Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Duševnímu zdraví prospívají divoké přírodní zahrady

Neuspořádané, divoké zahrady jsou lepší pro duševní zdraví než bezchybně posekané, prohlásil vystavovatel na výstavě zahradní architektury Chelsea Flower Show 2018 v Londýně.

Matt Keightley, který navrhl RHS Feel Good Garden, řekl, že zahrady prospívající duševnímu zdraví by měly být přirozené a neomalené. Dokonalé geometrické tvary mohou být údajně stresující.

V Jeremy Vine Show na BBC prohlásil: “Je to výsadba, která má naprosto ekologickou a zcela přirozenou podobu. Myšlenka, která stojí za tím, je jiná než geometrie a přímky. Nechceme, aby se lidé cítili nuceni projít skrz zahradu, ale aby cítili nutkání procházet se zahradou klidně svým vlastním tempem. “

Zahrada byla akreditovaná Královskou zahradní společností a po květinové výstavě bude věnována pacientům a personálu v nemocnici duševního zdraví Camden and Islington.

Pan Keightley také řekl, že stromy poskytují lidem s depresí pocit bezpečí a dodává: “To, co je opravdu důležité, je skladba stromů. Lidé mohou trpět depresí nebo nedostatkem důvěry či prostě stresem a úzkostí - potřebujeme proto zahradu, kde by se tito lidé cítili bezpečně ... a to ty stromy dělají - vytvářejí pocit bezpečí, aniž by blokovaly výhled do zahrady. “

Zahradník, dvojnásobný vítěz ceny BBC / RHS People's Choice Award, také řekl, že voňavý rozmarýn je jeho volbou pro rostlinu podporující duševního zdraví.

Herečka Alison Steadman souhlasila, že příjemná vůně bylin může zvýšit náladu. Řekla BBC: “Jednou jsem šla do muzea a tam měli bylinkovou zahradu, kde si můžete objednat šálek čaje a sednout si. Měli tam i malý rybníček. Bylo to velmi jednoduché, ale viděli jste, že se lidé okamžitě usmívali, vyměňovali si komentáře a poukazovali na tyto prvky. “
Zdroj: The Telegraph
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Já se třeba cítím psychicky mnohem lépe, když užívám víc přírodní antibiotika bylinky a léky, které si si sama připravím nebo koupím, ale jsou na přírodní bázi.

  Bře 11, 2021
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Já mám zahrádku divoce zarostlou dobromyslí a meduňkou. To jsou bylinky, které pomáhájí se spánkem a uklidňují. Jsou vděčné do přírodně laděných zahrad, protože se krásně samy rozrůstají a jsou i potravou pro včely a motýly.

  Bře 12, 2021
 • Obrázek uživatele Bureš
  Bureš (anonym)

  Já mám celou republiku osázenou řepkou. Je i potravou pro včely a motýle.

  Bře 12, 2021
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  To nejsou žádné novinky - česnek (nejlepší na tráv. systém), lichořeřišnice (nejlepší na močové cesty), echinacea, oregánový olej (nejlepší na dýchací cesty), propolis, extrat z gepových jadérek na angínu...

  Črv 27, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama