Jak vyzrát na hluk v domě?

Při tvorbě tichého bydlení v hlučné lokalitě je dobré začít od správného umístění domu. Pokud dům teprve stavíte, máte tento úkol jednodušší. Dům je dobré na pozemku umístit tak, aby byl od hlučné ulice dobře oddělený.

Samozřejmě musíte respektovat příslušné stavební předpisy, ale pokud to váš pozemek umožňuje, zkuste si s umístěním domu za pomoci architekta pohrát a dům postavit co nejdále od zdroje hluku.

Důležitá je také dispozice domu, kterou můžete ovlivnit nejen v novostavbě, ale i při rekonstrukci starší stavby. Ložnice a pokoje zkuste umístit na klidnější stranu domu. Naopak koupelna, kuchyň a klidně i obývací pokoj může s hlučnější ulicí sousedit. V těchto místnostech je totiž zpravidla určitá úroveň klidového hluku a lomoz zvenčí už v nich tolik nevadí.

Pozor na okna!

Velká část hluku proniká do interiéru okny. V hlučných lokalitách je proto vhodné zvolit kvalitní okna s co největší zvukovou neprůzvučností, která se označuje Rw a uvádí v decibelech (dB). Neprůzvučnost oken závisí hlavně na tloušťce a počtu skel, na konstrukci rámu a také na správné montáži usazení okna do stěn domu. Odborníci doporučují instalovat okna s hodnotou Rw=30-34 dB. Na trhu však najdete i zvukově izolační okna s Rw 46 dB.

V této souvislosti je také dobré připomenout, že decibel je logaritmická jednotka, a tedy zvýšení Rw o tři dB znamená zachycení dvojnásobně silného hluku. Zjednodušeně řečeno, každý decibel navíc v hodnotě Rw je dobrý. Se snížením pronikání venkovního hluku pomáhají též předokenní žaluzie a rolety a rovněž i závěsy v interiéru.

Zateplení minerální kamennou vlnou sníží pronikání hluku do domu

Velmi účinným opatřením proti pronikání hluku do interiéru domu je zateplení střechy a fasády pomocí kamenné vlny. Výhodou tohoto řešení je, že lidově řečeno "zabijete dvě mouchy jednou ranou". Dům totiž zateplíte a současně i odhlučníte. Kamenná vlna totiž na rozdíl od jiných běžných izolací dobře pohlcuje hluk. Pokud chcete tento efekt co nejvíce upřednostnit, zvolte tepelně izolační desky z minerální vlny, které mají díky své struktuře výborné akustické vlastnosti.

Kamenná vlna vám navíc pomůže také tehdy, když chcete vytvořit zvukově izolační příčky v interiéru. To se může hodit v situacích, kdy potřebujete oddělit tichý prostor - třeba ložnici - od běžného provozu domu. S akustickou izolací domu pomohou i předstěny. Ty tvoří dvě vrstvy neprůzvučného sádrokartonu izolované pomocí desek z kamenné vlny. Ke klidnému a pohodlnému bydlení pomůže i kvalitní podlaha se zvukovou izolací, která snižuje přenos kročejového zvuku a tlumí hluk mezi místnostmi.

Zahrada, plot i nábytek

S oddělením domu od okolního hluku samozřejmě pomáhá i zahrada - tedy přesněji řečeno zeleň. Dům můžete od ulice oddělit nejen plotem či zídkou, ale pokud je to možné, tak i pásem keřů či stromů. Zelený pruh sníží jak hluk z ulice, tak i pronikání prachu do obytné zóny pozemku.

A zaměřit se můžete i na interiér. S pohlcováním hluku pomáhá kromě zmíněných těžkých závěsů také polstrovaný nábytek a měkké koberce. Hodit se může rovněž instalace akustických podhledů. Zkrátka - mít dobře odhlučněný dům znamená bydlet v domě izolovaném kvalitní izolací, s kvalitními okny a pohodlným nábytkem.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Někdy je na vsi mezi zahradami více hluku než u silnice. Neustálý řev sekaček a křovinořezů je docela peklo.

  Čer 02, 2020
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Štěkot psů taky není nic moc ... Sekačky posekají a je klid.

  Čer 02, 2020
 • Obrázek uživatele BALETKA LENKA
  BALETKA LENKA (anonym)

  A co bezohlední sousedé? Mladí rozeřvaní ruší noční klid v domě třeba až do 3hod. ráno, vrtají a třískají kdy si vzpomenou, museli bychom volat policii každý den a jen odjedou, vyvádějí dál ! Prostě NOVÁ DOBA = žádná úcta jednoho k druhému = DEMOKRACIE.

  Čer 03, 2020
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  ano ... máme přeci 2 policie, ty to řeší normálně standardně.

  Čer 05, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama