Reklama

Nimba - starobylá léčba pro moderní dobu

Po tisíce let lidé hledají prostředky k upevnění svého zdraví a k vyléčení různých nemocí v přírodě, pomocí léčivých rostlin. Celý ten čas se lidstvo snaží nalézt všelék, a tato snaha prolíná všemi civilizacemi. Za celou tu dobu byly vyzkoušeny stovky látek, ovšem pouze málo z nich obstálo při moderním vědeckém zkoumání.

Nejspíše žádná jiná rostlina se více nepřiblížila definici všeléku, než nimba ? tropický jehličnan původem z Indie.

Každá část této úžasné rostliny je využívána k ošetření stovek nejrůznějších chorob od starověku do současnosti. V Indii je tato rostlina dodnes uctívána pro své léčivé vlastnosti a ve světě o ni velmi rychle narůstá obrovský zájem, k čemuž přispěly výzkumy z nedávné doby. Zároveň je z ní vyráběno mnoho produktů.

Přestože existují léčivé rostliny, které jsou zatím mnohem známější, např. žen-šen, všeobecný průzkum již dokázal, že nimba má daleko širší působnost, než kterákoliv jiná léčivá bylina.

První záznamy o použití nimby je možno nalézt již ve starobylé východoindické kultuře Harrapa, kde byla tato rostlina přidávána do mnoha léčivých a krášlících prostředků, tedy již před 4 500 lety. Stovky let starý léčebný systém, Ajurvedická medicína, používá nimbu jako jednu z hlavních složek své lékárny. Léčivé vlastnosti nimby jsou velebeny i v nejstarších písemnostech psaných sanskrtem. O nimbě se hovoří jako o venkovské lékárně, vzhledem k široké škále jejích léčivých vlastností. Je známá také jako přírodní netoxický repelent.

Reklama

Západní lékaři dříve nepovažovali nimbu za nic jiného, nežli za ?národní folklór?, dnes ovšem k ní mnozí z nich začínají obracet svou pozornost jako k silnému a bezpečnému prostředku při léčbě mnoha zdravotních potíží. Atraktivnost, přitažlivost nimby zvyšuje i absence vedlejších účinků. Probíhající vědecké výzkumy oceňují to, co léčitelé ajurvédy znají už po celá staletí, totiž, že nimba je velmi užitečná rostlina, která dokáže vyřešit řadu zdravotních problémů.

 

MODERNÍ VĚDA OCEŇUJE NIMBU

 

Nejrůznější použití nimby - pro léčení chorob, zlepšování imunity a upevňování lidského zdraví, je téměř bez hranic. Nimba je jednou z nejsilnějších krev čistících a detoxikačních látek, jaké byly kdy známy. Řada zdravotních potíží může být velmi úspěšně ošetřena nimbou. Kromě toho má nimba ovšem i účinky kosmetické a repelentní.

Kůra, semena, listí, plody, smola a olej nimbového stromu obsahují látky úžasné rostliny. Tyto látky nabízejí terapeutické využití svými účinky:

  1. antivirovými
  2. antibakteriálními
  3. protinádorovými
  4. antimikrobiálními
  5. antipyretickými (proti horečce)
  6. analgetickými (tlumící bolest)
  7. protiklíšťovými
  8. protiplísňovými
  9. protizánětlivými
  10. protiúzkostnými
  11. stimulujícími imunitu.

Nejužitečnější vlastností nimby je její schopnost podporovat imunitní systém a pomáhat tělu bojovat s infekcí, a to ještě předtím, než je zmobilizován samotný imunitní systém. Dokáže také stimulovat tvorbu T-lymfocytů, které zabraňují infekcím. Narozdíl od uměle vytvořených antibiotických léků, nimba neničí užitečné bakterie a další mikroorganismy, které jsou lidskému zdraví prospěšné. Někteří lékaři a vědci v oboru medicíny jsou přesvědčeni, že nadužívání antibiotických léků přispívá ke zhroucená imunitního systému. Nimba je netoxickou alternativou k silným a někdy i škodlivým syntetickým lékům.

Z nimby se podařilo izolovat mnoho aktivních látek. K nejprostudovanějším z nich patří nimbin, azadirachtin, nimbidol, quercetin a nimbidin. Listy nimby obsahují vlákninu, karbohydráty (uhlovodany) a nejméně 10 druhů aminokyselinových proteinů (bílkovin). Obsahují též kalcium (vápník) a další minerály. Analýza (rozbor) také odhalila v těchto listech  přítomnost karotenoidů, které působí jako ochrana před mnoha druhy rakoviny.
Nimbový olej má vysoký obsah mastných kyselin a dalších užitečných látek. Vědci se domnívají, že právě díky vysokému obsahu mastných kyselin jsou nimba a olej z ní účinné při léčbě onemocnění kůže.

Zdroj: John Conrick: Nimba - zázračná léčivá rostlina

 

Reklama

Komentáře

Michal (Po, 27. 4. 2009 - 13:04)
Takovou zazrační bylinkou v naších podmínkach je jitrocel kopínatý. Vyznačuje se všemi těmi účinky jak jsou popsané u nimby, již to mám vyskoušené deset let co dělám jitrocelový extrakt v olivovém oleji vlastní receptury. Tento olej je bezkonkureční při hojení popálenin, poškozených tkani a zánětů. při aplikaci do otevřených ran a popalenin tlumí bolest, zastavuje krvacení, dezinfikuje a hojení zkracuje o polovinu oproti jiným přípravkům. Vyléčí bercové vředy, těžce hojící se rany a proleženiny (i diabetikům), léčí hemoroidy a ekzémy. Vyléčí zánět střeního ucha, zánět dásní, zánět krku, dýchacích cest a průdušek (rymu vyléčí do třech dni). Vyléčí i otoky a poranění způsobená zvířaty a bodnutí hmyzem (komaři, vosy, klíšťata). Rovněž odstraní infekční pupínky, vyrážky a opruzeniny, proto je vynikajícím prostředkem po holení pro muže s citlivou pleti. sulic "seznam.cz
Návštěvník (Ne, 3. 5. 2009 - 08:05)
Práce maséra
Pro mě je práce maséra poslání. Myslím si, že pro práci maséra musí mít člověk talent, masáž není jen několik málo tahů, které se naučíme v některém z masérských kurzů. To bohužel nestačí ani na nějakou relaxační masáž v soukromí. Často se setkávám s lidmi, kteří o sobě řeknou, že umí masírovat a chrlí na vás všechny super moderní a nesmyslné techniky, pomocí různých kamenů, přístrojů a jiných vymožeností, jak jinak, než stoprocentně podloženo východní filozofií a doloženo třiceti diplomy z dvou denních kurzů, které pořádají možná stejní odborníci, jako ti kteří se diplomy honosí. To ale nejsou maséři, to jsou obchodníci. Když se konečně dostanete k tomu, že na vás dotyčný položí ruce, zjistíte, že vám mnohé doteky připadají nepříjemné, zbytečné, některé vás bolí a přesto nevedou k odstranění vašich potíží.
Na druhou stranu, se setkáte s člověkem, který není masér a třeba jen z legrace vám položí ruce na ramena a vy ucítíte příjemnou úlevu a uvolnění. To je u mě talent! To teplo z dlaní, upřímný cit, snaha vám pomoci. To se nedá naučit. Nejsou svaté ruce, co se modlí, ale ty, co pomáhají. Mám skvělou zkušenost s tím, když mě moje osmiletá dcera natře za krkem, při hře na masérku. Je to tam! Mám ještě dvě dcerky a ty mají prostě talent na jiné věci.
A když takto talentovaný člověk, jde do kurzu a jde tam, protože má chuť se něco naučit a ne proto, že ho tam poslali na rekvalifikaci z pracovního úřadu, máme velkou šanci že se potkáme s dobrým odborníkem.
Masáž je prostě umělecké dílo, balet rukou, doteky sochaře, podepřené o talent, vědomosti a dlouholeté zkušenosti. Je to také kus psychologie, naše doteky vstupují do prostoru soukromý našich zákazníků. Masér těžko pomůže někomu, kdo je svázaný vlastním mindrákem a stydí se za své tělo.
Náš úkol není je přesvědčit o tom, že jsou všichni dokonalí ani o čemkoli jiném. Masér musí vědět, cítit a vážit si lidského stvoření. Za každou vráskou, jizvou a jinou nedokonalostí nevidím něco odporného, ani odpudivého. Každé tělo vypráví svůj příběh i to naše.


MASÉR JAN KOHOUT
Narozen 10.9. 1968 v Brně
Od svých osmnácti let se věnuje studiu manuální léčby. Za šestnáct let své praxe, dosáhnul vynikajících výsledků v oblasti současných i alternativních přístupů léčby pohybového aparátu. Vytvořil vlastní postupy při léčbě. Do dnešní doby léčil více jak 60 000 pacientů. V současné době pracuje v brněnských lázních na ulici Kopečná.
K jeho zákazníkům patří mnoho významných osobností jako například:

Pan režisér Rudolf Chudoba ( např.Manéž Boleslava Polívky)

RUDOLF CHUDOBA (1948, Československo)
Od roku 1957 žije v Brně. Vystudoval pražskou FAMU. Jako nezávislý scenárista a režisér dokumentárních filmů zaměřených zvláště na hudební tematiku spolupracuje s Českou televizí, hudebními archívy a společnostmi. Nositel ceny Pierot za rok 1995 a 1999, kterou uděluje FITES.



Jurij Gorbunov Cena Thálie 2005

Národní divadlo Brno
prof. RNDr. Dalibor Povolný, CSc., univerzitní profesor biologie







Pan Dušan Tomek přední český léčitel akupunkturista






MUDr. Umlauf, CSc. primář odb. ambulance pro akupunktůru a přidružené obory.
Bohužel nejlepší akupunkturista, který žil v Brně byl primář bývalého oddělení akupunktury, nyní je to oddělení léčby bolesti ve Fakultní nemocnici v Brně - Bohunicích MUDr. Umlauf, který již zemřel. Nyní na oddělení léčby bolesti působí MUDr. Haklová, která se rovněž akupunkturou zabývá.
Návštěvník (Ne, 3. 5. 2009 - 18:05)
Co to má společného s nimbou nebo jitrocelem.
Návštěvník (Po, 4. 5. 2009 - 07:05)
Nic, je to jen neplacená reklama.
Návštěvník (St, 17. 6. 2009 - 23:06)
mam cronovu nemoc pomuže mi ta bylynka
RENULE (Ne, 26. 7. 2009 - 14:07)
Zdrasvím paní doktorku chci se zeptat nyní piju čaj nimba dva šalky denně mam problematickou pusu a trpím často exemem samozdřejmě se 6 rokem léčím na lupus jak dlouho mohu ten čaj pít děkuji
Návštěvník (Út, 25. 8. 2009 - 00:08)
stejné výrobky z NIMBY naleznete i na www.manlomka.eu
Toscana (Čt, 23. 5. 2013 - 13:05)
Bylo by dobré to napsat přesně, jestli je to jehličnatý strom nebo listnatý. Obojí asi těžko. Děkuji.
V článku o nimbě se píše:
Nejspíše žádná jiná rostlina se více nepřiblížila definici všeléku, než nimba ? tropický jehličnan původem z Indie.
A níže je psáno:
Z nimby se podařilo izolovat mnoho aktivních látek. K nejprostudovanějším z nich patří nimbin, azadirachtin, nimbidol, quercetin a nimbidin. Listy nimby obsahují vlákninu, karbohydráty (uhlovodany) a nejméně 10 druhů aminokyselinových proteinů (bílkovin). Obsahují též kalcium (vápník) a další minerály. Analýza (rozbor) také odhalila v těchto listech přítomnost karotenoidů, které působí jako ochrana před mnoha druhy rakoviny.
Reklama