Reklama

Chcete mít stále zelený trávník bez herbicidů, hnojiv a zalévání? Pořiďte si jetelový trávník!

Jetel je hebčí a udržitelnější než tráva. Zlepšuje půdu, přitahuje příznivé opylovače a volně žijící živočichy a nevyžaduje žádnou vodu, hnojivo, herbicid ani sekání! Navíc je jedlý!

Jetel můžete buď promíchat s vaší aktuální trávou, nebo mít úplně nový jetelový trávník.

Jetel nevyžaduje hnojiva nebo herbicidy. Zalévat či sekat se nemusí či jen vyjímečně. Mezitím zlepšuje půdu, přitahuje včely, motýly a další užitečný hmyz do vaší zahrady. A je ještě jemnější na posezení než tráva!

A pokud nechcete, aby bylo tolik bílých květů na vašem zeleném trávníku, žádný problém. Během posledního desetiletí se v Evropě rozvíjí nová řada bílých jetelů, která se nazývá mikro jetel (microclover). Mikrojetel má drobnější listy, nevytváří mnoho květů a má měkčí stonky na posezení a chůzi.

13 výhod pro výsev jetele v trávníku:

Reklama

1. Fixátor dusíku. Jetel funguje symbioticky s bakteriemi k fixaci atmosférického dusíku a jeho zpřístupnění sobě samému i sousedním rostlinám. To je důvod, proč i tráva v trávníku roste lépe, když je přítomen jetel.

2. Méně hnojiva. Trávník obsahující jetel potřebuje mnohem méně hnojiv a trávník 100% jetel nevyžaduje žádné.

3. Odolnost proti suchu. S hlubokými kořeny bude jetel i přes suché období zelený, i když trávníky vašich sousedů budou hnědé.

4. Žádné sečení. Čistý jetelový trávník nepotřebuje sekání, ale pokud se rozhodnete sekat, budete tak činit pouze 3-4 krát za rok.

5. Žádné provzdušňování. Jetel může růst a uvolnit zhutněnou půdu, což eliminuje potřebu provzdušňování.

6. Žádný herbicid. Pokud máte obavy z nejednotného vzhledu zelené plochy, nemusíte se bát o jiné “plevele“. Jetel má tendenci je potlačovat, je poněkud invazivní.

7. Zemní kryt. Jetel je vynikajícím přízemním pokrytím pro potravinářské plodiny.

8. Příznivé pro opylovače a krmivo. Jetel produkuje atraktivní bílé květy, které přitahují příznivé opylovače -především včely a motýly- a poskytují krmivo pro králíky (i lidi). Včel se nemusíte bát - zdravé a dobře nakrmené včely ulétnou, pokud zaznamenají nějaký pohyb ve své blízkosti. Např. na pláži v Černé v Pošumaví je velké množství jetele a včely nedělají problém.

9. Odstraňuje škůdce. Trávník bohatý na jetel má tendenci odradit otravný hmyz, z nichž většina preferuje trávy. Larvy zmizí úplně z celojetelového trávníku.

10. Slunce nebo stín. Jetel dobře roste jak na slunci, tak v částečném stínu.

11. Psi se mohou vyvenčit. Jetel není zbarvený, když se na něj pejsci vyvenčí.

12. Barevnost. Pokud chcete mít trávník barevně kvetoucí můžete zkombinovat jetel plazivý (bíle kvetoucí) s jetelem lučním (červeně kvetoucí). Pokud chcete mít trávník co nejvíc zelený, pořiďte si mikro jetel, kde je omezeno kvetení. Ve specializovaných zahradnictvích je možno nalézt i kultivary jetele s barevnými listy.

13 Léčivé účinky. Jetel luční (Trifolium pratense) je známá léčivá bylinka, kterou využívali už naši praprapředci; severoameričtí Indiáni například jetel konzumovali jako posilující zeleninu a léčili jím spáleniny. Dříve se sušené květy používaly pouze k úpravě chuti a vůně bylinných čajových směsí, což byla škoda, protože jetel má široké spektrum účinků, které pomáhají při katarech zažívacího traktu, kašli a bronchitidě a ekzémech. Přípravky z jetele umožňují organismu snáze ničit a vypuzovat původce infekcí a zatěžujících toxinů, čímž zkracují a ulehčují léčbu těchto onemocnění. Mnohé ženy si pochvalují jeho účinky zmírňující nepříjemné potíže spojené s menopauzou. Červený jetel totiž obsahuje přírodní látky fytoestrogeny, které jsou podobné ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. Přípravky z jetele slouží i jako prevence osteoporózy. Bílá kvítka jetele plazivého (Trifolium repens) jsou přibližně stejně účinná jako červená jetele lučního.
 

 

Reklama

Komentáře

Jarry (St, 22. 8. 2018 - 19:08)
Pro bosé pobíhání není jetel s včelami příliš vhodný.
k2k2 (St, 22. 8. 2018 - 20:08)
Jetel je přece pro zvířata ne na chození.
Monika (Čt, 23. 8. 2018 - 23:08)
Pro bosé pobíhání není...Mikrojetel má omezené kvetení. A i běžný jetel se dá v kvetení omezit - ale to už se musí sekat. V Německu i na Šumavě však u plno přírodních koupališť je i místy nakvetlý jetel s minimálními problémy v podobě včelých žihadel. Zdravá včela většinou dobře reaguje na blížící se nebezpečí a včas před zašlápnutím uletí.
? (Pá, 24. 8. 2018 - 15:08)
Mikrojetel má omezené...A jak reaguje nezdravá včela? Brání se tím, že píchne žihadlo.
Návštěvník (Út, 16. 6. 2020 - 12:06)
Zajimave ,kazdy se toho chce zbavit.Ja osobne ho preferuji prave kvuli tomu ,ze vydrzi i delsi epizody sucha ,proste drzi vodu. Jelikoz mam vodu vyhradne ze studny a nemohu si dovolit zavlazovat je jetel vyborny .
Jitka (Út, 26. 1. 2021 - 19:01)
Ráda bych si ho pořídila, ale nemohu nikde najít prodejce, který by ho prodával čistý, bez ostatních travních semen. Mohli byste mně někdo poradit? Děkuji.
! (Út, 26. 1. 2021 - 19:01)
Stále zeleného trávníku lze docílit jeho natřením zelenou barvou - zkušenost z vojny.
nona (Út, 26. 1. 2021 - 20:01)
:))
Zdeňka (Ne, 8. 5. 2022 - 15:05)
Koupila jsem zahrádku, byl tam takový podivný trávník. Po pár letech, kdy si žil vlastním životem, najednou koukám a místo ošklivé trávy krásný, hustý jetelíček a sedmikrásky. Tož jsem ráda, že s o něj nemusím nijak starat. Mám přírodní zahrádku a jetel jí sluší mnohem víc, než trávník. Krásně zelená plocha bez práce, stačí občas se projet se sekačkou.:-)
Hana Svobodová (St, 12. 7. 2023 - 20:07)
Mám také jetelový trávník, ve kterém roste i černohlávek. Bílé a fialové květy jsou krásné. Sucho snášejí dobře. Přitahují opylovače. Méně často sekám a sbírám semena pro další rozšíření. Jetelový trávník žije. Na zahradě mám motýly a včely.


Reklama