Reklama

3 plevele účinnější než léky

Máme je na zahradách téměř všichni, mnozí s nimi bojují, jen málokteří využívají jejich úžasné nutriční a léčivé vlastnosti. A přitom jsou zcela zadarmo.

Pampeliška

Rozmyslete si dvakrát, než se rozhodnete vyhodit pampelišku rostoucí v zahradě. Tyto žlutokvěté rostliny jsou jedním z největších přírodních zdrojů beta - karotenu ( z něhož se v těle tvoří vitamín A  ) , a jsou také bohaté na bílkoviny, minerální látky, vitaminy a esenciální mastné kyseliny. Každá část pampelišky - od kořínků ke květu - je jedlá.  Dlouhodobá spotřeba  je spojena s lepší funkcí kardiovaskulárního systému a  jater, zlepšením  zažívání (včetně léčby zácpy), a vzhledem k jejich močopudné vlastnosti i čištěním ledvin .

Kopřivy

Reklama

Každý, kdo se dotkl chloupků kopřivy, snadno pochopil, proč si kopřivy získlaly reputaci jako nežádoucí plevel. Ve skutečnosti je kopřiva bohatým zdrojem živin. Její kořeny a listy jsou bohaté na železo, vápník a vitamíny A a K . Kopřiva byla po staletí v Evropě používána k léčbě střevní slabosti, podvýživy, průjmu a nespočtu onemocnění kůže. Kromě toho 1 lžíce šťáv yz čerstvé kopřivy několikrát denně prokazatelně odstraňuje kyselinu močovou, vedlejší produkt trávení proteinů, který se hromadí v tkáních a kloubech, což vede k bolestivým zánětlivým onemocněním jako je dna.

Lopuch

Lopuch je další rostlina, která se neustále zachytává svými zahnutými háčky na našem oblečení, aby tak šířila jsvá semena - je to další plevel se srdcem ze zlata. Ve skutečnosti, lopuch (včetně všech jejích poddruhů ) je vybaven fytochemikáliemi, které mají antibakteriální, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. V důsledku toho je lopuch účinný při léčbě onemocněních kůže (zejména akné, ekzémy a lupénka), kardiovaskulárních problémů a degenerativních onemocnění, jako je artritida a rakovina. Stejně jako pampeliška, lopuch také podporuje trávení tím, že stimuluje trávicí sekrety.

Reklama

Komentáře

Karel Lukáš (Út, 31. 1. 2017 - 07:01)
Tak s tímhle musím souhlasit.
Všechny tyto bylinky co tu jsou jmenované jsou opravdu léčivé.
Magda (Pá, 14. 7. 2017 - 20:07)
Já ještě na zahradě "pěstuji" a přidávám do jídla popenec, sedmikrásky, červený jetel, kontryhel, jitrocel, bršlici, pupalku a brutnák.
Reklama