na trhu dnes najdete celou řadu jak ekologických, tak neekologických prostředků za různé ceny, nicméně váš výběr může také nepřímo ovlivnit náklady na čištění. Chemické čističe bývají často abrazivní – to znamená, že obrušují čištěný povrch. Po určité době tak můžete pozorovat opotřebení nábytku, podlahy, spotřebičů apod. Tyto změny jsou zpravidla nevratné, takže jediným řešením bývá sáhnout hlouběji do peněženky a pořídit si nový kus. Škodlivé látky navíc způsobují zdravotní potíže, což se rovněž promítne do vašich finančních výdajů. I v tomto případě je tedy šetrné ekologické čištění správnou volbou, která může zachránit váš rozpočet.

6. Obsah čisticích prostředků pod kontrolou

Obsah látek u syntetických čističů velmi zřídka prochází důkladnou kontrolou, proto často až po dlouhé době vyjde na povrch, že skutečně obsahují některé nebezpečné látky, které výrobce neuvedl. V jiných případech jsou přísady skryté za chemické vzorce či názvy, jež běžnému člověku v podstatě nic neříkají, ovšem chemikové se někdy nestačí divit. Ekologické čisticí prostředky většinou obsahují menší počet přídatných látek navíc jsou šetrné ke zdraví člověka i životnímu prostředí. Vyhnete se tak závadným sloučeninám, jako jsou fosfáty (fosforečnany), bělidla, formaldehyd, syntetické vůně apod. Transparentnost vždy bývá doménou prověřených výrobců ekologických čisticích prostředků,“ říká závěrem Alexandr Řeháček.

MK

Reklama

Komentáře

ZDENDA (Út, 19. 4. 2022 - 14:04)
Diskuze na Seznamu blokují nepohodlné názory , není žádná svoboda slova , jejich výmluvy jsou trapné a smutné , horší cenzura než za totalitního komunistického režimu , takové jednání by Havel nestrpěl , za to jsme sametovou revoluci nebojovali, pryč s touhle vládou protilidových diktátorů a neschopných zaprodanců.
Igi (Út, 17. 5. 2022 - 21:05)
ne vše Zdendo je cenzura, něco je jen blokování komentářů mimo mísu, jako třeba tady v tvém případě, kdy si stěžuješ zcela na nesprávném místě
Reklama