Reklama

I v zimě lze získat ze zahrady vitamíny

I v průběhu zimních měsíců, kdy mrzne či je zahrada přikryta sněhem, můžete ze zahrady získávat vitamín D3, B-vitamíny, C vitamín, chlorofyl a minerály, aniž byste k tomu potřebovali vyhřívaný skleník.

I na malé zahrádce o pár stovkách metrů čtverečních můžete vyhradit malý prostor pro chov slepic. Tři slepičky vajíčky zvládnou uspokojit běžné potřeby čtyřčlenné rodiny. Slepice jako všežravci jsou velkými pomocníky při likvidaci zbytků - nepohrdnou vařenou rýží, těstovinami, zbytky masa, zeleniny, vařenými šlupkami od brambor, namočným pečivem...Sice je potřeba jim sypat i kvalitní krmnou směs, ale za odměnu vám budou poskytovat vajíčka, která obsahují lecitin a vitamíny skupiny B, důležité pro nervový systém a mnoho metabolických funkcní v organismu. Vaječné žloutky jsou též živočišným zdrojem vitamínu D3, který je důležitý pro zdravý vývoj kostí a silnou imunitu a většině lidí v zimních měsících chybí.

V neuklizených nádobách se přes zimu velmi často rozroste ptačinec žabinec - běžný drobný plevel, který je však současně léčivou rostlinou. Tato bylina je bohatá na slizy, tanin, hořčiny, třísloviny, saponiny, organické kyseliny, draslík, křemík, vitamíny C, E, karotin a další. Sbírá se cela nať včetně kvítků. Ozdobit a oživit o živiny můžete chléb s máslem, saláty, pomazánky, polévky či vařené brambory.

Další plodinou, kterou jednou vysadíte a ona se pak každoročně množí v propustné půdě a zvládne růst i v zimních měsících je kozlíček polníček - chuťově podobný hlávkovému salátu, ale obsahující více živin. Polníček obsahuje velké množství vitaminu C (více než citron!) a také vitaminů A a E a betakarotenu. Z minerálních látek je zastoupeno železo, hořčík, draslík, vápník a kyselina listová. 

V mírných zimách posledních let již v lednu raší ze země i lesní pažitka neboli divoký šnytlík. Ta je též bohatým zdrojem vitamínu C, karotenu, vitamínů ze skupiny B, minerálů, zeleného barviva, éterických olejů a dalších látek. Má antiparazytární a antibakteriální účinky, podporuje zdravé zažívaní a srdce.

Reklama

Autor: MK

 

 

Reklama

Komentáře

Jarka (Út, 28. 1. 2020 - 10:01)
Ptacinec je skvely do tvarohove pomazanky. Taky uz sklizim :-)
majka (So, 15. 5. 2021 - 17:05)
Mám otázku .Potřebuji poradit, zda se dá divoká pažitka zaměnit s něčím jiným.
Moc děkuji.
Emma (Po, 31. 8. 2020 - 18:08)
jenže v zimě toho není tolik jako v letě, proto se pravidelně dopuji vitaminami multikomplex a laktobacily
Erika (So, 13. 2. 2021 - 14:02)
ze zahrady ne, z květinače ano. Ale jenom to někdy nestačí, proto si kupuji různé vitaminy a doplnky stravy
Reklama