Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Barevný domov

Barvy dávají místnosti emocionální zabarvení. Některé barvy nás vzrušují, jiné rozčilují, další naopak uklidňují. Před několika lety byl proveden zajímavý experiment, když vězně odsouzené za násilné trestné činy zavřeli do cel vymalovaných růžovou. Tato barva odčerpala agresivitu a stali se z nich příkladní vězňové. Z toho lze vidět, že barva může mít neuvěřitelný účinek, takže musíme pečlivě vybírat a rozmyslet si, jak ji použijeme.

Ve feng shui barvy ovládají a podporují odražené světlo. Kombinace barvy a světla má tvořit ty nejlepší životní podmínky. Nejlepší je vybírat barevná schémata přímo v místnostech, protože barvy se podle druhu osvětlení mění. Díky teplému osvětlení vypadají teplé barvy ještě tepleji, studené osvětlení působí opačně.

Přirozeně byste měli mít doma barvy, které souvisí s prvky lidí, kteří tam bydlí. Máte mít i jiné další barvy, prostě proto, že se vám líbí. Dejte ale pozor, aby nepůsobily proti vám. Například příliš mnoho červené vám nebude dělat dobře, jestliže patříte k prvku vody, protože oheň a voda se spolu nesnášejí.

Pečlivě si rozmyslete, jak vymalujete stropy. Světlé barvy jsou obvykle lepší. Tmavé připomínají Číňanům temné dešťové mraky. Navíc brání čchi stoupat vzhůru. Potom čchi necirkuluje, jak by měla, a vaše bohatství, zdraví a štěstí tím mohou trpět.

Tlumené barvy jsou ideální pro ložnici. Vhodná je jakákoliv barva, která způsobí, že se budete cítit klidně a uvolněně. Růžová, broskvová, krémová, slonovinová, béžová, světle hnědá a světle zelená jsou teplé a jemné. Vyhněte se sytým barvám jako je červená a oranžová.

Barvy země, žlutá, oranžová, hnědá a zelená, se hodí do kuchyně. Nepoužívejte zde modrou, protože patří k prvku vody. Modrá vlastně obecně jako dominantní barva není dobrá nikde (s vyjímkou koupelny), protože se kvůli ní lidé cítí introspektivní a tiší. Také způsobuje, že se lidé cítí chladně. Je lepší, když je jen na koberečcích, obrazech, ozdůbkách či jiných předmětech.

Světlé a pastelové barvy použijte, když chcete, aby se malé místnosti zdály větší. Červená, žlutá a modrá působí opačně, zmenšují. Šikovné použití světlých barev dokáže zesvětlit tmavý kout. Dobře osvětlenou, slunečnou část domu můžete vymalovat jak světle, tak tmavě. Teplé barvy, jako je červená, vytvoří stimulující prostředí. Naopak chladné barvy, jako je modrá, jsou uklidňující a vhodné pro klidnější činnosti.

Tyto pokyny jsou nevyhnutelně velice obecné. Používejte u vás doma barvy, které se vám líbí. Je důležité, aby byly vyjádřením vás samých a vašich pocitů, pak budou většinou vytvářet i dobré feng shui.

Zdroj: Richard Webster - Feng shui pro váš domov, nakladatelství Aurora

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Peťa
    Peťa (anonym)

    Barvy mám hlavně v dětském pokojíčku a díky tomuhle článku taky v ložnici - https://www.matrace-best.cz/cs/aktuality/recept-na-klidny-spanek-tapety-sladene-s-povlecenim opravdu geniální nápad který sklidil už hodně chvály

    Črv 24, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama