Alternativní nátěry

Hladina těkavých organických látek (VOC) v nově vymalovaném domě může být až tisíckrát vyšší než venku. V následujícím seznamu najdete alternativní nátěry, první z nich je nejméně škodlivý.

Mléčný nátěr. Jedná se o směs bílkoviny kaseinu, která je obsažena v mléce, a jílovitých pigmentů. Tento nátěr dodává matný vzhled a je vhodný pro úpravy stěn interiéru a ošetření nábytku.

 

Klihová barva. Míchá se z klihu a přírodních pigmentů. Vnitřním i vnějším stěnám dodává měkký patinovaný vzhled.

 

Přírodní/organické nátěry.
 Vyrábějí se většinou z rostlinných a minerálních výtažků, které se pojí s přírodními oleji a pryskyřicemi. Některé přírodní nátěry obsahují konvenční tónovače, například oxid titaničitý, a přírodní rozpouštědla, která mohou mít mírně dráždivý účinek.

 

Nátěry neobsahující VOC. Tyto nátěry neobsahují těkavé organické látky. Výsledný efekt je stejný jako u konvenčních nátěrů. Jsou poměrně drahé.

 

Nátěry s nízkým obsahem VOC.  Vyrábějí se z ropných chemikálií, ale mají snížený obsah organických těkavých látek. Mohou obsahovat škodlivé chemické přísady.

 

Náš TIP:

Domácí mléčný nátěr

Mléko se používalo celá staletí jako základ pro výrobu domácích nátěru. Přestože si mléčný nátěr můžete koupit v obchodě, zkuste si ho vyrobit sami. Budete potřebovat kasein (mléčnou bílkovinu) a přírodní pigment, který seženete v obchodech pro kutily.

250 g práškového kaseinu

465 ml vody

50 g přírodního pigmentu

Práškový kasein smíchejte s 340 ml vody. Směs šlehejte, až vznikne hustá pasta. Pak ji nechte 30 minut stát.

Přidejte zbytek vody a dál šlehejte, až směs získá krémovou konzistenci. Pak ji nechte 15 minut stát.

Pigment rozmíchejte s trochou vody na řídkou směs a přidejte ke kaseinové pastě. Výslednou směs ještě jednou důkladně promíchejte, aby se pigment dobře rozpustil. Připravený pigment začněte ihned nanášet.

Zdroj: Žijeme v souladu s přírodou, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele maynard
  maynard

  Nátěry s nanočásticemi!!! Proč ne! Ničí pomocí fotokatalýzy veškeré pachy,viry,bakterie,plísně atd. Více na e-mail.

  Pro 02, 2010
 • Obrázek uživatele Myslící
  Myslící (anonym)

  Bílkovinné látky představují dobrou živnou půdu pro plísně. Snad s výjimkou klihu, ovšem ten poměrně slouho smrdí jak bolavá noha.

  Pro 03, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama