Reklama

Ekologicky zařízená domácnost

Negativní dopad člověka na přírodu je rok od roku zřetelnější. To je také jeden z hlavních důvodů, proč lidé stále více dávají přednost ekologicky vedeným domácnostem. Co taková domácnost vlastně obnáší?

Úklid

Prvním krokem k domácnosti šetrné k životnímu prostředí je změna zaběhlých úklidových rituálů. Chemikálie, které každý den používáme nejen, že zatěžují přírodu, ale ohrožují i lidský organismus. Dají se přitom docela snadno nahradit. V dnešní době máme na výběr z několika druhů ekologicky nezávadných čistících prostředků, které zájemce často odradí vyšší pořizovací cenou. Faktem však zůstává, že v důsledku zatěžují rodinný rozpočet méně. Prvotní náklady jsou sice vyšší, déle však vydrží. Pokud však zůstáváte některým produktům, o kterých víte, že přírodě neprospívají, věrni, je třeba se řídit několika základními pravidly. Vždy používejte pomůcky k dávkování a řiďte se doporučeními od výrobce. Často se stává, že lidé při úklidu dávkují prostředek od oka, a přesahují tak doporučenou dávku. Je dokázáno, že cíleným dávkováním dosáhnete snížení spotřeby až o polovinu. Co se týče praní, efektivní je dávat prací prášek přímo do bubnu pračky a pračku spouštět vždy, až když je zcela naplněná. Největším problémem je však používání aviváží. Ty jsou biologicky obtížně odbouratelné a na čistotu prádla nemají žádný vliv. Zkuste místo nich použít pár kapek éterického oleje či dejte mezi šaty textilní sáček s usušenou levandulí.

Materiál

V ekologické domácnosti hraje důležitou roli i materiál, ze kterého pořizujeme nábytek. Při výběru vybavení upřednostňujte dřevo před kovy a plasty. Těžba nerostných surovin často způsobuje více škod než kácení. V módě je nyní i nábytek z palet a dalších hrubě opracovaných dřevěných výrobků, které se s trochou péče v místnosti krásně vyjímají a slouží roky. Novinkou na trhu je také bytelný kartonový nábytek. Kartonový nábytek je vyráběn z velmi kvalitní až sedmi vrstvé lepenky. Je pevný, má vysokou nosnost a bytelný vzhled. Přitom je lehký, snadno přenosný a šetrný k životnímu prostředí. Nejlépe se hodí na výstavy, veletrhy a do interiéru.  Pozor si dejte i při výběru podlahové krytiny. Vyvarujte se PVC a dejte raději přednost linoleu. To je vyrobeno z přírodních materiálů, je omyvatelné, vydrží až třicet let a jeho údržba je bezproblémová.

Úsporné spotřebiče

Při nákupu spotřebičů se poohlížejte po energetické třídě A+ či A++. Důležité je ale i umístění daného spotřebiče a další zacházení s ním. U chladniček obecně platí, že bychom je neměli dávat do úzkých prostor, ani blízko ke zdi. Teplé potraviny do nich nikdy nepatří, naopak je vhodné je v nich rozmrazovat. Teplota v lednici se tak ochladí a spotřebovává se méně energie. Šetrné k životnímu prostředí jsou i myčky nádobí, přestože si mnozí myslí opak. Například, na dvanáct sad nádobí v myčce spotřebujete cca 12 litrů vody. Pokud byste to samé množství myli ručně, spotřebujete cca 60 litrů vody. Co se týče osvětlení, přejděte na LED svítidla. Ty spoří elektrickou energii až o 50 % a mají několikaletou životnost. Na osvětlení se ale dá příroda ušetřit i výběrem malby. Světlé odstíny odráží mnohem více světla než odstíny tmavé.

Reklama
Reklama

Komentáře

! (Pá, 5. 8. 2016 - 08:08)
Čím menší bude spotřeba vody a elektřiny, tím vyšší bude jejich cena. Výrobci si nenechají ujít zisk kvůli nějakým šetřílkům.
Zdena (Po, 7. 11. 2016 - 13:11)
Jaké používat čistící prostředky na keramiku, do koupely atd., které neublíží zdraví? Máte někdo nějakou zkušenost? Vyzkoušel jsem Dezisan Clean Spray. Úspěšně likviduje bakterie, viry, kvasinky a plísně a přitom neobsahuje alkohol, aldehydy ani fenoly, nemá vedlejší účinky. Máte někdo zkušenosti s kosmetikou, která rovněž nesmrdí po chloru nebo po jiné chemii?
Frantik (Po, 12. 12. 2016 - 16:12)
já používám GUAa LIKVIDÁTOR PACHŮ PRO SPORT- dezinfekční prostředek určený k odstranění zdroje zápachu v obuvi, lyžácích, chráničích, helmách, maskách, brýlích, rukavicích, bruslích, dresech, oděvech a jiných sportovních potřebách. Účinně odstraňuje zápach. Příjemně voní. má protiplísňové a antibakt. účinkky. Vhodný pro všechny povrchy. Nepoškozuje materiály. Nedráždí pokožku. Vhodný pro alergiky a astmatiky.
Anežka (Čt, 12. 1. 2017 - 10:01)
čistící prostředky do domácnosti zásadně nakupuji na guaa.cz.Prostředky eliminují bakterie, viry a plísně, bez toho, aniž by obsahovaly chlor, aledehydy a jiné chemické látky, které poškozují zdraví člověka a zvířat.
Reklama