Jak ušetřit náklady na topení

Když poklesnou průměrné denní teploty pod 13 stupňů Celsia, značí to povinnost zahájit dodávky tepla. Izolace a údržba topení má na to, kolik za topnou sezónu utratíme, větší vliv než samotná cena energií. Zanedbaná údržba otopné soustavy ale může mít i horší následky než jen dražší teplo.

Topná sezóna každou zimu stojí domácnosti v průměru desetitisíce korun. Nejdéle topí lidé v západních Čechách a v horských oblastech. „Standardně nejdelší topná sezóna je v západních Čechách a dále v podhorských a horských oblastech Čech, tedy v nadmořské výšce nad cca 750 metrů. K nejteplejším místům patří tradičně jižní Morava a Polabí, tedy níže položená místa,“ uvádí Pavel Kaufmann, tiskový mluvčí Teplárenského sdružení České republiky. Zásadní vliv na protopené peníze má také zateplení budovy. Starší budovy jsou na tom samozřejmě výrazně hůře, u moderních nízkoenergetických domů je spotřeba až čtyřnásobně nižší. Největší vliv na tepelné ztráty mají okna a dveře, jejichž podíl na celkové tepelné ztrátě objektu u vícepodlažních bytových domů tvoří 40 až 50%.[1]


Zdroj: TZB-info.cz[2]

Topení elektřinou podraží více než plyn

Náklady na teplo a teplou vodu v roce 2018 činily 11,9 % měsíčních nákladů na bydlení, jejich podíl posledních 6 let mírně klesá. Nejvíce domácností v Česku, přes 40 %, dostává teplo z blokových kotelen nebo z dálkového topení. Na druhém místě jsou vlastní ústřední topení na plyn s necelými 30 %, na pevná paliva téměř 20 % a elektrické ústřední topení provozuje zhruba 5,5 % domácností.[3] Meziroční zdražení energií se opětovně více dotkne domácností topících elektřinou než těch, které topí plynem, vyplývá to z dat portálu tzb-info.cz, který srovnával ceny třinácti dodavatelů elektřiny a plynu. Průměrné zdražení elektřiny při roční spotřebě 2000 kWh dosáhlo na 18,7 %, u plynu je průměrné zdražení při roční spotřebě 20MWh 3,6%.[4]

Údržbu topení zvládnete sami, dá se tím i ušetřit

I drobnosti jako špatné odvzdušnění dokážou snížit účinnost radiátoru a tím provoz otopného systému prodražit. „Nejhladší průběh topné sezóny zajistíte pečlivou kontrolou stavu radiátorů a celého otopného systému před jeho spuštěním po letní odstávce, zda jsou spoje těsné a jednotlivé části systému nevykazují známky poškození. Při prvním spuštění pak radiátory pečlivě odvzdušněte a ujistěte se, že kolem nich může volně proudit vzduch, aby topily efektivně, říká Martin Preclík, produktový specialista tuzemského výrobce otopných těles KORADO. „Odvzdušňování doporučuji provádět alespoň dvakrát za topnou sezónu, zvláště pokud bydlíte v nejvyšších patrech. Pokud chcete ušetřit, tak zbytečně nepřetápějte. Každý stupeň nad 21°C zvyšuje náklady na topení o 2 až 6 procent,“ dodává Martin Preclík.

Kontrola kotlů musí být důsledná, ideálně i s jeho rozebráním a údržbou

Majitelé domů a bytů, vytápěných plynem nebo pevnými palivy, mají zákonnou povinnost provádět pravidelné revize nebo kontroly kotlů. Ty se netýkají pouze majitelů elektrokotlů, které jsou konstrukčně jednodušší. Ne všechny kontroly však splňují požadavky výrobců, těmi je třeba se řídit. Správně udržovaný kotel snižuje nejen riziko poruchy, ale i náklady na topení.

Povinné kontroly a čištění jsou vypsány i pro komíny. Zanedbání povinností může mít vážné následky, což potvrzuje i Statistická ročenka Hasičského záchranného sboru České republiky. Během loňského roku evidují 1074 požárů komínů, což představuje mírný nárůst proti roku 2017. Zhruba v jednom ze tří případů došlo k rozšíření požáru a celkové škody dosahují 57,4 milionu korun.

Zdroj: Statistická ročenka HZS ČR[5]

Začátek sezóny znamená delší čekání na techniky

Zájem o kontroly s klesající teplotou stoupá a to se podepisuje na dostupnosti techniků. Servisní firmy hlásí čekací dobu, která přesahuje jeden měsíc. Svým zákazníkům doporučují návštěvu servisního technika během léta, protože se tak vyhnou čekání a je čas na řešení případných závad. U kontrolorů komínů je situace obdobná.

Autor: MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Článek bych rozhodně nehledala na portále DOKTORKA.cz. Řekla bych, že by tu mělo být něco o zdraví. Nojono, "doktoři" se nezapřou...

  Říj 01, 2019
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Tak je tady kategorie zdravý domov a když zanedbáte kontrolu komína či kotle, tak to může mít závažné důsledky i na vašem zdraví či způsobit dokonce smrt. O zdraví je tady článků dost.

  Říj 04, 2019
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Že je tady o zdraví článků dost, je málo. Na tomto portále by měly být o zdraví všechny. O čištění komínů a další zdejší REKLAMY patří rozhodně někam jinam. To bych tady mohla taky čekat reklamy na čisticí prostředky, reklamy na zemové hadry, na pasty na boty, o štupování ponožek (protože špatným vpostupem a výsledkem může vzniknout puchýř, bolesti zad, poškozený zrak...)...Pro doktorský portál DOKTORKA.cz poněkud degradující, ne? Logicky - co VÁM má co LÉKAŘ mluvit do čištění Vašeho komína? Jen ať se starají radši odborně a řádně o svoje chudáky pacienty, nedělají si z nás svoje pokusné králíky a nehledí si jenom mastit kapsu. Jestli jste z redakce, tak se Vaší odpovědi ani moc nedivím :-) Má to tu padající odbornou úroveň, ostatně jako v našem zdravotnictví všecko. Nevím, co bude, až odejde posledních pár dosluhujících poctivých, opravdových lékařů.

  Říj 04, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama