Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Feng-shui a geomancie

Architektura není jen hra s tvarem a formou. Výsledek ovlivňuje Váš život více, nežli jste ochotni si připustit. V pozitivním i negativním smyslu.Geomancie je intuitivní odhalování skrytých problémů nebo naopak pozitivních míst v přírodě i v domě, vzniklých přirozenou cestou nebo činností člověka. Feng-Shui je tradiční čínská geomancie a umění návrhu šťastného a zdravého domova.

Feng-shui (z čínštiny "vítr a voda") - je fenomén, který je na Západě i dálném Východě ve všeobecném povědomí. Na Západě desítky let, dálném Východě tisíce let. V případě Západu to souvisí s dosažením momentu, kdy kvantita bydlení je dávno naplněna a člověk se začíná orientovat na dosažení co nejvyšší kvality životního prosředí pro sebe a vzhledem k tržnímu systému má zájem o zvýšení tržní ceny své nemovitosti.

Dalším faktorem je vlna New Age, která na Západ přinesla směs spirituálních odkazů Východu a výrazný pokrok v důvěře k funkčnosti těchto fenoménů. Přistoupení na fakt, že umístění, tvar a vnější i vnitřní uspořádání domu může výrazně ovlivnit profesionální úspěšnost i osobní štěstí jeho obyvatel je v materialisticky založené společnosti velkým průlomem. Přes Čechy se tato vlna přelila v poněkud nevhodnou dobu, takže těch pár kapek co sem dopadlo, nedokázalo prosáknout do všeobecného povědomí.

Feng-shui - vychází z taoistické filosofie (Tao - cesta k přírodě), na základě sledování nejrůznějších cyklů fyzického vesmíru nalezli staří Číňané rytmus spojující lidstvo s přírodou.
Popsat základní povahu nebo charakter určitého místa jim pomohly základní tvůrčí prvky přírody - voda, dřevo, oheň, země a kov. Ty potom stylizovány do tvarů a barev slouží spolu s čínskou astrologií, empirickými doporučeními i intuitivním vhledem k rozluštění věčné hádanky a nalezení šťastného místa pro život. Výsledkem práce konzultanta Feng-Shui by měla být analýza založená na umístění nemovitosti, na časových faktorech jako jsou data narození osob v domě žijících, doba ve které byl dům postaven, současné a budoucí postavení těchto faktorů ve schematech čínské astrologie a na intuitivním rozboru proudění životodárné energie čchi.

Feng-shui - ukázky doporučení mistrů Feng-shui pro šťastné bydlení:
Jednoduché tvary jsou lepší.
Dávejte přednost jednoduchým tvarům před složitými a neobvyklými. Čtverce a obdélníky mají lepší feng shui než-li trojúhelníky nebo tvary s chybějícími rohy.
Chodníky odvíjející se v křivkách přinášejí větší štěstí.
Jakýkoliv chodník vedoucí k vašim vstupním dveřím by se měl vlnit tak, aby zpomaloval či neboli kosmickou energii, které přinášejí štěstí.
Přiveďte dovnitř čerstvý vítr.
Alespoň jednou týdně otevřete dvě okna ve dvou různých místnostech a nehte čerstvým průvanem vymést všechen opotřebovaný jinový vzduch. Je dobré nechat si to na slunný den, aby se do domu dostaly vibrace jangové energie lákající štěstěnu.
Použití umělých květin.
Můžete najít překrásné umělé květiny - hedvábné nebo plastové - obojí jsou nekonečně lepší než sušené květiny. Jestliže jste si doma usušili květiny, vaše šance na štěstí jsou vážně oslabeny. Nikdy si nevystavujte sušené květiny. Z hlediska Feng shui nepřinášejí štěstí.
Voda by měla být vlevo.
Jakékoliv vodní prvky před domem by měly být umístěny nalevo od vstupních dveří při pohledu zevnitř ven. Takovéto uspořádání posiluje stabilitu vztahu manželských dvojic žijících v domě. Voda vpravo od vchodu způsobuje postranní úmysly mužů. Zvlněná krajina je skvělým Feng shui.
Feng shui vás učí vidět širší souvislosti vašeho okolí. Pokud je vaše zahrada a její okolí zvlněné, přivádí to domu draka štěstí. Když je zem plochá a nevýrazná, drak chybí a říká se, že vliv pozemku je méně příznivý.

Geomancie je vlastně souhrným názvem všech poznatků a informací týkajících se vztahu, popřípadě souladu životního prostoru člověka a přírody. Feng-shui, tak jak se vyučuje v současnosti, je jen jeho podmnožinou zabývající se z větší části aplikací empirických nauk na konkrétní objekty a výpočty pomocí čínské astrologie.
Nicméně formou Feng-shui se geomancie vrací velkým obloukem přes Čínu do Evropy, kde měla hlubokou a nesmírně důležitou tradici již od dob neolitických. Zde se od zlatých dob megalitických staveb až do období gotiky udržovalo pavděpodobně formou tradovaného mystéria, ale jeho aplikace předpokládala vždy hluboký vhled a rozvinutou intuici mistrů. Mysterium bylo ztraceno dobami tuhého katolicismu, racionalismu a vědeckého pokroku. Přežilo jen pár střípků pranostik, popisy spousty zvláštních bytostí v tradičních pohádkách a proutkaři jako jediný praktický fenomén natolik nenápadný a přes svou vědeckou nevysvětlitelnost nezlikvidovaný.
Geomancie přímo zasahuje a hodnotí více sfér, které nás obklopují, především těch které nejsou našimi pěti základními smysly zjistitelné. Uvědomuje si Zemi jako živý organismus a kvalitu její energetického působení v kombinaci s energiemi přicházejícími z vesmíru, uvědomuje si jak mentální a emocionální projevy člověka ovlivňují kvalitu přírody, uvědomuje si přítomnost a vliv elementárních bytostí na kvalitu životního prostředí od detailu jednotlivého sídla, až do měřítka kontinentů. Umí nejen negativitu místa eliminovat, ale i léčit a rozpuštět formou komunikace a porozumění těmto fenoménům.
Na rozdíl od své dálněvýchodní příbuzné je nenápadná, není vzhledem ke své podstatě širšího záběru takovýcm komerčním hitem a také je ve své šíři málo provozovaná. Předpokládá také již velmi osvíceného klienta nepachtícího se za prvoplánovým pozlátkem.

Ing.arch.Václav Němeček

Stavíte dům, přestavujete byt?

Architektura není jen hra s tvarem a formou. Výsledek ovlivňuje Váš život více, nežli jste ochotni si připustit. V pozitivním i negativním smyslu.
MERLIN - to jsou nejen kouzla s prostorem a tvarem ale i:
Geomancie, intuitivní odhalování skrytých problémů nebo naopak pozitivních míst v přírodě i v domě, vzniklých přirozenou cestou nebo činností člověka.
Feng-Shui, tradiční čínská geomancie a umění návrhu šťastného a zdravého domova. Laskavá architektura, s cílem vtisknout domu pozivní emoci již při jeho zrodu.

Merlin s.r.o., Londýnská 36 Praha 2,
tel./fax. 2251 9098, 2251 6558
mobil 0602/343 291,
e-mail: merlin36@pha.inecnet.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Paja
  Paja (anonym)

  Jsem ráda,že se stále více lidí v západním světě začíná zajímat o energiiích působících na člověka a naopak.Vítala bych jen více praktických znalců,kteří odborně poradí.

  Dub 11, 2006
 • Obrázek uživatele Lukáš kantovský
  Lukáš kantovský (anonym)

  Zdravím přátele a nadšence Feng Shui. Našel jsem skvělý web o feng shui. Jsou tam i pěkné fotky z interiérů. Podívejte se www.feng-shui-stavby-interiery.cz. Ahoj, Lukáš

  Črv 07, 2008
 • Obrázek uživatele Pavla Liptáková
  Pavla Liptáková (anonym)

  Já osobně na Feng Shui věřím, je to hodně provázané s duchovními věcmi, které mne stále více obklopují, jen si myslím, že je někdy těžké najít v široké nabídce firem a lidí ty, kteří to fakt umí a myslí to upřímně. Osobně jsem se ale setkala s lidmi z firmy Vitr-voda a povazuju je za velmi schopné, ale též empatické. Mají i moc pěkné stránky www.feng-shui-stavby-interiery.cz, se spoustou fotek, kdyby vas to zajimalo.

  Dub 15, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama