6 novoročních předsevzetí pro zdravou domácnost

Většina lidí si dává předsevzetí, že v novém roce zhubnou, přestanou kouřit, pít alkohol. Zkuste na to jít z jiné strany. Pokuste si nejprve vytvořit zdravý domov. To ostatní pak třeba přijde samo.

1. Používejte úklidové prostředky šetrné k životnímu prostředí.

Jeden produkt na úklid kuchyně, jiný pro vyčištění koupelny či toalety, roztok na podlahu a navrch tři druhy pracího gelu pro bílé, barevné a černé prádlo. Poličky či skříňky na čisticí prostředky v českých domácnostech často připomínají malou laboratoř. Takové užívání chemie však výrazně přispívá k znečištění povrchových i spodních vod a neprospívá ani našemu zdraví. Čističe obsahují různé karcinogeny a hormonální disruptory, které se častým používáním dostávají do těla, jemuž pak škodí. Výrobkům, v jejichž složení naleznete například silně toxické látky jako formaldehyd, benzen, toluen či chloroform, se snažte zcela vyhýbat. Nabídka přípravků, které jsou svým složením k přírodě i organizmu podstatně šetrnější, a navíc jsou i cenově dostupné, je dnes již poměrně bohatá. Přechod k ekologickému způsobu úklidu tak není nic složitého.

 

2. Používejte přírodní kosmetiku.

I pečující a dekorativní kosmetiku lze vybírat zodpovědně. Přírodní kosmetika obsahuje pouze čistě přírodní složky a éterické oleje bez syntetických konzervantů, parfémů a silikonů, které zatěžují pokožku a vlasy. Minerální složení dekorativní kosmetiky zlepšuje pleť a nezatěžuje organizmus ani životní prostředí. Přírodní kosmetika navíc nesmí být testována na zvířatech.

 

3. Třiďte odpad a recyklujte

Kromě běžného třídění odpadu můžete začít věcem vdechovat nový život. Například využívaná sklenička od vitamínů či kelímek od krému může posloužit jako nádoba na knoflíky, kancelářské svorky či semínka na zahrádku. Pro různé nápady, jak vyrobit nové věcí ze starých, naleznete mnoho návodů na sociálních sítích, hlavně na Pinterestu.

 

4. Založte si biokompost

Výhodu pro založení kompostu mají ti, co vlastní aspoň malou zahrádku. Vždy se dá někde v rohu vytvořit místo pro kompost zahradních i domácích organických zbytků. Na kompostu pak můžete v létě pěstovat třeba cuketu či v jeho okolí sklízet zdravé kopřivy. Ale ani lidé v bytech nemusí na tvorbu kompostu ze zbytků v kuchyni rezignovat. Na trhu je k sehnání mnoho desingnových kompostérů do domácnosti. Kromě kompostu vyrábí i hnojivo na pokojové květiny. Další možností, jak zužitkovat zbytky v kuchyni jsou drobná domácí zvířata – králík či dvě, tři slepičky vám s recyklací organických zbytků rádi pomohou a ještě poskytnout skvělé hnojivo či domácí vajíčka.

 

5. Pěstujte si vlastní bio potraviny

Když budete mít kompost, tak proč ho nevyužít. I v bytě se dají vypěstovat bylinky, rajčata, papriky. Pokud máte zahradu, tak věřte že pěstování ovoce či zeleniny nezabere více času než každotýdenní sekání trávníku. Pěstovat si vlastní ovoce, zeleninu a bylinky vám ušetří peníze, prospěje to vašemu zdraví a pestrá zahrada bez chemie prospěje životnímu prostředí a biodiverzitě.

 

6. Nepoužívejte na zahradě jedy

Vyzkoušejte prostředky biologické ochrany, vyrábějte si ochranné jíchy. Zvyště rozmanitost pěstovaných rostlin. Čím větší pestrost, tím jsou plodiny zdravější. Řiďte se informacemi o prospěšných kombinacích rostlin. Hýčkejte si na pozemku predátory - kočka, ptáci, dravý hmyz se přirozeně postarají o většinu škůdců. Pokud však nemáte zahradu plnou keřů a stromů, kde by ptáci nalezli přirozený úkryt, může být kočka problém.

 

Ať již si dáváte jakákoliv novoroční přání či jste na novoroční přání rezignovali, tak Vám přejeme mnoho štěstí, zdraví a pevné nervy do dalšího roku.

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Edita
  Edita (anonym)

  Předsevzetí si nedávám, ale plán předělat zahradu ve smyslu větší užitkovosti mám. Již se těším na jaro.

  Pro 30, 2020
 • Obrázek uživatele Oscar Wilde
  Oscar Wilde (anonym)

  Předsevzetí jsou jako šeky vystavené na banku, ve které nemáme konto.

  Pro 30, 2020
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Senzační rady, už nemám zahradu, jen balkon, i na něm už se mi dělá v kompostéru kompost. K těm chemickým prostředkům na čištění: Je pravda, že ničí živ.prostředí, ale je s nimi pořádně uklizeno a blýskavo i méně častém úklidu a skoro bez námahy. Taky ale už dávno používám místo nich ty přírodní, ale k dosažení stejného výsledku jako s chemií je třeba čistit domácnost mnohem častěji a pracněji. Zatím mám sil dost, hůř možná bude za pár let... Bezva článek. I Vám vše nejlepší v Novém roce!!!

  Pro 31, 2020
 • Obrázek uživatele Karolína
  Karolína (anonym)

  Mám předsevzetí pěstovat na zahradě různé divoké bylinky a vytvořit si z nich domácí lékárničku. Jinak i doma se dají pěstovat bylinky - rýmovník, angínovník, aloe, casie, česneková tráva atd. Víte, že listy avokada jsou jedlé a obsahují plno antioxidantů? Plodů se z pecky nedočkáte, ale rostliny se zdravými listy ano.

  Led 05, 2021
 • Obrázek uživatele Matej
  Matej (anonym)

  Chci mit slepice a sve vlastni biovejce. Chci mit elektrickou sekacku, abych nesmrdel a nerval tyden, co tyden. Chci zridit u baraku korenovou cisticku. Predsevzeti plno, penez mene a casu jeste min. Takze hlavne si chci udelat vice casu.

  Led 09, 2022
 • Obrázek uživatele Oscar Wilde
  Oscar Wilde (anonym)

  Předsevzetí jsou jako šeky vystavené na banku, ve které nemáme konto.

  Led 11, 2022
 • Obrázek uživatele Karolína
  Karolína (anonym)

  Jestli nemáte velký pozemek s trávou, tak ještě lepší a levnější je obyčejná vřetenová sekačka "na lidský pohon". Žádný hluk, žádná spotřeba, žádné nabíjení a na obsluhu velmi lehká.

  Led 23, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama