Jak připravit svůj domov na home office?

Pandemie nás naučila fungovat v omezených podmínkách. Mezi nové trendy patří práce z domova. Je na to ale připravený i váš domov? Pracovní místnost či koutek by měl fungovat jako integrální součást vašeho domova a nabízet funkční zázemí potřebné pro charakter vykonávané práce. Jedině tak nebudete mít potíže se sebekázní a přepínat mezi pracovním a soukromým režimem bude jednodušší. Jak na to, jsme se zeptali interiérové designérky Anke Glut.

Práce z domova se během domácí karantény stala každodenní realitou pro mnoho profesí a oborů. I když se tato změna zdála zpočátku lákavá, na mnohé dolehla v plné síle později. Home office umožňuje být pánem svého času a flexibilně přepínat mezi pracovním a volnočasovým režimem. Jenže právě to bývá kámenem úrazu. Tento způsob fungování totiž klade zvýšené nároky na naši disciplínu a sebekázeň. Pokud si práci z domova nenastavíte efektivně, může se stát, že na konci dne skončíte unavení a frustrovaní s pocitem, že nic produktivního jste za celý den nestihli.

Pracovat z domova může být velmi náročné, zejména pokud vás doma bydlí více a každý má jiné potřeby a nároky během dne. Mít home office neznamená posadit se za kuchyňský stůl a otevřít notebook. Je třeba se na tuto novou situaci adaptovat a vytvořit si funkční pracovní koutek, kde se budete moci zabrat do práce a soustředit se na výkon,“ říká interiérová designérka Anke Glut. Anke pochází z Německa, kde také studovala. Většinu pracovních zkušeností ale získala v Belgii a posléze i v Česku, kde spoluvybudovala a deset let řídila společnost zabývající se prodejem podlahových krytin.

Mobilní domácí kancelář

Prvním krokem pro úspěšné vytvoření pracovního zázemí je najít si prostor, odkud budete každý den pracovat. Zařiďte si ho pohodlně a ve stylu, který máte rádi – je důležité, abyste měli na práci klid a samotné prostředí vás nerozptylovalo.

„Pokud s rodinou sdílíte malou obytnou plochu a samostatná domácí kancelář je jen vaším snem, zamyslete se nad mobilním řešením. Pokud doma neustále hledáte volnou židli nebo stůl na práci s počítačem, pořiďte si takové vychytávky jako podpěru na notebook, zdroj osvětlení na klipse, kterou snadno přemístíte a použijete zase jinde, nebo příruční vozík či stoleček na kolečkách. Na něj si dejte k ruce všechny věci, které k práci potřebujete: složky s dokumenty, psací potřeby, pracovní telefon, něco k pití a malou svačinu. Nic víc nepotřebujete,“ radí designérka Anke Glut.

Nezapomeňte také na volbu správného osvětlení. Pro soustředění a na práci je vhodné bílé světlo, které udržuje vaši bdělost. Večer naopak osvětlení vyměňte za žluté, abyste tělo naladili na blížící se spánek a dovolili mu odpočinout a zregenerovat síly na další den.

TZ

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (14)

 • Obrázek uživatele Belinda
  Belinda (anonym)

  co je to Home ofice?

  Črv 13, 2020
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Práce z domova :)

  Črv 14, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Nebo též domovní úřad.

  Črv 14, 2020
 • Obrázek uživatele Terina
  Terina (anonym)

  Ti, kdo nařizují práci z domova, rozhodně mají lidem takovou změnu kompenzovat. Těžko má každý tak rozměrný byt, aby mohl nějakou jeho část vyčlenit na nerušené pracovní místo, kde by mohl i umístit všecko, co k práci potřebuje mít k ruce, včetně agendy. Nehledě k tomu, že ostatní členové takové domácnosti jsou nuceni k trvalému omezení svých potřeb. Když je někdo kvůli práci i 12 hodin z domova, samozřejmě také neplatí tolik za teplo jako když musí pracovat doma. a v kancelářích má naprosto optimální, ba nadstandartní podmínky. Totéž s elektřinou, vodou... Hygiena duševní pojednává také o tom, kolik m2 plochy musí být na 1 pracovníka, jaké osvětlení, umístění, velikost oken, o větrání, kolik teploty v místnosti, nábytek - velikost, výška, sedací nábytek, vliv jejich barev a barev výmalby...a desítky dalších věcí majících vliv na produktivitu práce a zdraví zaměstnanců. Kolik lidí toto všecko zná a může doma respektovat? Další věc - nucená sociální izolace. Nebo to je také účel práce z domova? a PROČ SE TEDY STAVÍ A VYBAVUJÍ DALŠÍ A DALŠÍ ADMINISTRATIVNÍ BUDOVY??? Všecka taková NESMYSLNÁ nařízení - a že jich je! - jsou proti zdravému rozumu a lidskosti. Slouží našim "vládcům" k ještě větší navládě nad každým z nás, naší čím dál větší porobě a k ještě masivnějšímu růstu jejich bohatství. K čemu jim to je? Stejně umřou jako všichni ostatní - v jednom sváteční obleku, jinak s holou pr...elí.

  Lis 17, 2020
 • Obrázek uživatele Zdena
  Zdena (anonym)

  Já mám hrozný problém třeba i se soustředěností, že mnoho různých podmětů mě prozptyluje a já tak ani nevnímám, co čtu při učení. Ale zkusila jsem teď nějaké potravinové doplňky a je to lepší. Každopádně mi home office nevyhovuje.

  Pro 28, 2020
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Z domova pracuji již roky a musím říct, že mi to moc vyhovuje. Asi jsou na tom lépe lidi s barákem a nebo někde u parku. Kdykoliv mne již bolí od práce na počítači záda, tak jdu na zahradu něco udělat, se psem na krátkou procházku či něco uvařit, poklidit a pak se vracím k práci. S dětmi to bylo náročné období, to člověk musel hodně práce překládat na večerní hodiny. Určitě je fajn,když má člověk třeba v okolí kamarádku též na home officu či v domácnosti. Já osobně si nedovedu představit, že bych se domu vracela jen večer na přespání jako někteří sousedé.

  Pro 28, 2020
 • Obrázek uživatele Bunda
  Bunda (anonym)

  Jééé, tak tohle mě trošku přesvědčilo, o homeofficu začít přemýšlet. Manžel to totiž hrozně chce a mě to přišlo zbytečné, ale jak tady o tom čtu, možná jsem trošku nalomená! :D Jen furt nevím, jestli to není zbytečně náročné na prostor. Manžel už mi dokonce slíbil, že by mi přenechal jeho pracovnu a to je co říct, protože je to jeho nejoblíbenější místnost, kterou si hýčká. Teď si tam například koupil nové dveře: http://www.posuvnedverekjadru.cz/posuvne-dvere/.

  Bře 15, 2022
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Vyser se na reklamu na posuvné dveře. Já z domova nakládám na nádraží vagóny.

  Bře 15, 2022
 • Obrázek uživatele Jakub
  Jakub (anonym)

  Zatracovaný internet a iphony umožňují dnes pracovat komukoliv v administrativě, IT či poradenství odkudkoliv. Dle mého je to velmi ekologické, ekonomicky výhodné a svobodu přinášející.

  Bře 18, 2022
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  ještě by to chtělo lepší kancelářskou židli, aby nebolely zada

  Říj 30, 2022
 • Obrázek uživatele Sara
  Sara (anonym)

  tak přesně na takové židli bych sedět a pracovat opravdu nechtěla

  Říj 31, 2022
 • Obrázek uživatele Sara
  Sara (anonym)

  tak přesně na takové židli bych sedět a pracovat opravdu nechtěla

  Říj 31, 2022
 • Obrázek uživatele Maja
  Maja (anonym)

  taky mám často home office a sedet na stejné židli jako paní na obrázku, asi by se ze mně stal mrzák . Proto jsem si koupila kvalitní ortopedickou kancelářskou židli

  Lis 23, 2022
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  jak asi? Koupí se nová kancelářská židle a je hotovo

  Lis 25, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama