Jak ekologicky vyčistit koberec? Sněhem!

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vyčistit koberec bez chemikálií? Tradiční a ekologickou metodou? Navíc celkem zábavným způsobem, s trochou fyzické námahy? Pojďte si s námi vyzkoušet, jak vyčistit koberec sněhem. Jak na to?

Budete potřebovat: koberec, jasný, mrazivý zimní den s venkovní teplotou alespoň minus 3 stupně, minimálně deset centimetrů čistého prašanu, násadu od koštěte nebo celé koště (ideálně dřevěné).

Nebudete potřebovat: vysavač, chemii, elektřinu.

Postup práce:

 • Koberec v místnosti srolujte a vyneste ho dopoledne ven na sníh
 • Nechte jej na sněhu několik hodin vymrznout
 • Přímo na sněhu koberec nejdříve z jedné strany – pořádně a silou – vyklepejte koštětem
 • Koberec pečlivě vyprašte
 • Na čerstvém sněhu vedle zopakujte stejný postup s druhou stranu koberce
 • Oklepejte zbytky sněhu a vyvěste koberec klidně do setmění a nechte mráz a chladné počasí, ať vykonají svou čistící práci
 • Pokud koberec vezmete opravdu v mrazivý a suchý den, můžete mít jistotu, že při této proceduře ani na sněhu nenavlhne

Líbí se vám taková aktivita? Pozvěte děti, aby vám pomohly, určitě je úklid a zábava v jednom budou (chvíli) bavit. Dejte si klidně na ledničku poznámku ve znění: Až napadne sníh, postavit sněhuláka a vyčistit koberec!

Jaké jsou naše tipy další k domácímu čištění koberců?

1.     Pořiďte si kvalitní rohožku. Divili byste se, kolik špíny zůstane díky ní za dveřmi.

2.     Vycházíte občas v bačkorách na zahradu, na terasu nebo na balkon? A pak se doma projdete po koberci? Hlídejte čisté bačkory – své i dětí. Koberec vám poděkuje.

3.     Zašlapaný a unavený koberec probudíte k životu tak, že obyčejný smeták namočíte do roztoku vody s bílým octem a koberec jím zametete. Pošlapaná vlákna se docela rychle vzpamatují.

4.     Základní pravidlo při nehodě na koberci zní: reagujte hned! Čím rychleji zakročíte k vysypaným brambůrkům, vylitému vínu, inkoustu či chlebu, který spadl namazanou stranou, tím lépe si poradíte se skvrnou.

5.     Do babských receptů na čištění koberců patří například ocet, sůl, čpavek, borax, jedlá soda, pasta z mléka a kukuřičného škrobu, mletý mastek, francovka, ale především hodně trpělivosti!

 

Že právě trpělivost a čas vám chybějí? V tom případě vám úklid a nohy v teple zajistí služba Čištění koberců. „Čistíme šetrně k přírodě, ke koberci i k vaší peněžence. Kusové koberce vyzvedneme a přivezeme zdarma po celé republice, metrážní čistíme na místě. Aby váš koberec vydržel co nejdéle, doporučujeme důkladné čištění nejen od špíny, ale také od roztočů, pachů a virů, provádět minimálně jednou ročně,“ uvedl Marek Černý z Mujkoberec.cz.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

 • Obrázek uživatele Valounek
  Valounek (anonym)

  Přijde mi, že dneska už existuje tolik ekologický a levných produktů, třeba i díky nákupu přes slevové kupony na https://www.slevovykupon.net/ , že se vlastně moc nevyplatí řešit to nějakým způsobem doma svépomocí. Jako nic proti ničemu a nikomu. Pokud to někoho baví, tak prosím, ať si to užije. Ale já osobně raději dojdu do drogerie, kde si koupím něco, co skutečně funguje. ;-)

  Bře 28, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama