Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Domácí úklid čisticími prostředky prý podporuje vznik astmatu

I domácí úklid jednou týdně za použití chemických čisticích prostředků může být příčinou vzniku astmatu. Ve své nové studii, publikované v časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine , to uvádí tým španělských vědců. Podle něj jsou lidé, kteří používají při úklidu chemické prostředky, vystaveni o 30 až 50 procent většímu nebezpečí propuknutí astmatu než ti, kteří je nevyužívají.

Největší riziko prý představují čisticí prostředky na nábytek, na sklo a osvěžovače vzduchu ve spreji. Nebezpečí vzniku astmatu podle vědců z barcelonského lékařského institutu stoupá s častějším úklidem a vyšším počtem využívaných chemických látek.

Astma je onemocnění dýchacích cest, při kterém dochází k dlouhodobému zánětu sliznic v dýchacím ústrojí. To postupně vede ke ztíženému dýchání až k dechové nedostatečnosti. Nemoc postihuje asi deset procent dětské populace, u dospělých se objevuje asi u pěti procent. Vědci se o přesné příčiny propuknutí onemocnění přou, ale předpokládají, že je zčásti způsobeno specifickou alergickou reakcí na zhoršenou kvalitu ovzduší.

Právě přesné určení alergenů v čisticích prostředcích je podle jednoho z autorů studie Jana Paula Zocka dalším cílem zkoumání barcelonského vědeckého týmu, který nyní při klinických testech pracoval s více než 3000 pacienty.

Podle britské lékařky Victorie Kingové vědci již dlouho vědí, že astma hrozí propuknutím u lidí, kteří jsou v zaměstnání pravidelně vystaveni chemickým prostředkům, včetně čisticích sprejů. Podle odborníků je však studie Španělů nová v tom, že upozorňuje na nebezpečí i při běžném domácím úklidu.

V Česku je evidováno na 500.000 astmatiků, jejich skutečný počet se ale odhaduje až na 750.000.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele luky
  luky (anonym)

  zdravím všechny a jsem ráda, že se někdo věnuji tomuto problému.Já sama v rodině tento problém nemám, úklidu věnuji minimum času a námahy. Oblíbila jsem si na úklid mikrovlákno a jsem s ním již spokojená 12let. Neumím si bez těchto výrobků úklid představit. Pracují na principu mikrovlákno čistí mikropóry a absolutně bez chemie, jenom čistou vodou.

  Pro 04, 2007
 • Obrázek uživatele Jmeno
  Jmeno (anonym)

  Jdete do prdele !

  Pro 04, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Dej si inzerát do novin krávo, ne sem!

  Pro 04, 2007
 • Obrázek uživatele luky
  luky (anonym)

  kráva v prdeli je dobrá kombinace.Proč do novin? V novinách jsou jenom blbostí,drby a nesmysly a čtou je lidi jako vy dva, tak proč bych sviním měla házet perly. Proto je tato informace zde a pro lidi,kteří je potřebují. Když se ti nelíbí tak to nečti. A když už to čteš tak aspoň se pod tu svoji stupidní poznámku podepiš!!!!! Kreténe!!!!a nestyď se přidat i tel a adresu!!!Demente!!!! Jestli máš vy dva potřebu jenom urážet, určitě existuje možnost jak tuto chorobu léčit!!!! Ale řešte tuto chorobu rychle, mohlo by se vám stát,že budete moji informaci brzo potřebovat sámi pro sebe!!!!!

  Pro 06, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  No to určitě, ty pako, bez toho nepřežiju ano den.Nakonec vidíš, jaký je veliký ohlas na tvůj příspěvek.Jdi do hajzlu, lidi nejsou tak blbý, jak si myslíš.Zdar krávo!

  Pro 06, 2007
 • Obrázek uživatele Zdeněk
  Zdeněk (anonym)

  Vole vypadni, pokud nemáš konkrétní návrh. Oplzlostma se mužeš ukájet jinde. Jo a nech se vyšetřit idiote. Tvoje IQ houpací koně nedokáže vymyslet nic jinýho, než urážky ? Zmiz a neotravuj

  Pro 07, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Zdeněk-zato tvůj příspěvek se konkrétníma návrhama jen hemží. luky-ale, že to jde na dračku, co?

  Pro 07, 2007
 • Obrázek uživatele luky
  luky (anonym)

  chtěla jsem ti ty "beze jmenný" tak rychle odpovědět, až to odešlo bez textu. Začínáš se mi líbit. Nejsi sice moc inteligentní, ale možná bys mi s tou "dračkou" mohl trošku pomoct.Já osobně už uvažuju o možnosti se "naklonovat", abych to všechno stihla v pohodě a nelítala po republice jak urvanej vagón. Proč si myslíš, že jsem uvedla mail a tel. Banáne jeden. Čím že se to živíš, když mi nepíšeš vulgarity a kolik je ti let? Vyšel si aspoň základní školu? Pokud jenom "Univerzitu" (čemuž odpovídá tvůj slovník)taky nevadí. I s tím se dá něco dělat. Jo nechceš si se mnou psát po skype,ICQ,QIP nebo messengeru?. Tam to bude mezi náma a nebudeš se zbytečně ztrapňovat na diskuzním fóru,Zdeněk se mi líbil a jeho jedinej návrh abys vypadnul na jiný servr byl OK. Tak co mi odpovíš? Budeš i nadále srab a anonymní beze jmenný ?

  Pro 07, 2007
 • Obrázek uživatele Adél
  Adél (anonym)

  To je hrozný! Já se pořád doma tak dřela, aby tam bylo uklizeno, dcerka má 4 roky a pořád jí trápí kašel, a teď to podle doktorů bude astma. Vždycky jsem se tolik snažila udělat pro ni všechno co nejlíp a teď se dozvím, že jsem vlastně měla doma mít bordel a dcerka by se nedusila!!! Proč mi to neřekli doktoři??? Jsem fakt naštvaná.

  Lis 22, 2008
 • Obrázek uživatele Maru
  Maru (anonym)

  Ahoj Adél, to je mi líto, že máš takové potíže. S tím bordelem to nemůžeš brát doslova, jde hlavně o ty chemikálie v domácnosti. Vždyť se dají přeci užívat i ekologické prostředky.

  Lis 24, 2008
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  ono nejde jenom o tu uklizeni doma ale zrovna i o jidlo celozvitni uzivani leku rodicema, koureni.... taky prej stres v tehotenstvi udela deckam hodne spatne

  Lis 24, 2008
 • Obrázek uživatele Adél
  Adél (anonym)

  No, je pravda, že já jsem v mládí kouřila, ale jakmile jsem otěhotněla, hned jsem toho nechala. Ale co mám dělat teď? Jakmile vyleze z domu do tý zimy, hned se rozkašle....

  Lis 25, 2008
 • Obrázek uživatele Táňa
  Táňa (anonym)

  Dobrý den paní Adél, jaké užívá vaše dcerka přípravky? V současnosti je možno použít třeba Singulair, ten pomáhá mítnit potíže s dýcháním u astmatiků i alergiků. Pro děti se vyrábí ve formě žvýkací tabletky, děti to mnohem lépe snášejí. Lék je na předpis, tak zkuste zajít za vaší lékařkou, snad vám pomůže. Určitě nemá smysl držet dcerku doma celou zimu.

  Lis 25, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama