Aby vám bylo doma příjemně

Pro pocit pohody hrají roli i teploty v místnostech, ve kterých se pohybujete. Správně by neměl být celý dům nebo byt vytopen na stejnou teplotu. Stojí to víc peněz a navíc monotónní teplota snižuje krevní tlak a způsobuje ospalost.

Na rozdíl od toho rozdílné teploty aktivují organismus a pokles teploty o 1 stupeň může ušetřit 4-6 procent energie.

Odborníky jsou doporučovány následující teploty:

Koupelna: 22° C

Obývací pokoj: 20° C

Dětský pokoj: 20° C

Pracovna, studovna: 20° C

Jídelna: 19° C

Kuchyně: 18° C

Ložnice: 17° C

WC: 16° C

Chodba: 15° C

Schodiště: 14° C

Komora: 14° C

Teploty, které vy budete považovat za příjemné se mohou lišit až o tři stupně podle vaší tepelné citlivosti. V případě nemoci mohou být vaše požadavky na teplo pozměněny ještě více.

Kromě toho vaše subjektivní pocity v místnostech bude též ovlivňovat vnější klima. V zimě vám může připadat 20°C v bytě jako příjemná teplota. V létě naopak můžete při 21°C pociťovat chlad.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (14)

 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Beru lek na snizeni cholesterolu Simvasatin, jmeno je podobne zminenemu leku v clanku Cerivastatin, ktery je nebezpecny. Chtela bych informaci, zda je lek co beru, bezpecny.

  Srp 14, 2001
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Odpoveď jsem dostala na telefonním čísle uvedeném v článku. Simvastatin je bezpečný. Důležitější je článek, který jsem si přečetla včera pod názvem: Nízká hladina cholesterolu zvyšuje riziko úmrtí ve stáří - tvrdí výsledky nové studie. "Zdá se, že nálezy odporují současným doporučením, aby v rámci prevenci srdečního onemocnění se udržela hladina cholesterolu na co možná nejnižší úrovni.Nízká cholesterolemie u seniorů je nebezpečnější než zvýšený cholesterol! A co se týče léku cholstatu. Dost nechápu, když se třeba léky na rakovinu zkouší 10 let, než se potvrdí jejich bezpečnost a lidé je nemohou ani v beznadějném stavu brát pouze na svou odpovědnost a na druhé straně lék, který se používá na cholesterol, až po jeho delší léčbě a až po projevených nebezpečných účinků se pak teprve stáhne z prodeje.

  Srp 16, 2001
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Beru lek Simvastatin na snizeni cholesterolu. Chtela bych vedet, zda ten je bezpecny. To jmeno je velmi podobne, jako uvedeny nebezpecny Cerivastatin. Muze mi to nekdo potvrdit?

  Srp 14, 2001
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Článek je převzat v plném znění z ČTK, autor neznámý:-) Já to však chápu tak, že v Kanadě začly klinické testy účinků toho druhu konopí, z kterého se dělá marihuana. Ono totiž existuje ještě technické konopí, které má jiné využití než pro kouření či léčbu. Nedá se říct, že každé konopí=marihuana.

  Srp 23, 2001
 • Obrázek uživatele maggie
  maggie (anonym)

  Tak aby bylo jano: konopí existuje v mnoha variantách, např. konopí seté, konopí indické, konopí rumištní a mnouho dalších variant, které se obecně liší obsahem účinných látek. Marihuana je vžitý název pro sušené listy a palice, takže tvrzení že se z konopí DĚLÁ marihuana je zavádějící, neboť konopí JE marihuana. V případě, že máte pochybnosti, doporučuji navštívit mnohé WWW stránky, které se problematikou zabývají (odkazy jsou uvedeny na www.koukat.cz).

  Srp 24, 2001
 • Obrázek uživatele maggie
  maggie (anonym)

  Hej, odkdy se z konopí získává marihuana? Když už se tváříte, že jste "doktorský web", tak si ty články po sobě aspoň přečtěte a nepište bláboly! Konopí=marihuana a tak maximálně se z něj získávájí účinné látky kanabinoidy, které by měly mít ony zmíněné léčebné účinky.

  Srp 23, 2001
 • Obrázek uživatele Kati
  Kati (anonym)

  Co su to doslaka za odbornici? Jak moze byt 20 C v izbe a v zime prijemne teplo. My mavame bezne v zime taketo teploty v izbach pri ustredn kureni a musime dokurovat elektricky, lebo vsetci sa klepeme od zimy. Ti odbornici pekne blbosti vymyslaju. A este v pracovni? Vsak to mi v zime prsty odmrzaju. Vidim ze u nas sa pani v ustrednom kureni riadia timito odbornikmi a vsetci potom mrznu.

  Srp 23, 2001
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  No kdyz mame maly 2+1, kde jeden pokoj je detsky a druhy je zaroven obyvak, loznice a studovna, tak to jde dost tezko. By mne zajimalo, kolik procent lidi ma uzitek z takovych a podobnych zprav, treba kdyz se podivam na clanek, jak si zaridit koupelnu a tam je koupelna vetsi nez mam obyvak. Bohuzel nezijeme na zapade, ale v Cesku a nebylo by od veci, kdyby to vzali na vedomi i media. Preji pekny den :-)

  Srp 23, 2001
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Ono né každý článek je užitečný pro všechny lidi. Ale řekl bych, že i u nás v Česku plno lidí žije v rodiných domcích a nemusí to být zrovna zbohatlíci. Jinak i v bytě třetí kategoie, kde je vlastní topení plynovým kotlem, se dá dobře teplota v jednotlivých místnostech regulovat. Též přeji moc hezký den:-)

  Srp 23, 2001
 • Obrázek uživatele Milwaukee
  Milwaukee (anonym)

  Jsem po operaci krku a mám tzv. slavíka. Většinou jsem doma a ven vycházím jen občas a protože mi nedělají dobře čím dál častější velké teplotní výkyvy a letní vedra, vážně uvažuji o tom, že bych si domů pořídil klimatizaci. I vzhledem k mé alergii na pyly a prach by mi patrně přefiltrovaný vzduch prospěl. Na druhou stranu se mi lépe dýchá spíše vlhčí vzduch, kdežto klimatizace vzduch odvlhčuje. Jelikož nemám osobní zkušenost s dlouhodobějším pobytem v klimatizovaném prostředí, uvítal bych nějak fundovaný názor, zda by mi byla klimatizace doma ku prospěchu nebo ne. Děkuji.

  Čer 02, 2007
 • Obrázek uživatele BARBORA
  BARBORA (anonym)

  SILVOVA METODA JE OPRAVDU UCINNA A DOBRA.VYHODOU JE TO,ZE CLOVEK NEMUZE NA NIKOHO PUSOBIT NEGATIVNE,CHCE TO VSAK ALE,AYB NAVSTIVILI KURS CELA RODINA.SEKTA TO V ZADNEM PRIPADE NENI.KURS JSEMDELALA A ZLEPSIL SE MI OD TE DOBY ZDRAV. STAV.PODOBNY KURS,AVSAK LEVNEJSI JE MODRA ALFA.

  Čer 02, 2007
 • Obrázek uživatele Poppy
  Poppy (anonym)

  Silvova metoda? Není to vymývání mozků?

  Pro 14, 2009
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Příspěvky psané velkými písmeny přeskakuji.

  Pro 14, 2009
 • Obrázek uživatele maynard
  maynard

  Tak aby bylo jano: konopí...taky se vždy směji jak říkají ve zprávách "zajistily X rostlin konopí pro výrobu drogy :-))).Jinak léčí bezpochyb!!!!

  Pro 02, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama