Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!

Chcete mít stále zelený trávník bez herbicidů, hnojiv a zalévání? Pořiďte si jetelový trávník!

Jetel je hebčí a udržitelnější než tráva. Zlepšuje půdu, přitahuje příznivé opylovače a volně žijící živočichy a nevyžaduje žádnou vodu, hnojivo, herbicid ani sekání! Navíc je jedlý!

Jetel můžete buď promíchat s vaší aktuální trávou, nebo mít úplně nový jetelový trávník.

Jetel nevyžaduje hnojiva nebo herbicidy. Zalévat či sekat se nemusí či jen vyjímečně. Mezitím zlepšuje půdu, přitahuje včely, motýly a další užitečný hmyz do vaší zahrady. A je ještě jemnější na posezení než tráva!

A pokud nechcete, aby bylo tolik bílých květů na vašem zeleném trávníku, žádný problém. Během posledního desetiletí se v Evropě rozvíjí nová řada bílých jetelů, která se nazývá mikro jetel (microclover). Mikrojetel má drobnější listy, nevytváří mnoho květů a má měkčí stonky na posezení a chůzi.

13 výhod pro výsev jetele v trávníku:

1. Fixátor dusíku. Jetel funguje symbioticky s bakteriemi k fixaci atmosférického dusíku a jeho zpřístupnění sobě samému i sousedním rostlinám. To je důvod, proč i tráva v trávníku roste lépe, když je přítomen jetel.

2. Méně hnojiva. Trávník obsahující jetel potřebuje mnohem méně hnojiv a trávník 100% jetel nevyžaduje žádné.

3. Odolnost proti suchu. S hlubokými kořeny bude jetel i přes suché období zelený, i když trávníky vašich sousedů budou hnědé.

4. Žádné sečení. Čistý jetelový trávník nepotřebuje sekání, ale pokud se rozhodnete sekat, budete tak činit pouze 3-4 krát za rok.

5. Žádné provzdušňování. Jetel může růst a uvolnit zhutněnou půdu, což eliminuje potřebu provzdušňování.

6. Žádný herbicid. Pokud máte obavy z nejednotného vzhledu zelené plochy, nemusíte se bát o jiné “plevele“. Jetel má tendenci je potlačovat, je poněkud invazivní.

7. Zemní kryt. Jetel je vynikajícím přízemním pokrytím pro potravinářské plodiny.

8. Příznivé pro opylovače a krmivo. Jetel produkuje atraktivní bílé květy, které přitahují příznivé opylovače -především včely a motýly- a poskytují krmivo pro králíky (i lidi). Včel se nemusíte bát - zdravé a dobře nakrmené včely ulétnou, pokud zaznamenají nějaký pohyb ve své blízkosti. Např. na pláži v Černé v Pošumaví je velké množství jetele a včely nedělají problém.

9. Odstraňuje škůdce. Trávník bohatý na jetel má tendenci odradit otravný hmyz, z nichž většina preferuje trávy. Larvy zmizí úplně z celojetelového trávníku.

10. Slunce nebo stín. Jetel dobře roste jak na slunci, tak v částečném stínu.

11. Psi se mohou vyvenčit. Jetel není zbarvený, když se na něj pejsci vyvenčí.

12. Barevnost. Pokud chcete mít trávník barevně kvetoucí můžete zkombinovat jetel plazivý (bíle kvetoucí) s jetelem lučním (červeně kvetoucí). Pokud chcete mít trávník co nejvíc zelený, pořiďte si mikro jetel, kde je omezeno kvetení. Ve specializovaných zahradnictvích je možno nalézt i kultivary jetele s barevnými listy.

13 Léčivé účinky. Jetel luční (Trifolium pratense) je známá léčivá bylinka, kterou využívali už naši praprapředci; severoameričtí Indiáni například jetel konzumovali jako posilující zeleninu a léčili jím spáleniny. Dříve se sušené květy používaly pouze k úpravě chuti a vůně bylinných čajových směsí, což byla škoda, protože jetel má široké spektrum účinků, které pomáhají při katarech zažívacího traktu, kašli a bronchitidě a ekzémech. Přípravky z jetele umožňují organismu snáze ničit a vypuzovat původce infekcí a zatěžujících toxinů, čímž zkracují a ulehčují léčbu těchto onemocnění. Mnohé ženy si pochvalují jeho účinky zmírňující nepříjemné potíže spojené s menopauzou. Červený jetel totiž obsahuje přírodní látky fytoestrogeny, které jsou podobné ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. Přípravky z jetele slouží i jako prevence osteoporózy. Bílá kvítka jetele plazivého (Trifolium repens) jsou přibližně stejně účinná jako červená jetele lučního.
 

 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Jarry
  Jarry (anonym)

  Pro bosé pobíhání není jetel s včelami příliš vhodný.

  Srp 22, 2018
 • Obrázek uživatele k2k2
  k2k2 (anonym)

  Jetel je přece pro zvířata ne na chození.

  Srp 22, 2018
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Pro bosé pobíhání není...Mikrojetel má omezené kvetení. A i běžný jetel se dá v kvetení omezit - ale to už se musí sekat. V Německu i na Šumavě však u plno přírodních koupališť je i místy nakvetlý jetel s minimálními problémy v podobě včelých žihadel. Zdravá včela většinou dobře reaguje na blížící se nebezpečí a včas před zašlápnutím uletí.

  Srp 23, 2018
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Mikrojetel má omezené...A jak reaguje nezdravá včela? Brání se tím, že píchne žihadlo.

  Srp 24, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama