Jak vybrat správný vodní filtr ?

Při hledání optimálního řešení se ptejte na tyto záležitosti:

1. má vodní filtr atest hlavního hygienika ČR? Tento tzv. atest - přesněji závazný posudek - je vždy označen písmeny HEM + následujícími čísly. Výrobci (dovozci) je vždy uváděn - pokud jej mají - v průvodních písemných materiálech filtru. Bez tohoto schválení se nesmí filtry v ČR prodávat. Málo se ví, že hygienický atest neznamená nic více ani méně než že filtr nepoškodí Vaše zdraví! Není tedy zárukou jeho účinnosti, výkonnosti, účelnosti nebo výjimečnosti. Uvádí-li výrobce (dovozce) značku HEM..... jako doporučení hlavního hygienika ČR, pak klame!

2. Nejdůležitější podmínkou vysoké a stálé účinnosti vodních filtrů je jejich nepřetěžování nadměrným průtokem vody. K porozumění tohoto pravidla vám vystačí vaše vlastní životní zkušenost. Soustavným přetěžováním vychováte z vašeho dítěte neurotika, přetěžováním motoru vašeho auta jej brzy zničíte..... přetěžovat se prostě nemá nikdy nic. Hranice hydraulického přetěžování nejobvyklejších (tj. sorpčních nebo výměnných) hmot je překročena tehdy, jestliže číselná hodnota průtoku vody v litrech za minutu je významně, tj. o více než 30 % vyšší, než je číselná hodnota objemu těchto hmot v litrech. Pravidlo neplatí pro mechanické filtry, u kterých se (zpravidla) se zvyšujícím průtokem zvyšuje tlaková ztráta, nikoliv kvalita filtrátu. Věnujte tedy pozornost nízkozatěžovaným vodním filtrům.

3. vodní filtr by dále měl:

 • umožnit snadný odhad průtoku vody
 • umožnit jímání filtrátu nejen do podstavené skleničky, ale i do kuchyňského hrnce: už víte, že z kvalitní vody budete i vařit!

  4. Žádná filtrační vložka nefunguje věčně. Preferujte takové filtry, u kterých je zřetelný pokyn, kdy máte filtrační vložku vyměnit.

  5. V Americe se vyhazují celé vodní filtry, v Evropě se zahazují pouze filtrační vložky. U filtračních vložek objemů větších než 0,5 litru je ale ekonomicky realizovatelná i jejich recyklace a regenerace! Preferujte tedy firmy, které nabízejí regeneraci a recyklaci filtračních vložek. Nabízejí-li vám zároveň zpětný prodej regenerovaných vložek za sníženou cenu, jsou to takové firmy, které to s ochranou životního prostředí myslí vážně. Že vás to životní prostředí nezajímá?? Nevadí! I tak na tom vyděláte.

  6. Preferujte výrobce, kteří vás sami v průvodních textech upozorňují, kterými z ukazatelů rozboru vody - nebo kterými jinými okolnostmi - je používání jejich filtrů ohraničeno nebo limitováno.

  7. Většina dobrých a nepřetěžovaných vodních filtrů pro domácnost skutečně odstraňuje (snižuje) široké spektrum kontaminantů. Budete-li však informováni, že "tento filtr je na všechno", změňte buď informátora nebo značku filtru vašeho zájmu.


  8. Kupujte jen takový filtr, jehož zaměření, výkon a účinnost odpovídají vašim potřebám. Jste-li na rozpacích, vyhledávejte nezávislé odborné informace. Jako zdroj objektivních odborných informací nefungují hygienické stanice! Není to v jejich poslání ani v jejich zaměření.

  9. Řiďte se návodem a pečlivě jej dodržujte!

  10. Dodavatele zařízení pro dodatečnou úpravu vody naleznete ve Zlatých stránkách v rubrice VODA-ÚPRAVA, ČIŠŤENÍ.

  11. V případě studní prověřte stav vaší studny a jejího okolí - dle již zmíněné ČSN 755115 - vždy dříve, než sáhnete k vodnímu filtru pro úpravu (zpravidla části) studniční vody. Studna a její okolí si zaslouží vaši péči i tehdy, jestliže se jejich vyčištěním a uvedením do řádného stavu neodstraní právě hledaná závada. Důvod je jednoduchý: kvalita vody z vaší studny není nikdy tak špatná, aby zanedbáním stavu studny nemohla být horší.


  Až když provedená stavební a asanační opatření nevedou k odstranění závady v kvalitě vody, až potom použijte vhodného vodního filtru.

  Autor: Ing. Václav Michek

  Autor je vodárenský technolog, zakládající člen Československé asociace vodárenských expertů a pracuje ve firmě Aqua Aurea.

 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Komentáře (20)

  • Obrázek uživatele Luboš Bárta
   Luboš Bárta (anonym)

   Velmi poučné,věcné a dá se říct věrohodné.Plně se stotožnuji a jsem rád,že jsem mohl prečíst názor odborníka.Dělam do sanitace pitné vody a tento článek plně potvrzuje mé dosavadní zkušenosti.L.Bárta

   Feb 13, 2008
  • Obrázek uživatele Milena
   Milena (anonym)

   Nedávno jsem ke kuchyni dostatala filtr společnosti Water Way a jsem vcelku spokojená. Voda kterou převážně piju ztratila chlórový nádech, navíc má i antibakteriální složku...mohu jen doporučit adresa je www.water-way.cz

   Pro 06, 2009
  • Obrázek uživatele Ověřené
   Ověřené (anonym)

   Zdravím, doporučuju v tomto směru kupovat léty prověřené filtry, sem tam na pult přijdou záhadné neznačkové konvice, v železářství/domácích potřebách mi jednu zkoušeli nabízet a tam člověk fakt neví, co dostane. Záleží nejen na kvalitě, ale i na možnosti koupit nové náplně za rok, dva, takže to chce si i ověřit, jak dlouho je firma na trhu, a kolik stojí vložka, patrona, náplň, nebo jak tomu kdo říká. Nekupoval bych taky asi v E-shopech, kde vám prodají od zápalek po letadlo, tam o tom asi nebudou moc vědět, chce to specializovanější obchody. Osobně můžu doporučit www.filtypitnevody.cz

   Led 15, 2010
  • Obrázek uživatele JN
   JN (anonym)

   Dobrý den pro poptávku po úpravě pitné vody, jsem k Vašim službám na telefonu 725832372, Josef Novotný

   Říj 29, 2010
  • Obrázek uživatele Mirek
   Mirek (anonym)

   Já mám doma 3 systémy na úpravu pitné vody a investice kterou jsem za ně dal se mi vrátila v penězích které nemusím dávat za léky a rodiče taky ne. Pokud máte zájem o info tak pište na irenka.jaromir@seznam.cz

   Led 18, 2011
  • Obrázek uživatele Dotaz
   Dotaz (anonym)

   Pindy starýho Dyndy. Podle čeho jsi zjistil, kolik peněz bys vydal za léky, kdybys neměl 3 systémy na úpravu vody?

   Led 18, 2011
  • Obrázek uživatele trimo
   trimo (anonym)

   Ahoj, máme doma eSpring naprostá spokojenost, zcela se změnila chuť vody, která je skutečně vynikající již při prvním ochutnání. Zaujala mě po roce výměna filtru, když jsem viděl co vše zachytil a v jakém je stavu - neskutečné. Mohu jedině doporučit, pořizovali jsme ho též na doporučení kamaráda. Vodní filtr eSpring se nedá sehnat v obchodech, pouze přes lidi, kteří mají licenci, dá se přes kamaráda pořídit. Hezký den H.

   Kvě 23, 2013
  • Obrázek uživatele trimo
   trimo (anonym)

   Ahoj, máme též doma eSpring naprostá spokojenost, zcela se změnila chuť vody, která je skutečně vynikající. Zaujala mě po roce výměna filtru, když jsem viděl co vše zachytil a v jakém je stavu - neskutečné. Mohu jedině doporučit, pořizovali jsme ho též na doporučení kamaráda. Vodní filtr eSpring se nedá sehnat v obchodech, pouze přes lidi, kteří mají licenci, dá se přes kamaráda pořídit. Hezký den H. mail: trimo@email.cz

   Kvě 23, 2013
  • Obrázek uživatele Jan Bystroň
   Jan Bystroň (anonym)

   Nabízím vodní filtr eSpring se slevou 30% (((-: janbystron@atlas.cz

   Pro 11, 2014
  • Obrázek uživatele Jana
   Jana (anonym)

   Ahoj, máme též doma...Tak momentálně se nedávno na trhu objevila novinka a to filtr Berkey. Co je podstatné, tak neničí minerály ve vodě, jako některé jiné filtry.

   Čer 30, 2016
  • Obrázek uživatele AlešRok
   AlešRok (anonym)

   Berkey by mě docela zajímal. Má někdo nějaké zkušenosti? Našel jsem zajímavý článek http://www.zdravi-hubnuti.cz/jak-jsem-diky-vodnim-filtrum-ziskal-kvalitni-pitnou-vodu-pro-celou-rodinu/ a tak hledám ještě další informace.

   Črv 19, 2016
  • Obrázek uživatele Ivan Tamnovský
   Ivan Tamnovský (anonym)

   To: AlešRok Tento filtr mám relativně krátce. Ale jsem rád, že jsem ho pořídil. Koupil jsem ho především z důvodu, že na chalupě bohužel nemáme možnost kohoutkové vody a tudíž si musíme vodu vozit z domu. Na chalupě máme pouze studnu a z té voda pitná není. Koupí filtru Berkey se nepitná stala na pitnou a všichní jsme spokojeni.

   Srp 21, 2016
  • Obrázek uživatele AlešRok
   AlešRok (anonym)

   Děkuju, pořídil jsem ho. Zatím žádný problém.

   Lis 13, 2016
  • Obrázek uživatele říkáš dealere
   říkáš dealere (anonym)

   že je potřeba udělat takovou nenápadnou reklamu? Myšlenka dobrá.

   Lis 13, 2016
  • Obrázek uživatele !
   ! (anonym)

   Na vodní filtry už dnes nikdo nevěří, vyšlo to z módy.

   Lis 15, 2016
  • Obrázek uživatele Radoslav
   Radoslav (anonym)

   Dobrý den, o filtrech se dozvíte zajímavé informace i v tomto článku - http://www.crystalis.cz/jak-muze-pomoci-filtr-na-vodu

   Led 19, 2017
  • Obrázek uživatele Janerlík
   Janerlík (anonym)

   Velmi poučné,věcné a dá...Já jsem koupil nedávno filtr Berkey. Ten čistí vodu a zároveň ponechává důležité minerály. Prostě špičkový přístroj.

   Kvě 30, 2017
  • Obrázek uživatele ?
   ? (anonym)

   Já jsem koupil nedávno...To jsi zjistil nějakým měřením, nebo je to napsáno v reklamním letáku?

   Kvě 31, 2017
  • Obrázek uživatele Kamil
   Kamil (anonym)

   Hezký den, chtěli bychom si na chatě zařídit nějaký zdroj pitné vody. Doteď jsme ji vždycky dováželi, ale takhle by to bylo mnohem pohodlnější. Problém je, že máme pouze venkovní kohoutek, kam přes domácí vodárnu, mimochodem velmi výkonnou (konkrétně odtud: https://www.cerpadlabezstarosti.cz/150-domaci-vodarny ), vedeme dešťovou vodu z nádrže. Nevíte o nějakém schůdném řešení? Díky, Kamil.

   Říj 27, 2017
  • Obrázek uživatele Ano,
   Ano, (anonym)

   Hezký den, chtěli bychom si...dealere, víme. Vykašlat se na reklamu. Kromě toho dešťová voda, byť filtrovaná, je k pití naprosto nevhodná.

   Říj 27, 2017

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama