Darujte kus pralesa

Darujte kus pralesa -- tento netradiční vánoční dárek nabízí liberecká organizace Čmelák -- Společnost přátel přírody v rámci rozsáhlé kampaně zaměřené na podporu unikátního projektu Nový prales, v rámci kterého se ekologové snaží postupně přeměnit smrkové monokultury na Ještědském hřebenu v severních Čechách na smíšené lesy plné života, které by jednou měly vypadat podobně jako původní pralesy.

Od zahájení veřejné sbírky již přispělo na Nový prales více než 3 500 lidí. Díky jejich podpoře se z prvních 7 hektarů zakoupených v roce 2004 rozrostla lokalita, na níž je tento projekt realizován, na stávajících 25 hektarů. Ty zahrnují jak mladé smrkové monokultury, které se snažíme odstraněním části smrků a dosadbou jedlí, buků, javorů a dalších dřevin měnit na přírodě blízký les, tak i staré porosty, které se výkupem podařilo zachránit před vykácením.

V rámci projektu bylo vysazeno již více než 20 000 sazenic jedlí, buků, javorů a dalších dřevin.

Prales zatím tvoří čtyři oddělené pozemky, které máme nyní možnost zakoupením dalšího kusu lesa začít propojovat v jeden souvislý celek. Každý, kdo se rozhodne Nový prales podpořit, zároveň získá pro sebe nebo své blízké dárkový certifikát, kterým může vyřešit každoroční dilema nad výběrem vhodných dárků k Vánocům. Pro ty, kdo podpoří alespoň 50m2 je připraveno i originální pralesní puzzle. Podpořit Nový prales a získat dárkový certifikát lze jednoduše na www.novyprales.cz nebo na tel. 482 751 195.

Držitelé dárkového certifikátu se mohou v průběhu příštího roku těšit na zajímavé exkurze, během nichž uvidí na vlastní oči změny, které v Novém pralese i díky jejich podpoře probíhají. Sami si zde také budou moci svůj stromek zasadit.

Další informace:
www.cmelak.cz , www.novyprales.cz
Veronika Tomková, koordinátora individuálních dárců, tel: 777749344 -- informace o sbírce
Jan Korytář, vedoucí organizace, tel: 776 56 17 36 -- informace o projektu Nový prales

Čmelák -- Společnost přátel přírody je občanským sdružením jež spojuje lidi, kteří podporují a provádějí aktivity ve prospěch přírody, krajiny a trvale udržitelného života. Naším posláním je chránit, rozmnožovat a obnovovat rozmanitost přírody a zároveň spojovat tuto činnost s ekologickou výchovou a osvětou. Mezi naše cíle patří rovněž snaha zapojit do naší činnosti co nejširší veřejnost, zejmén! a do praktických prací v terénu, inspirovat další vlastníky po! zemků a získat je pro spolupráci s námi. V rámci ekovýchovných programů seznamujeme děti i mládež s ekologickou problematikou.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama