Reklama

Pařížský syndrom přivádí japonské turisty k psychologům

Japonští turisté si před dovolenou v Paříži často vytvářejí idealizovaný obraz francouzské metropole. Avšak realita, kdy Pařížané jsou nevlídní a tamější ulice zanedbané, je v ostrém rozporu s jejich romantickými představami o městě nad Seinou. Asi desítka japonských turistů ročně musí proto během návštěvy Paříže vyhledat pomoc psychologa, protože trpí takzvaným "pařížským syndromem", píše agentura Reuters.

"Přibližně třetině pacientů se uleví okamžitě, další třetině se obtíže vracejí a u poslední skupiny zjistíme psychózu," říká Yousef Mahmoudia, psycholog z nemocnice, která leží vedle chrámu Notre Dame.

Japonská ambasáda musela v tomto roce zajistit odvoz domů pro minimálně čtyři turisty, mezi nimi i pro ženu, která si myslela, že se to v jejím hotelovém pokoji jen hemží štěnicemi a že se stala obětí spiknutí, píše v dnešním vydání nedělník Journal du Dimanche.

"Citliví cestovatelé se mohou zhroutit. Když se jejich vysněné představy střetnou s realitou, může u nich propuknout krize," vysvětlil listu psycholog Hervé Benhamou. Tento kuriózní jev, který nedělník nazval "pařížský syndrom", byl poprvé popsán v odborném psychologickém časopisu Nervures v roce 2004.

Bernard Delage z organizace Jeunes Japon, která pomáhá japonským rodinám s usidlováním se ve Francii, popisuje kulturní šok, který Japonec zažije při své první návštěvě francouzské metropole: "Pro prodavače v Japonsku je zákazník král, kdežto tady se na vás sotva podívá," popisuje. "Lidé cestující městskou hromadnou dopravou se všichni tváří tak vážně a kapsáři k dobrému dojmu také rozhodně nepřispívají," dodává Bernard Delage.

Reklama

Japonka Aimi popsala pro Journal du Dimanche pocity svých krajanů: "Paříž je pro nás městem snů. Ale když pak do ní Japonci přijedou, zjistí, že Francouzi mají zcela opačný charakter než oni."

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama