Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Chcete mít stále zelený trávník bez herbicidů, hnojiv a zalévání? Pořiďte si jetelový trávník!

Jetel je hebčí a udržitelnější než tráva. Zlepšuje půdu, přitahuje příznivé opylovače a volně žijící živočichy a nevyžaduje žádnou vodu, hnojivo, herbicid ani sekání! Navíc je jedlý!

Jetel můžete buď promíchat s vaší aktuální trávou, nebo mít úplně nový jetelový trávník.

Jetel nevyžaduje hnojiva nebo herbicidy. Zalévat či sekat se nemusí či jen vyjímečně. Mezitím zlepšuje půdu, přitahuje včely, motýly a další užitečný hmyz do vaší zahrady. A je ještě jemnější na posezení než tráva!

A pokud nechcete, aby bylo tolik bílých květů na vašem zeleném trávníku, žádný problém. Během posledního desetiletí se v Evropě rozvíjí nová řada bílých jetelů, která se nazývá mikro jetel (microclover). Mikrojetel má drobnější listy, nevytváří mnoho květů a má měkčí stonky na posezení a chůzi.

13 výhod pro výsev jetele v trávníku:

1. Fixátor dusíku. Jetel funguje symbioticky s bakteriemi k fixaci atmosférického dusíku a jeho zpřístupnění sobě samému i sousedním rostlinám. To je důvod, proč i tráva v trávníku roste lépe, když je přítomen jetel.

2. Méně hnojiva. Trávník obsahující jetel potřebuje mnohem méně hnojiv a trávník 100% jetel nevyžaduje žádné.

3. Odolnost proti suchu. S hlubokými kořeny bude jetel i přes suché období zelený, i když trávníky vašich sousedů budou hnědé.

4. Žádné sečení. Čistý jetelový trávník nepotřebuje sekání, ale pokud se rozhodnete sekat, budete tak činit pouze 3-4 krát za rok.

5. Žádné provzdušňování. Jetel může růst a uvolnit zhutněnou půdu, což eliminuje potřebu provzdušňování.

6. Žádný herbicid. Pokud máte obavy z nejednotného vzhledu zelené plochy, nemusíte se bát o jiné “plevele“. Jetel má tendenci je potlačovat, je poněkud invazivní.

7. Zemní kryt. Jetel je vynikajícím přízemním pokrytím pro potravinářské plodiny.

8. Příznivé pro opylovače a krmivo. Jetel produkuje atraktivní bílé květy, které přitahují příznivé opylovače -především včely a motýly- a poskytují krmivo pro králíky (i lidi). Včel se nemusíte bát - zdravé a dobře nakrmené včely ulétnou, pokud zaznamenají nějaký pohyb ve své blízkosti. Např. na pláži v Černé v Pošumaví je velké množství jetele a včely nedělají problém.

9. Odstraňuje škůdce. Trávník bohatý na jetel má tendenci odradit otravný hmyz, z nichž většina preferuje trávy. Larvy zmizí úplně z celojetelového trávníku.

10. Slunce nebo stín. Jetel dobře roste jak na slunci, tak v částečném stínu.

11. Psi se mohou vyvenčit. Jetel není zbarvený, když se na něj pejsci vyvenčí.

12. Barevnost. Pokud chcete mít trávník barevně kvetoucí můžete zkombinovat jetel plazivý (bíle kvetoucí) s jetelem lučním (červeně kvetoucí). Pokud chcete mít trávník co nejvíc zelený, pořiďte si mikro jetel, kde je omezeno kvetení. Ve specializovaných zahradnictvích je možno nalézt i kultivary jetele s barevnými listy.

13 Léčivé účinky. Jetel luční (Trifolium pratense) je známá léčivá bylinka, kterou využívali už naši praprapředci; severoameričtí Indiáni například jetel konzumovali jako posilující zeleninu a léčili jím spáleniny. Dříve se sušené květy používaly pouze k úpravě chuti a vůně bylinných čajových směsí, což byla škoda, protože jetel má široké spektrum účinků, které pomáhají při katarech zažívacího traktu, kašli a bronchitidě a ekzémech. Přípravky z jetele umožňují organismu snáze ničit a vypuzovat původce infekcí a zatěžujících toxinů, čímž zkracují a ulehčují léčbu těchto onemocnění. Mnohé ženy si pochvalují jeho účinky zmírňující nepříjemné potíže spojené s menopauzou. Červený jetel totiž obsahuje přírodní látky fytoestrogeny, které jsou podobné ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. Přípravky z jetele slouží i jako prevence osteoporózy. Bílá kvítka jetele plazivého (Trifolium repens) jsou přibližně stejně účinná jako červená jetele lučního.
 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Jarry
  Jarry (anonym)

  Pro bosé pobíhání není jetel s včelami příliš vhodný.

  Srp 22, 2018
 • Obrázek uživatele k2k2
  k2k2 (anonym)

  Jetel je přece pro zvířata ne na chození.

  Srp 22, 2018
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Pro bosé pobíhání není...Mikrojetel má omezené kvetení. A i běžný jetel se dá v kvetení omezit - ale to už se musí sekat. V Německu i na Šumavě však u plno přírodních koupališť je i místy nakvetlý jetel s minimálními problémy v podobě včelých žihadel. Zdravá včela většinou dobře reaguje na blížící se nebezpečí a včas před zašlápnutím uletí.

  Srp 23, 2018
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Mikrojetel má omezené...A jak reaguje nezdravá včela? Brání se tím, že píchne žihadlo.

  Srp 24, 2018
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Zajimave ,kazdy se toho chce zbavit.Ja osobne ho preferuji prave kvuli tomu ,ze vydrzi i delsi epizody sucha ,proste drzi vodu. Jelikoz mam vodu vyhradne ze studny a nemohu si dovolit zavlazovat je jetel vyborny .

  Čer 16, 2020
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Ráda bych si ho pořídila, ale nemohu nikde najít prodejce, který by ho prodával čistý, bez ostatních travních semen. Mohli byste mně někdo poradit? Děkuji.

  Led 26, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Stále zeleného trávníku lze docílit jeho natřením zelenou barvou - zkušenost z vojny.

  Led 26, 2021
 • Obrázek uživatele Zdeňka
  Zdeňka (anonym)

  Koupila jsem zahrádku, byl tam takový podivný trávník. Po pár letech, kdy si žil vlastním životem, najednou koukám a místo ošklivé trávy krásný, hustý jetelíček a sedmikrásky. Tož jsem ráda, že s o něj nemusím nijak starat. Mám přírodní zahrádku a jetel jí sluší mnohem víc, než trávník. Krásně zelená plocha bez práce, stačí občas se projet se sekačkou.:-)

  Kvě 08, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama